Na cestách,  V cizích krajích

Tata – maďarské město pro milovníky historie, aktivního odpočinku i skvělé gastronomie

Město Tata se do mého letošního dovolenkového itineráře dostalo úplnou náhodou – při sledování pořadu V karavanu po Maďarsku na České televizi. A musím říct, že jsem byla nadšená. Tata je díky památkám, výtečné kuchyni a pohodové atmosféře ideální několikadenní zastávkou na cestě po Maďarsku. Nudit se tu nebudou rodiny s dětmi, cyklonadšenci ani milovníci vodních sportů, stejně jako individuální turisti.

Co vidět v Tatě

Díky své poloze u jezera (nebo někdy taky u rybníka) Öreg poskytuje ideální podmínky pro pěší i cykloturistiku, běh i projížďky na loďkách. Rozhodně vřele doporučuji mít vždy s sebou pohotovostní repelent, i když mně se překvapivě podařilo absolvovat celý okruh (zahrnující i chráněné mokřady) bez nějakého zásadního náletu komárů a podobného potvorstva.

Hrad

Jasnou dominantou města je gotický hrad, spojený třeba se Zikmundem Lucemburským, Matyášem Korvínem, který jej nechal přestavět v duchu renesančních nároků, nebo rodem Esterházyů. V současnosti tu najdete muzeum Domos Kunya s archeologickou expozicí s mnoha památkami starověku i středověku. V době mé červencové návštěvy se v horní části konala zajímavá výstava meteoritů z celého světa. Návštěva hradu stojí za to už jen z důvodu parádních výhledů na jezero Öreg a okolí Taty.

Zámek Esterházyů

V této oblasti se setkáte s termínem kastély, ve slovenštině kaštiel a v angličtině mansion. Přesný překlad názvu pro tento typ budov do češtiny podle mě úplně není, pojďme tomu říkat třeba zámeček (nebo sídlo). Podobných staveb jsem letos navštívila hned několik a musím říct, že Maďaři se pustili do jejich rekonstrukcí, renovací a instalací interaktivních expozic, které do 21. století zkrátka patří. Vítám taky možnost si vše prohlédnout bez průvodce, protože si můžu vše projít vlastním tempem a nemusím poslouchat kolovrátkové historky o portrétu, který vás pozoruje po celé místnosti, něčem vyrobeném z jednoho kusu dřeva nebo pořád dokola odpovídat na dotazy typu „Co je to za předmět?“.

Abych nezapomněla – po prohlídce se nezapomeňte stavit v místní stylové kavárně a kromě výborné kávy ochutnejte některý z lákavých dezertů. Zvlášť financier s yuzu je fakt delikatesa.:)

Kalvárie

Za vycházku stojí i náhorní plošina Kalvárie s výjevem Ukřižování, malou kapličkou a vodárenskou věží. Nedaleká elegantní rozhledna pojmenovaná po vynikajícím barokním architektovi Jakabu Fellenerovi (mimochodem rodák z Mikulova) nabízí nádherné výhledy po celém městě a okolí. Kopec je taky významným nalezištěm fosilií.

K dalším turistickým zajímavostem Taty patří i kostel Povýšení sv. Kříže, soubor několika vodních mlýnů, rekreační areál s termálními lázněmi nebo muzeum s mnoha kopiemi slavných antických soch.

Kde se najíst

Výhodou je, že si z místní gastronomické nabídky vybere opravdu každý. Sběratelé michelinských zážitků určitě zamíří do zážitkové restaurace a bistra Platan, gurmeti ocení i podnik s poněkud krkolomným názvem Malom és Kacsa Bisztró és Rendezvényház (stručně Mlýn a kachna…).

Pokud dáváte přednost spíš pohodové atmosféře s krásným výhledem, stavte se na Zikmundově terase (Zsigmond Terasz & Pince) hned vedle hradu. Menu je osekané na pizzu v několika variantách, ale to těsto je tak skvělé, že zapomenete na veškeré perkelty, guláše a další typicky maďarské speciality. K tomu si připočtěte hodně dobrý playlist (chillout, reggae, hip hop atd. – jen kdyby byl mírně tišší), dobrý Aperol spritz a mladou přátelskou obsluhu. Prostě podnik, který si na nic nehraje. Je asi jasné, že přesně tady byl můj hlavní stan.😀

Ekonomickou, ale chuťově o nic horší variantou se pak může stát ochutnávka klobásek a nakládané zeleniny z místního řeznictví. Stačí se jen uvelebit na lavičce nebo na dece u jezera a hned máte piknik jedna báseň.:)

Tip na výlet po okolí

Mojí srdeční záležitostí je i nedaleké město Komárno, kam se odsud pohodlně dostanete autem i vlakem. Přejděte Alžbětin most oddělující maďarskou a slovenskou část, prohlédněte si důmyslný fortifikační systém, největší pevnostní systém Rakouska-Uherska, zastavte se na (stále nedokončeném) nádvoří Evropy a na závěr si udělejte procházku kolem Dunaje a Váhu.

Tata je pro mě ideální lokalita s rozumným počtem turistů, zajímavými památkami, dobrou návštěvnickou infrastrukturou a gastronomií. Věřím, že se sem zase vrátím. Ještě mi totiž pár míst k objevování zůstalo.

Hezké léto a spoustu příjemných zážitků z cestování

 

Vám přeje

Ema