Další inspirace,  Na cestách,  Po Česku

Vydejte se za krásnými veterány do Kutné Hory 14.- 15. srpna

V tomto příspěvku si výjimečně přihřeji pracovní polívčičku. Už pár let totiž působím ve skvělém týmu, který má na starosti organizaci oblíbené akce Veteran Rallye Kutná Hora. Letošní XII. ročník (loni se akce nekonala) proběhne už příští víkend, tedy 14. – 15. srpna. Pokud máte rádi naleštěná historická auta (zde je podmínkou rok výroby do 1940), určitě si akci nenechte ujít. Kulisy nádherného města Kutná Hora  (na seznamu UNESCO) noblesní atmosféru ještě umocňují.

Co je Veteran Rallye Kutná Hora?

Tradiční závod veteránů se v této obnovené formě koná už podvanácté. Závodů do vrchu Kaňk se mohou zúčastnit jen auta vyrobená do roku 1940 a splňující ještě další kritéria. Mezi zhruba čtyřicítkou vozů najdete skutečné legendy, např. Ford T, Rolls Royce, Cadillac,  Chrysler, Bentley, Mercedes nebo Buick, z našich krasavců by neměly chybět „pragovky, škodovky nebo aerovky“. Jak jsem tak pročítala seznamy účastníků, nejstarší auto bylo vyrobeno už v roce 1906, to je opravdu neuvěřitelné! Snad mi moje Toyota vydrží v pojízdném stavu taky tak dlouho.😆

V sobotu a neděli se odjedou vždy 2 kola závodu. Vítězem kupodivu není ten nejrychlejší, ale ten, kdo všechna čtyři kola zajede v čase co nejvíce podobném tomu prvnímu. Jede se totiž tzv. jízda pravidelnosti, která zohledňuje rozdílnou výkonnost jednotlivých aut  – zkrátka aby to bylo spravedlivé.

Pastvou pro oči jsou nejen opečovávaná autíčka, ale také posádky v dobových kostýmech. Krásné šaty, kloboučky, závoje, obleky i stylové účesy vás přenesou do dob prvorepublikových filmů plných nezapomenutelného šarmu Oldřicha Nového nebo Adiny Mandlové či rošťáckého vtipu Nataši Gollové.

Akce se koná pod záštitou jedné z nejprestižnějších institucí u nás – Národního technického muzea.

 

Spanilá jízda po okolí Kutné Hory

Pokud se vám pod tímto názvem vybaví cosi z období husitů, můžete být v klidu. V tomto případě se jedná o zcela mírumilovný výlet účastníků na nějaký zajímavý objekt v okolí Kutné Hory. Letos by se měli vydat na nedaleký půvabný empírový zámek Kačina.

Program na Palackého náměstí

Nejen historií živ je člověk, a tak je předposlední prázdninový víkend v Kutné Hoře plný dalších kulturních i gastronomických zážitků. Čekají na vás hudební vystoupení, soutěže a taky nabídka lokálních producentů kvalitních potravin, z kterých si můžete třeba uvařit něco dobrého podle našich receptů.😃✌

 

Co tam budu dělat já?

Neprozradím. Zkuste to zjistit přímo na místě.😆 Těším se na viděnou v Kutné Hoře 14. – 15. srpna!

Krásný víkend a pohodové léto přeje

Ema

 

Aktuální info o akci najdete na www.veterani-kh.cz, na FCB a IG.