S chutí,  Vaříme

Jednoduchá gulášovka „co dům dal“ s kotrčem kadeřavým

Houby miluju prakticky v jakékoliv podobě. Je mi celkem jedno, jestli jde o lišky, žampióny, enoki nebo shitake. Je jasné, že na podzim se těším už jen z toho důvodu, že si čerstvé lesní houby, které považuju za nejchutnější, vlastnoručně nasbírám.

Jedna z nejhezčích hub, na které jsem kdy v lese narazila, je kotrč kadeřavý. Bylo to sice jen jednou, ale tohle setkání s „květákovou houbou“ před dvěma lety si pamatuju doteď. Ruce mě opravdu svrběly, ale nakonec jsem si řekla, že přírodě sluší víc než mému talíři, a tak jsem si jako vždy vystačila s hřiby a babkami.

Letos jsem zatím neměla čas, abych pobíhala po lesích s košíkem. Zase jsem tedy jednou využila služeb dovážkové služby a kromě jiného jsem si objednala dvě vaničky s kotrčem kadeřavým. Nikdy jsem ho nejedla, a proto jsem hledala nějaký zajímavý recept. Narážela jsem ale prakticky jen na „dršťkovku“, což mi přišlo hrozně málo na takovou vybranou surovinu. Zkusila jsem tedy osvědčené ragú, ale na to se se jen kotrč moc nehodí. Je velmi jemný a sám omáčku zkrátka neutáhne. Pokud mu ale dáte možnost sejít se s výraznějšími, třeba i úplně obyčejnými ingrediencemi, odvděčí se vám jistou dávkou elegance i lehké exotiky.

Nakonec jsem si pro zpracování kudrnáče vybrala rychlou gulášovou polévku. Protože věru nejsem žádný „Rothschild“, vaničku kotrče jsem doplnila ještě zbytky masa, zeleniny a česnečky, které jsem stejně chtěla v dohledné době využít. Pokrm je hodně jednoduchý, vaření i s přípravou mi netrvalo déle než 1,25 hodiny. Jediné, co je celkem otrava, je pořádné mytí umytí téhle houby. V jednotlivých záhybech se totiž ukrývá pořádná porce nečistot z půdy. Pokud se tedy ve vašem okolí vyskytuje někdo, na koho to můžete „delegovat“, využijte toho.:)

 

Recept

Ingredience

kotrč kadeřavý

maso (já použila vepřové, krůtí, kuřecí)

červená cibule/šalotka

červená/zelená paprika

rajčata

vývar (česnečka, zeleninový)

pepř, sůl

pár kuliček pepře, nového koření a dva bobkové listy

čerstvá listová petržel

sušený libeček

mletá červená paprika

tuk (sádlo/máslo/olej)

 

Postup

Nejdřív si připravím veškeré suroviny, které budu potřebovat – maso na kostky, šalotku nadrobno, pořádně umytý kotrč na větší, rajčata a papriky na malé kousky.

V hrnci nebo hluboké pánvi si rozpálím tuk, na něm opeču maso, které rovnou osolím, opepřím, okmínuju a nakonec zapráším kvalitní mletou paprikou. Přeliju vývarem (já využila i část česnečky z předchozího dne), aby bylo lehce ponořené a vařím. Na pánvi mezitím osmahnu cibuli, papriku a rajčata, v případě potřeby opět popráším mletou paprikou a přidám k masu, stejně jako pokrájené houby, pár snítek petržele a koření (např. v plátýnku nebo nerezovém čajítku). Vaří se do změknutí masa, což zabere maximálně hodinu, spíš míň.

K podávání se hodí čerstvým chleba. Upéct si ho můžete podle receptu zde, ale pokud nemáte čas, pochutnat si můžete stejně jako já třeba na vynikajícím chlebu z řemeslné pekárny Zrno zrnko.

Další pokrmy s houbami

Dalšími recepty s houbami se můžete inspirovat i v dalších příspěvcích na blogu::

Trochu jiná kulajda s hlívou ústřičnou

Bramboračka s houbami

Jarní kuba s pestem z medvědího česneku

Krkonošské kyselo

A pokud máte málo hub na talíři, začtěte se třeba do zajímavé a temné Houbařky Viktorie Hanišové.

Dobrou chuť, případně příjemné čtení.

Ema