S chutí,  Vaříme

Krkonošské kyselo, které by chutnalo i Trautenberkovi

Pošmourné počasí, kvásek v dobré kondici a spousta hub v mrazáku přímo vybízejí k tomu, abych se pustila do našeho oblíbeného receptu – krkonošského kysela. Poprvé jsem o něm slyšela jako malá, když se v (kultovním) večerníčku Krkonošské pohádky „navážel“ Trautenberk do kuchařského umění Ančete s tím, že „to kyselo je moc kyselý.“ 😁Dlouho jsem si proto myslela, že kyselo je něco jako zelňačka. Ve skutečnosti se svou hustou konzistencí podobá spíš kulajdě. Kyselost, nebo spíš navinulost, obstarává v této pochoutce poctivý chlebový kvásek.

Doma jsme nic podobného nevařili, a tak první ochutnávka této krkonošské speciality proběhla před několika lety ve Špindlerově Mlýně pod sjezdovkou. A byla to láska na první lžíci!

Kyselo se běžně vyskytuje prakticky ve všech horských i podhorských oblastech severních a severovýchodních Čech, v Orlických i Jizerských horách, na Náchodsku nebo Broumovsku.

Suroviny na (nejen) krkonošské kyselo, jak tomu bývá u „pokrmů chudých“, má většina domácností běžně v lednici, trochu složitější je to pouze s kváskem. Tady určitě nestačí jen nechat vzejít jednoduchý kvásek z droždí, pro ten nejlepší výsledek je opravdu nutné připravit si ten klasický. Pokud ho nemáte, počítejte s cca 5 dny na jeho založení.

Co budete potřebovat:

100 g chlebového kvásku

300 ml vody/zeleninového vývaru

200 ml houbového vývaru

250 g brambor

houby – 100 g čerstvých/mražených a hrst sušených

1-2 vejce

1 cibuli

tuk (sádlo, máslo)

pepř, sůl, kmín

pažitku/petrželku na ozdobení

kysanou smetanu (nemusí být)

Jak postupovat:

Žitný chlebový kvásek namočte v hrnci do studené vody, promíchejte a nechte odstát (min. hodinu).

Namočte sušené houby, stačí asi půl hodiny. Pak uvařte v lehce osolené vodě, sceďte, ale vývar si nechte na pozdější vaření.

Oloupejte brambory, nakrájejte na kostičky a uvařte. Lze je vařit i ve slupce a nakrájet až potom.

K odleželému kvásku přidejte povolené mražené i uvařené sušené houby, osolte, okmínujte a vařte do té doby, než je směs krásně hustá a sklovitě lesklá. Pak vlijte zeleninový i houbový vývar a vařte ještě asi 15 minut. Dle chuti opepřete čerstvě namletým pepřem.

Mezitím na pánvi osmažte cibulku s vejci – ta by měla zůstat lehce syrová. Poté vše vmíchejte do polévky. Brambory můžete přidat také přímo do hrnce, nebo až do talíře s hotovým krkonošským kyselem.

Ozdobit můžete pažitkou, petrželkou a případně dochutit lžičkou kysané smetany. Podávat můžete s čerstvým chlebem, ale vejce a brambory v polévce vás myslím nasytí dostatečně.

Na další regionální recept, tentokrát z Krušných hor, se můžete podívat zde:

Dobrou chuť!