Knihy,  Za kulturou

Čtenářský deník: Kolem Jakuba a Vytěženej kraj

Letos jsem si pořídila svou první čtečku knih, a i když jsem k ní měla nejdřív celkem rozporuplný vztah, teď si ji nemůžu vynachválit. Jasně že mi chybí vůně papíru, na druhou stranu nemusím cestovat s hromadami knih, 📚 které často ani neotevřu.🤦‍♀️ Navíc ani moje knihovna není bezedná, takže je zbytečné ji plnit svazky, k nimž se stejně asi nebudu vracet.

V poslední době se snažím číst hlavně domácí autory. Tentokrát jsem sáhla po titulech, díky nimž se podíváme do historie více či méně vzdálené.

Michal Vrba – Kolem Jakuba

Jedná se o soubor povídek, v nichž jednu z hlavních rolí hraje rybník Jakub a které se odehrávají v několika zlomových historických obdobích. Vodní plocha se tu stává němým svědkem často tragických příběhů obyčejných lidí v turbulentních časech a představuje jakýsi kontrast mezi klidnou hladinou a turbulentními (zvířenými) časy a zároveň jedinou jistotu. Tenhle pohled oceňuji, protože velké dějiny většinou sledujeme očima některé z výrazných historických osobností. Zdejší hrdinové všedního dne jsou malé děti, sedláci, vojáci Rudé armády nebo prominenti minulého režimu.

Hned první příběh z doby třicetileté války mě docela šokoval svou krutostí, ale byl zároveň i nejpůsobivější. V dalších povídkách se podíváme do časů konce 2. světové války nebo sametové revoluce. Přišlo mi, že se stoupajícím letopočtem trochu klesá kvalita textu, ale to je možná dáno tím, že preferuji starší dějiny.

Pokud rádi putujete po místech z filmů či knih, stejnojmenný rybník najdete na pomezí středních a východních Čech. Je to největší rybník dymokurské soustavy z 15. století.

Knihu v tištěné i elektronické verzi si můžete koupit zde: https://argo.cz/knihy/kolem-jakuba/

Veronika Bendová – Vytěženej kraj

Tady budu výjimečně trochu přísnější, z tématu se totiž dalo vytěžit podstatně víc než je dobrý název. Zápletka totiž vypadala docela zajímavě – v rámci hledání filmových lokací se hlavní hrdina chystá přijít na kloub dávnému rodinnému tajemství. O to víc zamrzí lehce banální popisy často s pouhými výčty lokalit, s detektivní zápletkou se také dalo pracovat trochu lépe – přišla mi nějak nedokončená. Severní Čechy, kde se děj převážně odehrává, mám svým způsobem ráda a mnoho z těch míst dobře znám díky našim častým výletům. Proto jsem možná čekala trochu hlubší vhled do duše této oblasti. Pravdou ale je, že jsem se i díky rozumné „tloušťce“ nenudila a nepřeskočila jsem ani jednu stránku, jak to občas nemilosrdně dělávám.👍📘📗📚

Ocenění: nominace Magnesia Litera za prózu

Knihu můžete zakoupit zde: https://www.kosmas.cz/knihy/269640/vytezenej-kraj/