Muzea a galerie,  Za kulturou

Umění zprostředkovaně: Galerie Rudolfinum představila dva cool Belgičany

Současná doba nám všem, co si tak rádi zajdeme na výstavu, do divadla nebo do kina, moc nepřeje, to je jasné. Ale od toho jsou přece moderní technologie, aby zážitek přinesly zájemcům alespoň virtuální formou.

V době, která zatím ani nenaznačovala, co všechno nás čeká, jsem stihla zhlédnout pár (aktuálních) výstav. Patřily mezi ně i zajímavé počiny v Galerii Rudolfinum.

Rudolfinum patří k mým oblíbeným výstavním institucím, protože představuje umělce, kteří mají co říct minimálně v evropském kontextu. Nejinak tomu bylo tentokrát.

Prohlídku jsem začala hlavním tahákem – The Duck od Michaëla Borremanse. První, co mě napadlo, že velmi často drobné formáty jako by nepatřily do majestátních prostor galerie. Při podrobnějším zkoumání jsem ale byla okouzlená precizní a do jisté míry snovou malbou, která připomínala nejlepší díla starých mistrů. A pokud jste se zadívali opravdu detailně, překvapil vás protiklad často temného námětu a skutečně krásného ztvárnění.

         

Druhou, menší výstavou, byla Olympia dalšího belgického umělce Davida Claerbouta, který se zabývá vlivem plynutí času prostřednictvím videa a digitální fotografie. Olympií je v tomhle případě míněn nacistický stadion v Berlíně, postavený v roce 1936 pro letní olympiádu. Divák pomocí technologie videoher a digitální reprodukce architektury sleduje postupný rozklad budovy, která ve své době symbolizovala rozmach a sebevědomí jedné z největších říší zla v dějinách. Vzhledem k úplné absenci výskytu čehokoliv živého si člověk uvědomí spoustu věcí, které jsou dnes bohužel zase aktuální.

Posledním zastavením byl Artpark, interaktivní průvodce současným uměním, který hravou formou vysvětluje malým i velkým návštěvníkům, jak rozumět současnému umění.

Program Galerie Rudolfinum určitě stojí za to sledovat. Díky mecenášům je navíc vstupné zdarma, což je jev v našich končinách hodně ojedinělý. Těším se na viděnou v lepších časech.

Více informací najdete na www.galerierudolfinum.cz. Věřme, že se brzy na nějaké kulturní akci potkáme😊

Hodně zdraví a klidných chvil přeje Ema

P. S. Omluvte zhoršenou kvalitu fotek. Mám připravený nový, nadupanější stroj, ale tady jsem ho ještě nestihla použít. Tak snad budu mít brzy příležitost vyzkoušet ho i v rámci uměleckých toulek😊