S chutí,  Vaříme

Velikonoční kuba s pestem z medvědího česneku

Kroupového kubu jsem vždycky považovala za ryze vánoční pokrm. Poslední dobou jsem si ale říkala, proč bych tak skvělé jídlo měla konzumovat jen jednou za rok. A tak mě napadlo, že by bylo fajn mu dodat trochu jarní svěžesti – třeba pestem z medvědího česneku, jehož sezóna se krásně potkává s Velikonocemi.

Nedávno jsem si objednala farmářskou bedýnku ze Světa bedýnek, kde byla kromě skvělé zeleniny a ovoce také tato sezónní lahůdka. Objednávku jsem rovnou doplnila o sušené houby, kde nechyběl můj oblíbený stroček. Není moc známý, ale já ho přidávám téměř do všech houbových jídel. Svou krásou vás asi neohromí, v němčině se mu dokonce říká „trubka mrtvých“, ale věřte, že chuťově je vynikající. Poprvé jsem ho jedla v mém oblíbeném Café Lounge na Praze 5 (bohužel už neexistuje) a dlouhou dobu jsem se ho marně snažila sehnat. Až právě na „bedýnkách“ ho mají úplně běžně.👍

Ječmen (ječné kroupy) obsahuje vlákninu, beta-glukany, vitamíny B či E nebo minerální látky. Medvědí česnek poslouží stejně dobře jako koření i léčivka. Najdete v něm silice, vitamíny, minerální látky a spoustu dalších látek, které mají pozitivní vliv na střevní mikroflóru, působí antibakteriálně či antivirově. Uvádí se, že 100 g medvědího česneku obsahuje 150 mg vitamínu C, což je trojnásobek doporučené denní dávky. Dříve se jeho šťáva používala také k dezinfekci nebo jako repelent proti hmyzu. Je tedy jasné, že spojením ječmene a medvědího česneku uděláte mnoho dobrého pro své zdraví.

 

Recept na „velikonočního“ kubu

Suroviny:

Kuba

ječné kroupy

cibule nadrobno (červená, šalotka)

česnek

sádlo/rostlinný tuk

sůl

pepř

 

Pesto z medvědího česneku

olivový olej

medvědí česnek

sýr Gran Moravia (případně parmezán, pecorino)

vlašské ořechy

pepř

sůl

 

Postup:

Pesto z medvědího česneku

Při jeho přípravě jsem se snažila maximálně využít naše suroviny, jen ten olivový olej jsem tam nechala.😀 Celý postup je opravdu jednoduchý. Stačí jen rozmixovat medvědí česnek, sýr (můžete nastrouhat) a vlašské ořechy v přiměřeném množství olivového oleje, pak případně malinko dosolit (sýr je sám o sobě slaný dost) a opepřit.

 

Kuba

Sušené houby namočte asi na 30 minut, pak je uvařte v lehce osolené vodě (trvá to asi 30 minut). Sceďte, vývar můžete uchovat k dalšímu použití např. zamrazením.

Podle návodu uvařte kroupy. V mezičase na pánvi rozehřejte sádlo (máslo, olej), osmahněte cibulku a česnek.

Až budete mít všechny suroviny přichystané, promíchejte kroupy, cibulku s česnekem a houby, podle chuti osolte a opepřete. Do vymazaného pekáčku (sádlo, olej) dejte směs a zapékejte při 220 ˚C asi 15 minut, z toho pár minut můžete i grilovat.

Servírujte s pestem z medvědího česneku.

Dobrou chuť!