Na cestách,  Po Česku

Malé podzimní ohlédnutí za Železnými horami – část 2

Naše druhé putování po krajině Železných hor jsme začali v Seči. Na sečskou přehradu kdysi jezdili mí kamarádi z dětství a mě vždycky zajímalo, co na tom místě vidí…Počasí nám opět přálo (vím, že těch modrých fotek je tu nějak hodně😊) a moje představa, že procházka kolem přehrady „musí být přece po rovině, to dá rozum“, nevypadala zatím nijak naivně.

První pamětihodností na naší cestě byly pozůstatky židovského hřbitova, a i když místo stojí u ohradní zdi a silnice, v sezóně bezpochyby velmi rušné, přesto jeho zvláštní nálada dokáže vyvolat atmosféru dob dávno minulých.

Židovský hřbitov v Seči

A už je tu první kopeček, vede do Klokočova. Hm, dobrá, to ještě dám, bude hůř… Na místním původně barokním zámečku je možné se ubytovat a vychutnat si stylizovanou atmosféru venkovského šlechtického sídla z 19. století. V obci najdete také secesní hostinec, kapličku a prostou, ale o to možná působivější evangelickou kazatelnu z 1. republiky.

Houbařský ráj a záchrana na Seči

Sešli jsme k řece a dostali se k půvabnému místu na řece Chrudimce – okolí rekreačního areálu Na Pilce. Ten je provozu bohužel jen do 1. září, takže nemůžeme podat žádné informace o místní kuchyni. Přešli jsme dřevěný můstek a vkročili do sluncem krásně prostoupeného lesa. Najednou muž vykřikne: „Babka!“ Otočím se a hledám nějakou stařenku s nůší, ale houbu bych fakt nečekala. Jestli totiž někdo není úplně zdatný hledač hub, tak právě moje drahá polovička. Ovšem tady by měl úspěch každý i se zavázanýma očima.

Léty potvrzené poučky o tom, že „měšťáci v neděli odpoledne nemůžou přece v lese najít ani prašivku“, tady vzaly rychle za své, dokonce jsme fanfarónsky sbírali jen hříbky🍄 Měli jsme ale s sebou jen jednu tašku, proto jsme spoustu úlovků v lese museli nechat. I tak z toho potom doma byla parádní bramboračka a ještě jsem spoustu hub zamrazila na horší časy. Dneska už jsou samozřejmě snědené😊

Hlady už jsme lehce šilhali, ale jak už to tak bývá, nejen na Seči fungují občerstvovny pouze v sezóně. Jediným světlým bodem pro nás ubohé pocestné byla zahrádka U Stodoly. Ačkoliv neměli oficiálně otevřeno, paní provozní/ majitelce? se dvou zoufalců zželelo a natočila nám aspoň bezovou limonádu. Vřelý dík!

Výhledy z hradu Oheb vážně stojí za to

Pak už následoval výstup ke zřícenině hradu Oheb. Pokud se budete někdy toulat po okolí, tohle si určitě nenechte ujít. Tak oslňující výhledy se nevidí každý den a kdybych mohla, utábořím se tam a zůstanu třeba přes noc. V okolí se vyskytuje i další zřícenina, hrad Vildštejn, ale toho jsme si ani nevšimli, protože zbytky hradního zdiva jsou součástí Sečského tunelu, jímž jsme na posledních kilometrech naší okružní trasy procházeli.

Cestu jsme (už autem) zakončili opět v Třemošnici, ale tentokrát jsme radši šli najisto (alespoň podle hodnocení). SRC Lihovar skvěle splnil naše nároky na jídlo a pití, navíc za dobrý poměr cena: výkon (dršťkovka; noky s vepřovou omáčkou a hříbky; kuřecí steak se špenátem a pistáciemi v omáčce ze smetany a kokosového mléka; budvárek).

Tak zase příště, Železnohorsko!

Zde je naše trasa:
https://mapy.cz/zakladni…

Některé zajímavé zastávky:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Židovský_hřbitov_v_Hoješíně
http://www.zamecek-klokocov.cz/
http://www.ustodoly.wz.cz/
http://www.zeleznehory.net/zricenina-hradu-oheb/
https://cs.wikipedia.org/wi…/Vildštejn_(hrad,_okres_Chrudim)
http://www.lihovartremosnice.cz/