S chutí,  Vaříme

Velikonoční beránek, který se vám určitě povede

Můj muž už několik let peče na Velikonoce vynikající mazanec, tak jsem si řekla, že se nenechám zahanbit. Pustila jsem se tedy do dalšího ze symbolů velikonočních svátků – beránka. Dlouho jsem hledala vhodnou formu, až mi padla do oka jedna od německé firmy Zenker. Až na jednu drobnost dokonale splňuje všechno, co potřebuju – menší objem (700 ml), kvalitní nepřilnavý povrch a optimální výsledky.

S receptem jsem si nemusela lámat hlavu, ten, který najdete na krabici, je perfektní. Povedl se mi na první dobrou, což nebývá vždycky pravidlem. Osobně nejsem přítelem přesně navážených surovin, ale u těsta se to většinou vyplatí. Stejně jako u tohoto beránka. Pak si stačí jen vyhrát s některými ingrediencemi a přidat je do těsta. Tady je recept:

Velikonoční beránek

Ingredience:

75 g polohrubé mouky

2 menší vejce

60 g cukru (krupice)

65 g změklého másla + na vymazání formy

1 čajová lžička vanilkového cukru

½ čajové lžičky

špetka soli

strouhanka na vysypání formy

Postup:

Nechte změknout máslo.

Oddělte si žloutky a bílky. Z bílků a poloviny cukru vyšlehejte sníh.

Smíchejte mouku a prášek do pečiva. Ušlehejte žloutek, druhou polovinu cukru, vanilkový cukr a špetku soli. Smíchejte se směsí mouky a prášku do pečiva (lze i vyšlehat), vmíchejte sníh z bílků a zpracujte jednolité těsto.

Vymažte obě části formy máslem a vysypte strouhankou. Uzavřete a vlijte spodní částí těsto. Vložte formu do trouby rozpálené na 180 ˚C a pečte na spodní mřížce asi 35 minut. Kontrolu proveďte klasickým „špejlovým“ testem.

Po vyjmutí z trouby nechte asi 10 – 15 minut vychladnout, poté opatrně beránka vyklopte.

Pak už záleží jen na vás, jak ho ozdobíte. Já mu původně chtěla dát i mašličku, ale je tak droboučký, že jsem se bála, aby se mu neulomila hlava, než ho nafotím.😀 Tak jsem ho jen posypala moučkovým cukrem, i tak vypadal báječně.

Moje tipy:

Když jsem pekla beránka poprvé, zdálo se mi, že forma netěsní úplně dokonale. Při dalším pečení jsem formu umístila na plech a vše už bylo v pořádku.

Beránek skvěle chutná s domácí kdoulovou marmeládou – recept najdete zde.

Krásné Velikonoce!