Na cestách,  Po Česku

Tip na výlet v Praze – podmanivé kouzlo zahrad pod Pražským hradem

Prahu a její historické skvosty myslím docela znám, ale stejně se mi občas podaří nějaký zajímavý bod objevit. Během cesty z jedné výstavy na druhou jsem se úplně náhodou zastavila na místě, které skýtá jeden z nejkrásnějších výhledů na naše hlavní město. Palácové zahrady pod Pražským hradem na Malé Straně tvoří komplex několika vzájemně propojených a průchozích zahrad – Malá a Velká Pálffyovská, Kolowratská, Malá Fürstenberská a Ledeburská.

Ten den nebylo počasí zrovna ukázkové, ale i tak jsem byla z neplánované zastávky nadšená. Nakonec i mraky na obloze přinesly do fotografií zajímavou plastičnost. Okouzlující spojení zeleně a architektury v sobě skrývá četná romantická zákoutí, vyhlídkové terasy, schodiště, gloriet, kašny, salu terrenu i bohatou sochařskou výzdobu. Určitě se tu zastavím, až budou stromy v plném květu.

Úplně tady vidím svatbu (ještě mám pár adeptů z řad kamarádů😊), koncert barokních mistrů nebo nějakou příjemnou pracovní akci se sklenkou vína.

Projít lze vše tak do hodinky, ale to by byla škoda. Vřele doporučuji strávit na některé z laviček či vyhlídkových teras o něco déle, třeba s oblíbenou knížkou v ruce. Kdybych uměla malovat, rozhodně bych se sem vypravila se stojanem a našepsovaným plátnem. Podmínky k rozjímání nebo k jakémukoliv uměleckému vyjádření jsou zde naprosto ideální, nikdo vás nebude vyhánět a bát se nemusíte ani zásadních davů turistů. Působivý zážitek se musí dostavit v momentě, kdy máte čas tu trávit přelom dne a večera – podmanivá hra světel a stínů tu předvádí své nejlepší party. Cena je naprosto adekvátní, litovat nebudete jediné koruny.

 

Zahrady spravuje Národní památkový ústav.