Na cestách,  Po Česku

Vyhlídka Propadený zámek potěší milovníky přírody i pověstí

Protože jsme si Branov a jeho okolí s mužem dost oblíbili, vyrazili jsme dobýt další metu. Z minulé návštěvy nám chyběla opěvovaná vyhlídka Propadený zámek (někde se uvádí i Propadlý, případně Zpropadený zámek). Pro mě jako pro milovnici místních pověstí to byla jasná volba😊 Abychom splnili aspoň nějakou kilometráž, vyrazili jsme z Branova do Luhu (najdete tam mj. přívoz a pamětní síň Oty Pavla) a vydali se vzhůru do kopců.

Luh pod Branovem, cesta do kopců, vyhlídka

Tak kde je ten zámek?

Když jsme se vydrápali nad vesničku (tedy já se vydrápala, moje kondička po zimě docela upadla😊), začala jsem muže otravovat s přesnou lokalizací „zámku“. To se nám díky GPS nakonec podařilo, ale nebudeme si nic nalhávat, moc toho tam neuvidíte. Zapomeňte na zřetelně viditelné zdivo, valy a podobně, nebo musíte mít hodně velkou představivost😊. Nedočkáte se tu ani vytouženého výhledu na řeku – na tomto místě je opravdu hodně zakrytý stromy. Tak to má být ta slibovaná vyhlídka, říkám si trochu naštvaně.

Dechberoucí pohled na Berounku

Zhruba po dalším kilometrovém mírném stoupání se naštěstí potvrdily moje předpoklady. Došli jsme k ostrohu, který nám poskytnul skutečně nádherný výhled nejen na řeku, ale i na okolní civilizaci prostou jakýchkoliv rušivých elementů. Počasí se navíc vydařilo, takže bylo vidět pěkně do dálky. Jediný problém mám v tom, že tam není lavička😊 Tak jsem vytáhla proteinovou tyčinku a za 2 minuty byla po jídle😊 Vůbec se mi odsud nechtělo, zvlášť, když jsem dostala neodolatelnou nabídku zpáteční cesty: buď docela stoupání, nebo ještě větší stoupání 😁🤦‍♀️ Naštěstí mi secvaklo, že v druhé části prostě musí následovat klesání, což se naštěstí potvrdilo.

Celkem jsme ušli zhruba 9 km, což sice není moc, ale stoupání 250 m to zcela vynahradí. Zážitkem už byla samotná cesta plná rozkvetlých stromů a zpívajících ptáků. V Luhu si jen dejte pozor na komáry, začali se nějak nebezpečně probouzet, takže repelent v batůžku je žádoucí výbava😊

Co se píše o Propadlém zámku

V místě, které se nazývá Propadený (Propadlý, Zpropadený) zámek, se kdysi údajně nacházelo hradiště, v roce 1913 se tu našly zbytky sklepů. Je také možné, že tu kdysi stávala dřevěná hláska, která střežila cestu mezi Křivoklátem a hradem Týřovem. Každopádně zde byl objeven žárový hrob s několika předměty. Ať už se zde nacházelo cokoliv, k místu se vážou i zajímavé pověsti, v nichž se to hemží obry, loupežníky nebo kostrami. V jedné verzi se chudý dřevorubec vydal po stopách tajemného mnicha, kterého spatřil právě na místě Propadeného zámku. Mnich vstoupil do podzemí, dřevorubec ho následoval a v jeskyni objevil neuvěřitelný poklad. Hlas ho vybídl, aby si vzal tolik, kolik unese. Z dřevorubce se stal boháč, ale bohužel se o svém štěstí pochlubil lakomému sedlákovi. Ten se vydal v dřevorubcových stopách na místo, ale když si nabral z pokladu do všech možných pytlů, objevil se velký černý pes a lakotu zadávil. Pak se zachvěla země a místnost s pokladem se propadla. Poklad prý pocházel od loupeživých rytířů, které pobili vojáci. Ti pak zámek pobořili. A prý pak byla nalezena studna plná lidských ostatků.

Informace o pověstech čerpány z: hrady.cz, regiony.rozhlas.cz