Luštěniny trochu jinak – fazolová polévka s banánem s nádechem Latinské Ameriky
Na tuhle netradiční polévku z fazolí jsem narazila ve chvíli, kdy už mi docházely nápady. Poslední dobou se se snažím do jídelníčku pravidelně zařazovat luštěniny, muž si dokonce oblíbil velké fazole. Ty sice v obchodech bohužel běžně nenajdete, ale dají se v pohodě objednat na internetu. Po neustálém střídání maďarské a srbské varianty polévky mě napadlo, že bych se mohla inspirovat španělskými nebo latinskoamerickými recepty.
Sopa de frijoles (čte se „fricholes“)
Díky tomu jsem objevila tuhle honduraskou verzi fazolové polévky. Musím říct, že jsem měla ze začátku trochu obavy. Kromě docela běžných ingrediencí tu totiž najdete taky banán. Poprvé a naposledy jsem banán ve slaném pokrmu jedla na dovolené na Madeiře (spolu s typickou rybou espadou) a vím, že mi tato úprava moc chutnala. Ale něco jiného zkrátka je, když sedíte čerstvě zamilovaná při západu slunce v restauraci nad oceánem, a něco jiného doma s hustou mlhou za okny a s koronavirem za zády. Na druhou stranu, kdy jindy experimentovat, když ne teď?
Hondurasané prý mají jedno úsloví: Žádný pokrm není hotový, pokud v něm chybí fazole. K jejich nejoblíbenějším pak patří malé černé fazole. Ty jsem ve svém receptu nahradila zmiňovanými velkými maďarskými, a také některé další věci jsem si trochu vytunila podle svého. Myslím ale, že to bylo ku prospěchu věci. 👍 Tak pojďme na to!
Ingredience:
Cca 500 g fazolí (namočených ideálně přes noc)
4 menší vepřové kotlety/ nebo vepřová žebra (já použila uzená)
2 – 3 banány nakrájené na třetiny
Yuka (maniok); já nahradila batáty)
Olivový olej
Bílá cibule, nakrájená na plátky
Červená nebo zelená paprika, na kostičky
6 stroužků česneku, nasekaných
Čerstvý koriandr, hrst, nasekaný
Lžíce kmínu
Sůl
Pepř
Postup:
Ve větším hrnci si rozpálím olivový olej a na středním plamenu krátce osmahnu cibuli. Přidám papriku, česnek, dobře promíchám a opět minutku smažím. Vložím propláchnuté fazole a zaliju horkou vodou – měla by je přesahovat asi o 5 cm. Přidám hrst nasekaného čerstvého koriandru, promíchám a vařím. Pokud vaříte malé fazole, stačí vám asi hodina, pokud velké, počítejte s cca 1,5 – 2 hodinami. A jako vždy, pokud vaříte fazole, nesolte je dříve, než budou téměř měkké – jinak je zkrátka neuvaříte nikdy.
Jestli se chcete držet původního receptu, měli byste mezitím opéct kotlety dozlatova po obou stranách a dát do hrnce s fazolemi. Já si zvlášť uvařila uzená žebra, maso nakrájela a přidala do polévky. Uzený vývar pak slouží k průběžnému doplňování vyvařené tekutiny. Výhodou je výraznější chuť polévky.
Oloupu a nakrájím batát, kterým lze podle mě maniok nahradit (i když ani ten není problém sehnat) a vařím do změknutí. Na závěr oloupu na nakrájím banány na třetiny a nechám povařit, stačí tak 10 minut – zkrátka aby se nerozvařily, osolím, opepřím a okmínuju (ideálně mletý nebo drcený kmín).
Pokrm servírujte s rýží, nastrouhaným sýrem, avokádem a tortillami. Ozdobit můžete také koriandrem a chilli. Tortilly lze potřít kysanou smetanou s česnekem.
Frajeři si troufnou i na domácí tortilly!
Přiznávám, že práce s těstem není zatím moje nejsilnější stránka a hravě mě v tomto umění trumfl můj muž. Původně jsem chtěla tortilly koupit, ale protože byla neděle, to znamená aktuálně zavřené obchody, donutilo mě to napnout veškeré mé hnětací síly. Po chvilce brouzdání netem jsem našla „blbuvzdorný“ návod na mém oblíbeném blogu Kuchařka pro dceru Jany Florentýny Zatloukalové. S dovolením tedy přebírám a potvrzuji, že vše vyšlo tak, jak jsem si představovala.:)
Ingredience na 8 placek:
350 g hladké nebo polohrubé mouky
5 g soli
Špetka prášku do pečiva
60 g sádla
225 ml horké vody
Postup:
V míse jsem smíchala polohrubou mouku, sůl a prášek do pečiva. Přidala jsem sádlo a během chvilky rukama vypracovala žmolenku. Postupně jsem přilívala horkou vodu a vždy od středu lžící míchala. Krásně hladké a nelepivé těsto se mi podařilo prakticky hned, což se rovná téměř zázraku.😁 Nechala jsem odpočívat asi 45 minut zakryté potravinovou fólií. Těsto jsem rozdělila na 8 dílů, vyválela za každého z nich kuličku a tu pak rozválela na placku. Šikovnější jedinci to zvládnou i ručně.:)
Rozpálila jsem si pánev vytřenou olivovým olejem a každou z placek nejdříve opekla lehce z jedné strany, jakmile se začala z pánve uvolňovat, otočila jsem na druhou a po chvíli zase vrátila na 1. stranu a lehce dopekla po puchýřcích. Tak snadné to je! Dávejte jen pozor, abyste placku zbytečně „nepřepekli“, byla by tvrdá a už s ní nic neuděláte. Pokud vám placky zbydou, můžete je zamrazit. Až na ně dostanete chuť, rozmrazte je, lehce oroste vodou a chvilku nechte grilovat.
Dobrou chuť!