Muzea a galerie,  Za kulturou

Hravý Devětsil povinně pro všechny pesimisty

Minulý víkend jsem si dala kulturní závazek, že se podívám na některé končící výstavy v Praze. O skvělý zážitek se postaraly kresby a grafika Václava Hollara a jeho současníků v paláci Kinských a snový svět Petra Síse v DOXu (více na FCB). Při té příležitosti jsem zašla i na Devětsil 1920-1931 v domě U Kamenného zvonu a udělala jsem dobře. Tak barvitou a zábavnou expozici, která přesně koresponduje s ideou Devětsilu, jsem přesně v tom větrném pošmournu potřebovala.

Pravdou je, že dům U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí je mým oblíbeným prostorem, i kdyby tam zrovna žádný výstava neprobíhala. Tentokrát byly gotické prvky až téměř roztančeny všemi druhy umění – díly architektury, sochařství, malby, grafiky, fotografie, filmu, divadla, užitého umění i literatury. Nechybějí tu opravdu velká jména, jako je Toyen, Jindřich Štyrský, Josef Šíma, Man Ray, Karel Teige, František Muzika, Vítězslav Nezval nebo členové Osvobozeného divadla.

    

Z expozice přímo sálá optimismus a radost ze života, modernost a víra v lepší budoucnost. Zkrátka pro škarohlídy je to téměř povinná aktivita😊 Čas máte do 29. března. Já si to dám možná ještě jednou, ta hravost je opravdu nakažlivá!

Bližší informace: http://www.ghmp.cz/devetsil-1920-1931/

P. S. A nezapomeňte si udělat zrcadlovou selfku:)