Na cestách,  Po Česku

Provence v brdských lesích: načerpejte pozitivní energii v Levandulovém údolí v Chodouni

Pokud jste stejně jako já žili v domnění, že na nekonečné lány levandulí narazíte jen při putování jihovýchodní Francií, mám pro vás dobrou zprávu. Ve středočeské Chodouni nedaleko Berouna můžete navštívit Levandulové údolí. Jedná se o unikátní tříhektarové pole s 45 000 rostlinkami BIO levandule, výsadba dalších 10 000 se plánuje. Za tímto barevným a voňavým zázrakem, prospěšným tělu i duši, stojí Helena Neumannová a Milena Krčálová, původně spolužačky ze základní školy a dlouholeté kamarádky.

Pro svůj levandulový sen si vybraly opravdu příhodné místo. Mírně vápencové půdy se tu střídají s jílovitými, což je vhodné nejen pro pěstování levandule, ale také dalších bylinek. Návštěva kraje potěší milovníky přírody i historie, turisty i cyklisty. Levandulové údolí se nachází v samém srdci Geoparku Barrandien. Nedaleko  najdete mnoho přírodních i historických pokladů, jako jsou Čertovy doly, lomy Amerika, Koněpruské jeskyně, majestátní hrady Točník, Žebrák, Křivoklát či Karlštejn, Nižbor s keltským oppidem nebo zámek v Hořovicích.  Brdské lesy se tak mísí s opojnou vůní Levandulového údolí a nabízí dnešním poutníkům klid, pohodu, odpočinek a zdraví z čisté přírody.

Dá se jíst levandule?

Levanduli a její vůni jsem měla spojenou hlavně s kosmetickými výrobky (např. se značkou L´Occitane) nebo květinovými dekoracemi. Protože jsem letos s Levandulovým údolím začala šťastnou shodou okolností spolupracovat, zjistila jsem, že levandule se dá pít, jíst, můžete s ní solit i sladit, grilovat, a dokonce popíjet v proseccu nebo mojitu!🍹 V manufaktuře se tu v BIO kvalitě vyrábí čaje, oleje, koření, sušenky, raw tyčinky, andělské kapky, konopný olej a spousta dalších zdraví i tělu prospěšných produktů.

 

Levandule jako královna bylin


Silice obsažené v BIO levanduli zklidňují nervovou soustavu, podporují trávení a klidný spánek, uvolňují napětí i plynatost. Levandule optimálně podporuje imunitu, léčí a hojí, protože obsahuje značné množství přírodních antioxidantů, antibiotik nebo antiseptik. Blahodárně působí na trávicí ústrojí, je vhodná na detoxikaci, pomáhá při diabetu, nadváze, vysokém krevním tlaku i cholesterolu. Dezinfikuje tělo i duši, stimuluje nervový tonus, ulevuje od trávicích potíží. Její pozitivní účinky na lidské tělo a mysl znali a využívali už staří Egypťané, Etruskové, Féničané, Řekové, Římané, Arabové nebo Keltové.

V Levandulovém údolí se pořád něco děje

Symbolicky 1. května odstartovala v „levandulích“ návštěvnická sezóna. O víkendech (samozřejmě v závislosti na počasí) se tu může celá rodina těšit na procházku po „májové stezce“, zábavu při luštění u kvízů a šifer nebo na oblíbené vodní prvky.  Užijete si tu určitě i bezva lenošení na dece s knížkou v jedné a vínkem v druhé ruce nebo piknik z farmářských dobrot a výrobků s „BIO Levandulí Chodouňskou“. Plánují tu také pořádání nejrůznějších ozdravných procedur, workshopů a dalších aktivit pro širokou veřejnost či firmy.

 

Nedávno tu byl díky daru Nadace Tipsport položen základ budoucího ovocného sadu. „V Levandulovém údolí najdete také prodejnu se zdravou výživou, obchůdek L´Occitane a nově také bylinkový domeček s aromaterapií, která přináší pozitivní účinky na imunitu, klidnou mysl a pevné nervy z čisté přírody. Aromaterapie z čisté přírody vám přinese úlevu na mysli, těle a duši, posílí vaše kognitivní chování, tvorbu dopaminu a serotoninu. Věřím, že tu budete cítit stejnou energii, jako byste byli v lázních,“ zve na návštěvu Levandulového údolí jeho zakladatelka Helena Neumannová.

Takže jasný cíl výletu s rodinou či přáteli, co říkáte? A abych nezapomněla, určitě ochutnejte levandulové prosecco nebo mojito, to se vám jakákoliv starost bude zdát hned menší.🌞 Možná se tam některou sobotu nebo neděli potkáme.😉

 

Další informace najdete na http://www.levanduloveudoli.cz, na Facebooku a Instagramu.

Foto: Ema, Levandulové údolí

#spoluprace