Na cestách,  V cizích krajích

První švýcarské zastavení: Bern

Taky si poslední dobou prohlížíte fotky z cest, a je úplně jedno, jestli jsou to obrázky z kempu u Mácháče nebo eurovíkendu v Miláně? Díky vzpomínkám se aspoň na chvíli můžeme přesunout do příjemnější doby, kdy nebylo třeba řešit, že cesta za hranice obce už je vlastně nelegální. Protože jsem spíš optimista, věřím, že se už brzy budeme moci normálně setkávat se svými blízkými a vydat se i někam dál než do Vysokého Mýta. Nic proti němu, je to moc hezké město, ale…Tak vzhůru do vzpomínek!🧡

Kamenné medvědí město Bern

Když jsme před pár lety plánovali cestu po západní Evropě, kterou budu postupně zpracovávat, do itineráře se nám dostalo i Švýcarsko. Přesněji řečeno: dvě města, hlavní město Bern a půvabný Luzern.

V Bernu jsme se pouze zastavili na půldenní výlet a já se přiznávám, že mě úplně nenadchl. Můj muž mi o něm předtím nadšeně vyprávěl, a tak jsem měla podle něj „jako vždycky příliš velká očekávání“. To nic nemění na tom, že se o čtvrtém největším švýcarském městě mluví také jako o jednom z nejkrásnějších. Historické jádro, nejzachovalejší ve Švýcarsku, je součástí UNESCO. Zvláštní půvab mu dodává tyrkysově zabarvená a překvapivě divoká řeka Aare, vedoucí vodu z alpských ledovců. Název města je podle legendy odvozen z německého slova Bär (medvěd), jehož jako prvního ve zdejších lesích ulovil zakladatel města vévoda Berchtold, mluví se ale také o staroněmeckém označení Benátek nebo keltském původu slova. Každopádně symbolem města je hnědý chlupáč, jehož podoba zdobí nejeden suvenýr.

Co si nesmíte nechat ujít

Za povšimnutí stojí množství kašen z 16. století od Hanse Gienga nebo Zytglogge, hodinová věž určující oficiální bernský čas. Dostanete se k ní například z ulic Kramgasse a Markgasse, kde najdete historické domy s podloubími, restauracemi a kavárničkami. Některé z nich se nacházejí ve sklepeních, které původně sloužily jako sklady. Zdejší kryté arkády o délce 6 km jsou nejdelší na světě.

Stejně jako spousta jiných středověkých katedrál byla i ta bernská – Berner Münster – dostavěna až v 19. století.

K dalším zajímavým stavbám patří Bundeshaus (sídlo parlamentu) nebo Rathaus (radnice). Pokud byste měli na Bern více času, zastavte se také ve zdejších muzeích, např. v Muzeu a galerii umění (Kunstmuseum), městském historickém muzeu (Historisches Museum Bern) nebo Einsteinově muzeu. Albert Einstein zde delší dobu pobýval a pracoval tu na své teorii relativity. Mezi další známé obyvatele či návštěvníky patřili např. Casanova, ruská velkokněžna Anna Fedorovna nebo Theodor Tobler, autor čokolády Toblerone. Za tu horší část výletníků si můžeme připomenout V. I Lenina.

Když si to tak zpětně uvědomím, i ten Bern nakonec nebyl tak špatný. 😁Příště se podíváme do Luzernu, který si mě opravdu získal.