Na cestách,  V cizích krajích

Město mého srdce – Málaga

Španělská Málaga je moje srdeční záležitost. Mohla bych tam jezdit pořád dokola. Je tam skvělé jídlo, báječné počasí, mílí lidé, město je tak akorát velké, historické a přitom na pláži. Navíc si snadno půjčíte auto a za 1 – 2 hodiny cesty navštívíte další krásná místa – Gibraltar, Puerto Bánus, Sevillu, Alhambru, Rondu a určitě mnoho dalšího, co na mě teprve čeká. V Malaze se navíc narodil i malíř Pablo Picasso, nebo herec Antonio Banderas.

V Malaze najdete samozřejmě spoustu historických míst – korida, katedrála, pevnost Alcazaba nebo hrad Gibralfaro, co ale určitě kromě památek a muzeí při návštěvě Malagy nesmíte minout?

Tržnice Mercado Central de Atarazanas

Kromě neděle je tržnice otevřená každý den od 8 do 15 hodin a pořídíte tam absolutně skvělé a čerstvé potraviny – ovoce, zeleninu, čerstvé ryby a mořské plody, maso, uzeniny, sýry, skvělé mandle a další oříšky, koření a mnoho dalšího. Doporučuji zejména avokáda a rajčata. Kromě toho tam funguje velké množství stánků, kde můžete ochutnat všechny místní speciality včetně oblíbené sangrie.

 

Přístav

Malaga má pro mě to kouzlo, že z historického centra ujdete několik kroků a jste v přístavu, kde kotví i velké lodě a příjemnou procházkou po přístavní promenádě se dostanete až na pláž. Jestli rádi běháte, je to přesně to místo – přes přístav a pak podél pláže kam až vaše fyzička dovolí. Jako odměnu pak rozhodně doporučuju snídani v některé z kaváren na pláži. A když jsme u té snídaně, nemůžete mít snídani bez churros namáčených do horké čokolády.

 

 

Tapas

Pokud nebudete bydlet v hotelu, ale pronajmete si raději apartmán, určitě si nakupte na tržnici všechny dobroty a připravte si doma tapas. Jde o takové to „zobání“ uprostřed stolu, ze kterého si každý bere, na co má chuť. Rozhodně nesmí chybět sušená šunka Jamón serrano, klobásky chorizo, tvrdý sýr z kravího, ovčího a kozího sýra Manchego, olivy, rajčata se sladkou cibulí a za mě ještě jednoznačně vlčí boby (altramuz). Tapas si samozřejmě můžete objednat v téměř všech španělských restauracích a bistrech, kterých je v Malaze rozhodně hodně. Z těch teplých tapas byste neměli vynechat krevety v oleji s česnekem (gambas al ajillo), chobotnici na grilu (pulpo a la gallega), nebo smažené kalamáry a určitě pečené papričky pimientos de padrón.

 

 

Sangria de cava

Klasickou červenou sangrii s ovocem z červeného vína známe jistě všichni, méně známá je ale sangrie z cavy, tedy španělského šumivého vína s pomerančovým likérem. Tu nejlepší si můžete cestou z/na pevnost Alcazaba vychutnat v kavárně AlCasaBar. Na příjemné zahrádce s výhledem na pevnost se sedí opravdu příjemně a jako bonus pro „selfíčkaře“ jejich toalety rozhodně svádí k selfíčku v zrcadle. 🙂

 

 

Paella

A jsme zase u jídla. Ale nedat si ve španělsku paellu by byl prostě hřích. 🙂

 

Buddhistická stupa v Benalmadeně

Benalmadena je obecně dobrá varianta pokud nechcete bydlet přímo ve městě. Jde o menší dovolenkové městečko na Costa del Sol několik kilometrů pod Malagou, kde kromě pláží najdete zábavní park Tivoli, park s volně žijícími zvířátky (na fotce nejsou vidět, ale popelku běhá velké množství malých králíčků), mořský svět Selwo Marina, lanovku na horu Calamorro s nádherným výhledem nebo nejvyšší buddhistickou stupu v Evropě. Jízda lanovkou, která začíná kousek od parku Tivoli rozhodně stojí za to. Až s ní pojedete, tak se nelekněte, lanovka na vás začne mluvit a hlásí vám, co pod ní zrovna vidíte.

 

Tak šťastnou cestu a kdybyste chtěli další tipy, neváhejte se ozvat. 🙂