Na cestách,  Po Česku

Tak trochu jiné Karlovy Vary

Přiznám se, že Karlovy Vary dlouhá léta nepatřily k mým oblíbeným místům. Kdybych sem občas nemusela pracovně, nikdo by mě tu neviděl. Jestli jsem se někde cítila jako dokonalý cizinec ve své zemi, tak právě tady. Podzimní několikadenní pobyt v tomto západočeském lázeňském městě mi mé letité předsudky docela poupravil. A už se těším, až se sem zase vrátím.

Ráj houbařů

Pár kilometrů před Karlovými Vary jsme si ještě udělali procházku po okolních přírodě, která je opravdu kouzelná. Najdete tu třeba přírodní památky Viklan nebo Hořečková louka, zajímavé skalní útvary, pastviny i rybníky.

Zrovna probíhala velmi bohatá houbová sezóna, a tak jsem si i já, zcela standardně zdatná houbařka, mohla z lesa odnést hezkou sbírku různých druhů hřibů nebo babek. Jak se pak hodily, když jsem později připravovala krkonošské kyselo, bramboračku nebo kulajdu!

Vila Basileia Riverside byla trefou do černého

Pokud to není nezbytně nutné, nevyhledávám velké hotelové komplexy, ale spíš ubytování soukromějšího charakteru s nějakou přidanou hodnotou. To dokonale splnila Vila Basileia Riverside, spojující pohodlné bydlení a osobní přístup. Pokoj byl nově zrekonstruován, ocenila jsem i perfektní čistotu. Milé bylo i přivítání, ačkoliv jsme dorazili v našich „houbařských“ oděvech.🤦‍♀️ Muž měl zrovna narozeniny, a tak dostal lahvičku sektu. Aby mi to nebylo líto, dala mi milá paní recepční do vázy růži.🧡 Výtečné byly i snídaně, kde jsem našla cokoliv, co jsem si jen přála. Škoda, že jsme nestihli navštívit i oceňovanou zážitkovou restauraci Le Marché, která se nachází v prostorách hotelu a kde probíhaly zmiňované snídaně – snad příště.

Komfortní ubytování se ukázalo být důležitější, než jsem původně myslela, protože jsem měla i spoustu pracovních povinností. Polovinu dne jsem tedy trávila v pohodlné posteli s notebookem na klíně a muž mezitím prozkoumával okolí, takže jsem už pak mohla jít na jistotu.

Toulky po Karlových Varech a okolí

Nikdy by mě nenapadlo, jaké nabízí okolí Karlových Varů skvělé podmínky k turistice. Stačí jen vyjet lanovkou od Grandhotelu Pupp k rozhledně Diana a pak už se jen vydat některou z mnoha tras plnou nejrůznějších vyhlídek, stavbiček, památných stromů a dalších zajímavých bodů. Po hřebenech hravě ujdete 20 km a pořád je na co koukat.

Spočinutí znaveným nohám a nasycení prázdnému žaludku poskytují také výletní restaurace Diana a Jelení skok. Dianu ocení malí i velcí návštěvníci hlavně díky minizoo nebo „motýlímu domu“. Mě potěšila nádherná bílá pávice, která se bez ostychu procházela mezi hosty.

Jelení skok jsme si s mužem oblíbili pro krásný výhled na město. A také díky příjemné obsluze. Při jedné zastávce jsem jako milou pozornost dostala obrázek ikonického „kamzíka“, k němuž je odtud cobydup, stejně jako k vyhlídce ruského cara Petra I. To jsou zkrátka ty drobné věci, které zanechají velký dojem.

Skvělý dojem z pobytu ve Varech dokázala zkazit jen jedna věc. Jakmile se vydáte mimo kolonádu a turistické centrum, jako byste se kvůli všudypřítomným odpadkům zastrčeným mezi kovanými mřížemi a prohlubněmi plotů kdysi krásných vil octli někde ve vyloučené lokalitě. Jak je tohle vůbec možné? To opravdu nikomu nevadí?

La Hospoda – jasná volba, když si chcete opravdu pochutnat

Karlovy Vary dnes určitě nejsou vnímány jako město s prvotřídní gastronomickou kulturou, vždyť jednodenním turistům nebo batůžkářům je jedno, co spořádají k obědu. Jsou samozřejmě výjimky typu Grandhotel Pupp nebo již zmiňovaná Le Marché či Embassy, ale jinak docela bída, i když se to snad trochu zlepšuje. Úplnou náhodou jsme našli už mimo turistické centrum restauraci La Hospoda –  a byli jsme opravdu nadšení. Tradiční pokrmy v moderní úpravě, neotřelé kombinace kvalitních surovin, zajímavá nabídka vín českých a moravských vinařů a především skvělý personál, který bych chtěla zažívat při každé návštěvě restaurace. Nic pro ně nebyl problém, ať už jsme si navymýšleli cokoliv. A že jsme občas vynalézaví!

Celou tuhle parádu mají na svědomí šéfkuchaři Jan Krajč a Petr Šárközi a také studenti oboru gastronomie. Klobouk dolů, díky a snad brzy v Karlových Varech na shledanou.