Rozhovory

Inspiraci hledám v přírodě i životě, říká designér a šperkař Hanuš Lamr

Hanuš Lamr patří mezi uznávané designéry a šperkaře. Známe se a spolupracujeme spolu už nějaký ten pátek, a tak byl jasnou první volbou k rozhovoru s inspirativními osobnostmi. Kromě toho, že miluji jeho práci, oceňuji, že mi umožnil dívat se na spoustu věcí jinýma očima a obohatil můj život o lidi, s nimiž bych se vzhledem ke své práci a spíš pragmatickému osobnostnímu nastavení asi minula.👍

Loni Hanuš vytvořil oceňovanou kolekci Lust for Eden, která byla poprvé k vidění na prestižní přehlídce designu Designblok 2019. Byl za ni dokonce nominován na Czech Grand Design 2019. V roce 2018 vytvořil pro Národní muzeum diadém Sbírka, což se mu povedlo jako prvnímu „žijícímu“ umělci vůbec.

Do 26. července můžete obdivovat jeho práci na výstavě Tři Lamři v Litomyšli. Jak už název napovídá, v domě U Rytířů v krásné Litomyšli můžete zhlédnout také díla jeho otce Aleše a bratra Jana. Já už ji viděla – určitě stojí za to!

http://galerie.litomysl.cz/vystava/trilamri-v-litomysli-2020-05-12

Pokud chystáte svatbu, nebo si chcete udělat radost třeba jen drobným šperkem, podívejte se na e-shop na http://www.hanuslamr-shop.cz/ Domluvit se můžete i na osobním setkání v Hanušově úžasném malostranském ateliéru.

       

Kde bereš inspiraci pro svou tvorbu?

Tak samozřejmě v přírodě a životě😊 Co k tomu víc napsat? Sbírám ji na loukách Jutska, ve Vojanových sadech v Praze nebo při posezení s přáteli.

Co ti udělalo v poslední době radost?

Největší radost mi udělalo pozvání od Danici Kovářové, kurátorky letošních instalací Arthausu Designbloku, k tomu, abych tam jednu instalaci vytvořil. A také zapojení do projektu Helping Dolls. Budu pro ně oblékat jednu panenku do stříbra.

(Projekt Helping Dolls úspěšně propojuje módu, panenky a designéry. Oslovení tvůrci každý rok připravují vlastní originální modely pro panenky Barbie, které jsou draženy v dobročinné aukci. Výtěžek putuje na pomoc dětem bez rodiny a rodičů. Více informací na https://helpingdolls.com/ – pozn. aut.)

Prozradíš místa, kam se rád vracíš, nebo kam by ses chtěl znovu podívat?

Rád se vracím do Potštejna, kde jsem prožil kus dětství. Je to malebné místo a v domě a zahradě zděděné po předcích mám možnost se kreativně vyjádřit. Jinak mě minulé léto uchvátilo Dánsko, hlavně Jutský poloostrov, jeho písečné duny, moře s borovicovými lesy jako u nás, a rozlehlá krajina.

Na čem aktuálně pracuješ?

Momentálně dělám na velkolepém náhrdelníku, který se jmenuje „Zahrada violek“. Sestává ze spousty drobných stříbrných kvítků, které jsou zezadu pospojované očky. Výsledkem je takové velmi něžné brnění😁

Na co se teď nejvíc těšíš?

Až se z Prahy zase dostanu na naši zahradu v Potštejně. Budu tu dělat jílové jezírko a naše kočka Máša bude zase šťastná.

 (O Hanušově chalupaření se můžete aktuálně dočíst v novém čísle Marianne – pozn. aut.).

Jak vypadá tvůj ideální den?

Až se sám od sebe probudím, vstát, uvařit si dobrou kávu a snídani. Potom lelkovat a vyhřívat se na balkóně spolu s kočkou Mášou. Pomalu vyrazit do práce. Pokud se mi podaří takový začátek, pak už mi den nemůže skoro nic zkazit.

Náš blog je taky o vaření a chutích. Prozradíš nějaký speciální rodinný recept? A kam chodíš rád na jídlo?)

Jmenuje se „třesená babka“ a mám ho uložený v kuchařce po mojí mamince na chalupě, takže zkusím od oka😁

Potřebujete nahrubo strouhaná jablka i se slupkou a stejné množství též nahrubo strouhaných vařených brambor. Zapékací hrnec se vymaže máslem a vysype strouhankou, do něj pokládáme zvlášť ve vrstvách jablka a brambory. Mezitím prosypáváme skořicí, cukrem a rozinkami. Potom se dá celé zapéci. To je všechno.

Nikdy neodolám klasickému řízku s bramborovým salátem v Reinthaler´s Beisl ve Vídni.

Co tvoje plány na léto?

Už se těším, až budu tvořit nové šperky a sochy, pracovat na zahradě, ale především se věnovat své rodině a přátelům.

Díky za rozhovor a přejeme, ať se nejen léto vydaří🌞

 

 

Autoři fotografií:

Hanuš Lamr

Hana Connor

Andrea Thiel Lhotáková

Vojtěch Vlk

Zara Wildmoons

Ema