Na cestách,  Po Česku

Za poklady železnice do Chomutova i Lužné u Rakovníka

Počítám se mezi velké fanoušky vlakové dopravy, ať už jde o půldenní výlet po okolí, služební cestu na Moravu nebo noční přejezd do Krakova. I když mě řízení auta docela baví, na jízdě vlakem si užívám pohodu, možnost nerušeně pozorovat okolí nebo pracovat.

Zvláštní sympatie chovám k historickým vlakům, proto jsem moc ráda přijala pozvání na „nostalgickou“ jízdu z Prahy do Železničního depozitáře Národního technického muzea v Chomutově a zpět přes Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka.  Pro malé i velké milovníky historie železnic, nádherných parních lokomotiv i roztomilých motoráčků jde o jasné body na mapě míst, která je třeba navštívit.

Druhou dubnovou sobotu bylo počasí opravdu aprílové, slunečná obloha se střídala s dešťovými i sněhovými přeháňkami. Díky parádní jízdě v autentickém lehátkovém voze s bufetovým oddílem (z roku 1984), jak se tomuto konkrétnímu vagónu odborně říká, jsem ale rozmary počasí téměř nevnímala. Díky přítomnosti kurátora jsem se navíc dozvěděla spoustu zajímavostí.

 

Expozice Národního technického muzea v Chomutově

 

Železniční depozitář v Chomutově je poměrně nová expozice Národního technického muzea. Na své si tu přijdou všichni, které zajímají hlavně dějiny a vývoj kolejové a drážní dopravy. Vystavena je tu asi stovka kolejových vozidel, ať jde o parní, elektrické nebo motorové lokomotivy, salonní vozy, drezíny i další zajímavosti, třeba sněhový pluh. Jestli nevíte, jak vypadá Albatros, Šlechtična nebo Hurvínek, tady je uvidíte v plné parádě, stejně jako luxusní salonní vůz z roku 1906 vyrobený pro barona Rotschilda.

www.muzeum-chomutov.cz/

Největší sbírka parních lokomotiv v Česku

V nedalekém Muzeu Českých drah v Lužné u Rakovníka s mohou pochlubit největší sbírkou parních lokomotiv u nás, ty nejstarší pocházejí ještě z doby Rakouska-Uherska. Kromě nich tu najdete i jejich dieselové a elektrické kolegyně, nákladní i osobní vozy a další dobové exponáty související s železniční dopravou.

I tady se můžete setkat s lokomotivami a vozy s roztomilými přezdívkami – Kafemlejnek, Matylda, Papoušek, Malý bejček, Heligón, Všudybylka nebo Karkulka. Skutečnou chloubou je elegantní salonní vůz T. G. Masaryka, dar k jeho 80. narozeninám. Právě tímto vozem jsem měla tu čest se svézt v době oslav 100. výročí vzniku Československé republiky v roce 2018. Byl to opravdu jedinečný zážitek.

Pro děti je k dispozici hřiště, modelová železnice nebo dobrodružná projížďka úzkokolejkou. Najíst se lze  stylově v jednom z vagónů ve venkovním části areálu. Zásadní kulinářské zážitky nečekejte, ale na zahnání hladu je to zcela dostačující.

www.cdnostalgie.cz

Tak na shledanou při některém z dalších vlakových výletů!