Muzea a galerie,  Na cestách,  Po Česku,  Za kulturou

Hravý svět Františka Skály v domě U Kamenného zvonu

Hravý svět Františka Skály v domě U Kamenného zvonu

Konečně zase na výstavě! Jestli mi něco za ten rok a půl chybělo, byly to (kromě setkání s mými blízkými samozřejmě) právě nejrůznější kulturní události. Pamatuju „poslední“ výstavu i divadlo těsně před zavřením. O to víc doufám, že návrat k „normalitě“ už snad bude trvalý.

Trochu jiný Skála

Hravý svět plný neuvěřitelné imaginace je pro tvorbu Františka Skály typický. Nejinak je tomu na výstavě, kterou můžete do konce srpna vidět v prostorách domu U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze. Tentokrát na návštěvníky čeká trochu jiný svět, než na jaký jsme byli na předchozích výstavách tohoto „multifunkčního“ umělce zvyklí.

I když se tu objevuje několik charakteristických objektů (Velký datel, Motýl na květině, Lesojan), důraz je kladen na Skálovu ilustrátorskou tvorbu, které se věnuje od 80. let 20. století. Výstava je koncipována jako „tvůrčí cesta“, která začíná díly pod otcovým vedením a končí ukázkou nejnovější tvorby. V tomto mimořádném retrospektivním pohledu můžete obdivovat specifickou poetiku „uzavřenou“ do stránek knih nebo deníků. Připomenout si tak můžete Pohádky matky husy (Charles Perrault), Žabí zámek (Jostein Gaarder), Královské pohádky (Karel Šiktanc) nebo autorské knihy – Zapomenutá řemesla, Pohádky z bramborových řádků či Velké putování Vlase a Brady a další.

Trochu zamrzí jen zákaz fotografování, předpokládám že kvůli autorským právům. A tak vám tentokrát výjimečně žádnou fotoreportáž nenabídnu. O to víc doporučuji, abyste se na výstavu vypravili a vnímali svět fantazie Františka Skály tentokrát jen svými vlastními smysly a ne zprostředkovaně přes fotoaparát mobilu.

Front se zatím bát nemusíte, a tak není nutné si rezervovat vstup. Příjemně mě překvapilo moc milé chování především pána na pokladně.

Do White Horse nejen na sklenku vína

Příjemný kulturní zážitek můžete zakončit třeba posezením na některé ze zahrádek na Staroměstském náměstí. S kamarádkami jsme se stavily na sklenku prosecca v „Bílém koníčkovi“, tedy v restauraci White Horse (původně dům U Zlatého jednorožce). Kromě skvostného výhledu na všechny památky, které si teď můžete vychutnat bez davů, jsem ocenila i velmi milou obsluhu. Už se těším na další návštěvu!

___________________________________________________________________

František Skála a jiné práce

4. 5. – 29. 8. 2021

Galerie hlavního města Prahy, dům U Kamenného zvonu

Otevřeno út-ne 10:00 -20:00 hodin

Pořadatelé: Galerie hlavního města Prahy ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví

www.ghmp.cz