Na cestách,  S chutí,  V cizích krajích,  Za kulturou

Windischgarsten – užijte si aktivní dovolenou v Horním Rakousku

Windischgarsten byl mojí druhou zastávkou na letošním prázdninovém putování Rakouskem. Najdete jej ve spolkové zemi Horní Rakousko (Oberösterreich) v nadmořské výšce 602 m. n. m., na okraji národních parků Kalkalpen (Vápencové Alpy) a Totes Gebirge (Mrtvé pohoří). Nejvyšším vrcholem je Warscheneck – 2 389 m. n. m.

Pokud jste o Windischgarstenu doteď neslyšeli, buďte v klidu, já taky ne. Je to ale velká škoda! Poměrně nenápadné městečko a jeho okolí totiž nabízí spoustu přírodních krás, kulturních zajímavostí a nespočet příležitostí k nejrůznějším druhům sportů. Na své si přijdou příznivci pěší turistiky, cyklistiky, paraglidingu nebo lezení.

Na úvod musím pochválit perfektní ubytování ve Ferienwohnung Brandstätter na okraji obce. Letos patřila k mým požadavkům na ubytování terasa s výhledem na hory, což prostorný, čistý a dobře vybavený apartmán dokonale splňoval. Určitě jej doporučuji jako skvělý výchozí bod pro výlety i pohodlné místo k relaxaci po túrách. V blízkosti je také obchod, kde si můžete pohodlně nakoupit, třeba i regionální speciality a výtečná vína, a v klidu si je vychutnat právě na terásce.

Pan majitel nám hned první den večer přinesl kromě informačních materiálů (ty mají mimochodem Rakušané perfektně zpracované) kartičku regionu Pyhrn-Priel, která je zdarma, pokud zde strávíte větší počet nocí. Karta je to téměř kouzelná – díky ní ušetříte opravdu dost peněz za lanovky, vstupy do kulturních památek a dalších turistických míst. Takže si můžete s klidným svědomím dát o to víc aperolů.😁

Co si nenechte ujít ve Windischgarstenu a okolí

Wurbauerkogel

Vrch Wurbauerkogel lze zdolat buď lanovkou, nebo pěšky. Vyzkoušet si tu můžete i bobovou nebo horskou dráhu (alpine coaster). Je to skvělý zážitek, i když sebekriticky přiznávám, že moje jízda nepatřila k nejrychlejším a minimálnímu levelu elegance jí pár bodů chybělo. Vlastně jsem si oddychla, že jsem za jízdy nevypadla. 🤦‍♀️ Příště už to bude lepší. Ti praví frajeři ale sjíždějí vrch na kole nebo poblíž zkoušejí náročnost ferraty. Nahoře najdete restauraci i lukostřelecký areál. Nádherné výhledy poskytuje multifunkční rozhledna Panoramaturm, kterou máte stejně jako lanovku s kartou regionu Pyhrn-Priel (P-P C) gratis.

Hinterstoder

„Dvoufázová“ lanovka vás dopraví až do výšky 1850 m. n. m. Blankytně modré jezero a skvostný výhled na Totes Gebirge budou tou největší odměnou. Pokud vám lanovky nedělají dobře, můžete se do prvního „mezipřistání“ vyvézt autem. Ale je to prý ještě horší.😁

V mezifázi se na Löger-Hutte zastavte na nezbytný aperol nebo Kaspressknödelsuppe.

Brzy zveřejním na blogu recept na tuto super polévku, která se bude v nadcházejícím sychravém období hodit. I zde budete mít lanovku s P-P C zdarma, stejně jako parkování (to i bez ní). Milou pozorností je možnost si před nástupem vzít bonbón, což při překonání převýšení ocení nejeden pasažér, včetně mě.

Gleinkersee

K rekreační oblasti Gleinkersee v nadmořské výšce 804 m jsem se vydala pěšky, na rozdíl od místních obyvatel i návštěvníků Windischgarstenu, kteří zdejší rozsáhlé parkoviště zaplnili do posledního místečka. Po příjemné procházce kolem průzračného jezera si dejte nějakou dobrotu v samoobslužné restauraci Seeebauer, která si zakládá na využívání regionálních a BIO surovin. A mají také výtečná BIO vína.😉

Kalvarienberg

Z vrcholu se vám naskytne jeden z nejkrásnějších výhledů na Windischgarten. Rozjímat tu můžete v půvabném kostelíku z 18. století. Jako milovnici „sakrálně-funerální turistiky“, jak mě označuje můj muž, mě potěšilo, že dveře všech kostelů, kostelíků a kapliček zůstávají poutníkům otevřené, což je oproti Česku hodně příjemná změna.

Kostel sv. Jakuba

V centru městečka se nachází farní kostel sv. Jakuba z 15. století. Obdivovat tu můžete oltář a kazatelnu, kapli P. Marie, lurdskou kapli nebo varhany.

Kremsmünster

Návštěva známého benediktinského opatství se mi do itineráře připletla tak trochu omylem. Předpověď počasí pro Windischgarsten byla na jeden den hodně nepříznivá, a tak jsem hledala nějakou indoorovou aktivitu. Dobře jsem udělala. Cesta pohodlným vlakem uběhla poměrně rychle a z nádraží je to ke klášteru asi 15 minut chůze.

Kremsmünster patří k nejstarším klášterům v Rakousku (dodnes funkční), byl založen už v roce 777 bavorským vévodou Tasillem III. Absolvovala jsem asi hodinovou prohlídku v němčině (mimochodem, v šestičlenné skupince jsme byli čtyři Češi) s tím, že po štýrském dialektu (Admont atd.) mi přišel výklad našeho průvodce až nebesky srozumitelný.😁 Kromě působivé barokní architektury kláštera (architekt Prandtauer) oceníte třeba knihovnu, refektář nebo unikáty, jako je Tassilův kalich nebo Codex millenarius, návštěvníkům představené formou věrných replik či faksimile. Po vyčerpávající prohlídce jsem okusila pohostinnost zdejší restaurace –Käsespätzle byly opravdu výtečné – a prošla se krásnými zahradami.

Kde se najíst?

V samotném Windischgarstenu jsem navštívila jen dva podniky. Hotel-Gasthof Kemmetmüller nabízí kromě vlastního velmi dobrého piva také pár specialit. Já si pochutnala na gröstlu i guláši.

 

Na sladkou tečku se můžete přesunout hned naproti – do vyhledávané cukrárny a kavárny Thallinger. Ačkoliv nejsem velký fanoušek dortíků, dezert Esterházy servírovaný v útulném prostředí kavárny uspokojil moje chuťové buňky opravdu dokonale.

Víc už jsem toho bohužel nestihla. Věřím ale, že se do této příjemné oblasti jednou vrátím a všechny resty doženu. A že jich je!

 

Hezký zbytek léta přeje

 

Ema

P. S.: Pokud už nestíháte letní návštěvu Windischgarstenu, můžete sem vyrazit za bohatou nabídkou aktivit i v zimě. Anebo se inspirovat na příští letní sezónu.🧡

 

Informace pod čarou:

 

  • V Rakousku bylo v daném okamžiku (červenec) zcela běžné, že se v restauracích nebo kavárnách prokazujete dokladem o bezinfekčnosti (covid pass, negativní test apod.). V obchodech, vnitřních prostorech gastropodniků (pokud nesedíte u stolu, samozřejmě) nebo ve veřejné dopravě se nosí ochrana dýchacích cest, stačí rouška.
  • Kromě klasického Grüß Gott! se můžete setkat i s variantou pozdravu Griaß eich!, což jsem luštila asi tři dny. Pokud chcete popřát svým spolustolovníkům dobrou chuť a tvářit se u toho jako „místňák“,😁 místo klasického Gutten Apetit! použijte Mahlzeit.
  • Dávejte si pozor na Ruhetag, to je den, kdy mají restaurace zavřeno.