Na cestách,  Po Česku

Malé podzimní ohlédnutí za Železnými horami – část 1

Jeden z příjemných podzimních víkendů jsme s mužem strávili v Chateau Hostačov. Protože jsme v tomto koutu naší země byli vůbec poprvé, rozhodli jsme místní kulturní a přírodní pamětihodnosti aspoň trochu prozkoumat. První túru jsme začali v nedaleké Třemošnici, kde mě nadchla už Berlova vápenka, dokládající dlouhou tradici místního vápenictví. Chtěla jsem se podívat přímo do míst historické stavby, ale paní v přilehlém muzeu byla neoblomná, prý aby se mi nic nestalo😊 Podle plánu měla následovat Lovětínská rokle, do níž jsme nejdřív nemohli najít vstup (teda já jo, ale „GPSka se přece nemýlí“), ale nakonec jsme po dvojitém překročení potoka (nemělo být ani jedno) zapluli do nádherného a divokého prostředí národní přírodní památky s bezzásahovou zónou.

Krásné výhledy z hradu Lichnice

Hrad Lichnice a jeho rozhledna, opodál je také Žižkův dub.

U hradu Lichnice jsme se ještě zastavili na Dívčím kameni (viz pověst o kruté panně Miladě) a po lehkém občerstvení pod hradem jsme vystoupali až na rozhlednu v areálu lichnické zříceniny. Dokonalé počasí umožnilo fantastický výhled do kraje, takže se mi ani nechtělo sejít dolů. Ale museli jsme dál…Z druhé strany hlídá hrad „Žižkův dub“, strom starý údajně 750 let, což je úctyhodný pamětník!

Z Hedvičina údolí k Pekelským rybníkům

Pokračovali jsme Hedvičiným údolím (v některých částech máte tendenci vidět čerty, vodníky a víly😊) až k Pekelským rybníkům u Kraskova, kde jsme si skoro sami mohli vychutnat atmosféru vodní hladiny, modré oblohy a příjemně zvlněných Železných hor. Na zpáteční cestě jsme přes Hedvikov došli konečně do Třemošnice a celí hladoví si v místní kavárno-cukrárně objednali chlebíčky (ty fakt zbožňuju a když mám hlad, nejsem žádná fiflena😊), ale to jsme asi neměli dělat. Je mi líto – nic tak strašného jsme dlouho nejedli – nejlevnější šunka, technický salát a stará veka. Ale třeba už se polepšili😊 No nic, vytáhli jsme své tradiční raw tyčinky a vydali se k autu. Na cestě do Hostačova jsme se ještě zastavili u starobylého kostela sv. Kříže s malebným hřbitovem. A na zámku už na nás čekala dobrá večeře a vířivka, perfektní zakončení našeho sobotního putování po Železných horách😊

Zde máte naši trasu:
https://mapy.cz/zakladni…

Informace k jednotlivým bodům:
https://www.kudyznudy.cz/…/Berlova-vapenka—Expozice-vapen…
https://www.kudyznudy.cz/…/lovetinska-rokle-v-zeleznych-hor…
https://regiony.rozhlas.cz/podkovy-vyryte-na-vyhlidce-jmene…
https://www.kudyznudy.cz/…/ak…/zricenina-hradu-lichnice.aspx
https://www.kudyznudy.cz/…/aktiv…/zizkuv-dub-v-podhradi.aspx
https://www.kudyznudy.cz/…/hedvicino-udoli-v-zeleznych-hora…
http://www.zeleznehory.net/tag/pekelsky-rybnik/
https://www.kudyznudy.cz/…/kostel-sv–krize-u-ronova-nad-do…
https://www.chateau-hostacov.cz/