S chutí,  Vaříme

Jak na dokonalé chlebíčky: zabodujete s nimi nejen na silvestra

Na chlebíčcích s bramborovým salátem opravdu ujíždím. Když na ně občas dostanu chuť, stavím se v nejbližším lahůdkářství a pár si jich odnesu domů. Když do nich pak celá natěšená kousnu, zase mě chuť na ně na delší dobu přejde a často skončí rovnou v koši. To mě štve, jídlem se snažím neplýtvat. Ale co dělat, když si nic jiného technický salát s rozemletým bůhvíčím, podřadná šunka a suchá drobivá veka zkrátka nezaslouží? Nám milovníkům této pochoutky zkrátka nezbývá nic jiného, než se pustit do domácí výroby, a to jak salátu, tak veky.

Něco málo z chlebíčkové historie

Za „vynálezce“ obloženého chlebíčku, jak ho známe dnes, je považován Jan Paukert, majitel vyhlášeného pražského lahůdkářství (zal. 1916). Jeho kulinářské umění ve své době obdivovaly osobnosti jako Hugo Haas, Vlasta Burian, Jan Werich a později i první čsl. prezident T. G. Masaryk.

Obložený chlebíček v podobě, jakou známe dnes, vytvořil Jan Paukert na přání svého přítele, malíře a operního pěvce Jana rytíře Skramlíka, který místo tehdy běžných drobných pochoutek (amuse-bouche) upřednostňoval trochu větší porce. A jedna z možná až ikonických specialit naší gastronomie tak byla na světě.

Udělejte si vlastní delikatesu – a rovnou i s domácí vekou!

Miluju mamčin bramborový salát i chlebíčky, ale i níže popsaná varianta je skvělá a letos se obzvláště vydařila.:) A to tak, že kromě vánočních svátků si všechno zopakuju i na silvestra. Pokud budete mít jen chvíli času a chuti, pusťte se do toho taky – s běžnými kupovanými chlebíčky se to opravdu nedá srovnat. Ale práce s tím je, to zase jo.😉 Já se většinou ujímám jen funkce loupačky brambor a vrchní zdobičky, ale speciálně u chlebíčků se mi stále nedaří dosáhnout aspoň nejnižšího stupně dokonalosti. Neva, hlavně že se po nich zapráší.😀

Bramborový salát

Každá rodina má svůj vlastní recept, na jehož chuťovou vyladěnost nedá dopustit. I my si myslíme, že děláme ten nejlepší. Dejte vědět, jestli mám pravdu.

Ingredience:

Brambory (varný typ A, cca 2 kg)

Cibule

Sterilované okurky

Konzervovaná mrkev a hrášek (Bonduelle, cca 2 x 400 g)

Majolka (2 x 230 g)

Vejce (6 ks)

K dochucení: sůl, pepř, hořčice a nálev z okurek

 

Postup:

Brambory ve slupce si uvařte den předem, nenechte je ale úplně rozvařit. Pokud máte možnost, kupte je mimo velké markety přímo u pěstitelů. Mně se to letos podařilo a byly opravdu perfektní.

Druhý den doporučuji nejdříve uvařit vejce (cca 10 minut), osmahnout na másle cibulku a nechat vychladnout. Poté brambory oloupejte a nakrájejte na kostičky. Existuje na to skvělá vychytávka v různých cenových relacích, třeba tady, ale to určitě znáte.

Přidejte osmaženou cibuli, nadrobno nakrájené okurky, obě konzervy mrkve s hráškem (mrkev lehce pokrájejte), pokrájená vajíčka a dobře promíchejte. Poté přidejte jogurt a majolku, cca 3 lžíce plnotučné hořčice a asi 1 dcl nálevu z okurek, osolte, opepřete a dobře zamíchejte, aby se všechny ingredience krásně propojily. A pak už jen ochutnávejte a dolaďte chuť k dokonalosti.

 

Tuhle veku v obchodě určitě neseženete

Asi mi dáte za pravdu, že klasická nakrájená veka z supermarketu není zrovna pečivo, které chcete jíst každý den. O tom, jak chutná druhý či třetí den ani nemluvě. V tomto případě bohužel nevím, jak chutná druhý den – nezbyl ani jeden kousek. Pracovali jsme s receptem z Apetitu, ale ten jsme si upravili, protože nám chyběly nějaké suroviny. Tudíž jsme je nahradili tím, co bylo doma. V závorce najdete původní ingredience.

 

Co potřebujete:

Na kvásek:

135 ml smetany ke šlehání + 135 ml vody – vlažné (270 ml vlažného mléka)

15 g třtinového cukru (15 g krupicového cukru)

25 g čerstvého droždí

1 lžíce špaldové hladké mouky (hladké mouky)

Smíchejte všechny ingredience a nechte vzejít kvásek – trvá to asi 10 minut.

Na těsto:

200 g hladké špaldové mouky (hladké mouky)

200 g polohrubé mouky

12 g soli

60 g změklého másla

1 vejce na potření

Postup:

V míse smíchejte mouky, sůl, máslo a přidejte kvásek. Pomocí robotu nebo ručního mixéru s hnětacími metlami hněťte minimálně 5 minut.

Těsto přikryjte utěrkou nebo potravinářskou fólií a nechte asi hodinu odpočívat. Poté ho rozdělte na 2 díly, vyválejte každý na obdélník o velikosti A4 a tloušťce 1 cm. Zarolujte od delší strany a okraje stočte dospodu. Položte na plech s pečicím papírem a nechte ještě jednou kynout zhruba hodinu.

Poté potřete veky rozšlehaným vejcem a pečte v troubě rozehřáté na 180 ˚C po dobu 15 minut (my nechali 21 minut).

Poté nechte zcela vychladnout a nakrájejte na plátky.

Z tohoto množství získáte 22 plátků veky. Potřete je bramborovým salátem, ozdobte šunkou, tvrdým sýrem, vařeným vejcem, kapií, mletou červenou paprikou a petrželkou.

Dobrou chuť!