Na cestách,  Ochutnáváme,  Po Česku

Smíchovský pavilon v Karlových Varech – příjemný zážitek z poctivé gastronomie

 

V půlce září jsem zase po roce zajela do Karlových Varů. Tentokrát ne proto, abych popíjela vyhlášené léčivé prameny, ale abych si dala do těla trekem po okolních kopcích plných turisticky zajímavých míst, jako jsou vyhlídky, altány nebo rozhledny. Přesně tohle miluju. Výlet ještě zpracovávám, tak se máte na co těšit.😉

Po celodenní túře v nepříliš vlídném počasí člověku samozřejmě vyhládne, já nebyla výjimkou. Majitel penzionu, kde jsem bydlela, mi doporučil několik míst, z nichž jsem si vybrala Smíchovský pavilon. Nachází se na okraji města a musíte si k němu trochu vyšlápnout, ale návštěvy rozhodně nebudete litovat.

Restaurace se může pochlubit tradicí už od roku 1886 a v nabídce najdete pokrmy české i mezinárodní kuchyně. Šéfkuchař se nebojí být občas kreativní.😁 Ne vždy je to ku prospěchu věci, ale mě to zrovna v tomto případě docela bavilo.

Jak už název napovídá, na čepu můžete očekávat dobře ošetřený Staropramen, milovníky piva uspokojí i nabídka dalších pivních speciálů. Já jsem spíš na víno, a tak jsem ocenila pěkný výběr našich vín za překvapivě rozumné ceny.

Stylové prostředí a výborná kuchyně

Prostor restaurace prošel evidentně nedávno rekonstrukcí, působí čistě, vzdušně a stylově. Stolečky byly od sebe tak akorát, abychom se nerušili s dalšími hosty. Jestli totiž opravdu něco nemám ráda, tak „nahňácaná“ místa, jak to občas bývalo i v případě vyhlášených pražských kaváren a restaurací.

Už od uvedení na místo musím pochválit personál – jak mužská, tak ženská část obsluhy byla velmi příjemná. A akorát všímavá, aniž by kdy sklouzla do vtíravosti.

Doteď mě mrzí, že jsem odolala a neobjednala jsem si kulajdu, kterou musím ochutnat všude, kde ji mají v nabídce. Ale ze zkušenosti vím, že už bych pak nesnědla hlavní jídlo – a plýtvání se snažím minimalizovat. Tak příště! Začala jsem tedy jednou z mála „hipsteřin“ na menu – burgerem se salsiccou.

Zní to asi docela bizarně, ale musím říct, že to byla dobrá volba. Momentálně v nabídce není, ale pokud se tam někdy vrátí, určitě zkuste. Můj doprovod dal přednost naprosté klasice – smaženému telecímu řízku s bavorským bramborovým salátem. Prázdný talíř byl jasným dokladem kvality pokrmu.😁 Na závěr jsme si dali ještě bramborové lupínky s česnekovou majonézou – a ani k těm nemám žádné výhrady. Na sladkou tečku už mi nezbylo místo – i tak jsem se pak cestou z kopce k penzionu skoro kutálela.

Nadšená jsem byla taky ze servírování a především ze stylového nádobí. A to tak, že jsem se zeptala na značku. Pan provozní mi při odchodu ochotně prozradil, že jde o tradiční karlovarskou porcelánku G. Benedikt – a tak už mám talíře a hrnky této značky ve svém top výběru v kuchyni. Občas je můžete vidět na fotkách k mým receptům. Vypadají jako od babičky, ale zároveň jsou dostatečně masivní, aby se hned neotloukly nebo nerozbily.

Těším se zase někdy na viděnou

Zkrátka, po restauraci La Hospoda (recenze tady) je Smíchovský pavilon dalším místem, kam se při pobytu v Karlových Varech určitě vrátím. A moc si přeju, ať tuhle dobu přečkají všichni, kdo svou práci dělají poctivě, co nejlíp.

Na druhou stranu, pokud ubyde těch podniků, kde se vaří stylem „z mrazáku do friťáku“, škoda to rozhodně nebude. To ale rozhodně není případ Smíchovského pavilonu. Díky a držím palce.🍀

Ema