Na cestách,  V cizích krajích

Netradiční Budapešť pro šotouše

Vánoční výlet zubačkou na vrch Széchenyihegy a potom Dětskou železnicí do Hűvösvölgy (Chladné údolí)

 

Už znáte v Budapešti všechna muzea? Už jste byli v Maďarském národním muzeu? I v Muzeu krásného umění? Pokud ano a prošli jste i Budínský hrad, Rybářskou baštu a další obvyklá místa v tomto krásném městě na Dunaji, mám pro vás netradiční výlet. Bude bavit děti i dospělé.

Uvědomili jste si někdy, že Budapešť je z jedné strany vlastně obklopena kopci? Většina Čechů vnímá Maďarsko jako zemi bez kopců. Je to většinou pravda, ale jsou tady i výjimky.

Obě železnice jsou technickou památkou samy o sobě a podíváte se do míst, kam běžný turista většinou nezavítá. Zejména v létě jistě půjde o skvělý zážitek. A odpočinkový výlet zároveň.

Mimochodem, tip na tento výlet jsem dostal v Praze v Poštovním muzeu. Také doporučuji k návštěvě.

 

Jak se tam dostat

V Budapešti existuje plánovač městské dopravy, který doporučuji používat. Koupíte si i jízdenky na veřejnou dopravu a nemusíte řešit nákup jednotlivých jízdenek. Z tramvaje vystoupíte na zastávce Városmajor, kam dojede několik tramvají z dopravního uzlu na náměstí Széll Kálmán tér.

 

Ozubnicová dráha (Budapesti fogaskerekű vasút)

Spojuje dolní stanici Városmajor s horní stanicí Széchenyihegy. Drobná poznámka: V Budapešti se „Széchenyi“ jmenuje více míst, tak ať nedojedete někam jinam 😊

Tato železnice byla otevřena v roce 1874 a je jednou z nejstarších ozubnicových železnic v Evropě. Původně byla provozována parními lokomotivami, které tlačily vozy do kopce a brzdili je při jízdě z kopce dolů. V roce 1890 byla trať prodloužena na současnou délku 3,7 km.

Technické zajímavosti zahrnují použití Strubova ozubnicového systému a standardní rozchod kolejí 1 435 mm. Trať je elektrifikována napětím 1 500 V DC a maximální rychlost je 30 km/h do kopce a 25 km/h z kopce. Maximální stoupání je 110 ‰ a nejmenší poloměr oblouku je 90 metrů.

Jedná se nejen technickou památkou, ale také oblíbenou turistickou atrakci, která nabízí krásné výhledy na Budapešť a její okolí. Vlak jezdí několikrát za hodinu, jízda trvá 15 minut a můžete jet na stejnou jízdenku, jako v ostatní městské dopravě. Vagony už jsou sami o sobě muzeální železnicí, jak je vidět z přiložených fotek.

 

Dětská železnice (Budapesti Gyermekvasút)

Je úzkokolejná železnice, která spojuje stanice Széchenyihegy a Hűvösvölgy. Tato železnice byla otevřena mezi lety 1948 a 1950 a je jednou z nejdelších dětských železnic na světě.

Dětská železnice je unikátní tím, že většinu služeb na ní vykonávají děti ve věku 10 až 14 let pod dohledem dospělých. Původní název železnice byl Úttörővasút, což odkazovalo na komunistické pionýry, a dnes je oficiálně označována jako MÁV Zrt. Széchenyi-hegy Gyermekvasút. Trať je dlouhá 11,2 km a není elektrifikovaná. Vlaky dosahují maximální rychlosti 20 km/h a cesta mezi dvěma koncovými stanicemi trvá přibližně 45 minut.

Video z příjezdu vlaku do stanice Széchenyihegy

Jde o úzký rozchod kolejí 760 mm. Maximální povolená rychlost je 20 km/h. Železnice byla v roce 2015 zapsána do Guinnessovy knihy rekordů jako nejdelší železnice na světě, kde provoz a obchodní služby zajišťují děti.

Od ozubnicové dráhy je třeba jít asi 300 metrů k „dětskému“ nádraží. Tato dráha není integrována do městské hromadné dopravy. Takže si za 1000 HUF (asi 60 Kč) musíte v pokladně koupit lístek.  Prodal mi ho asi 14letý kluk. Průvodčím byl kluk ve stejném věku. Je to zajímavé. Mašinfíra byl dospělý (naštěstí). O Vánocích jsou vagony slavnostně osvětleny.

 

Cesta zpět

Zpět můžete jet pochopitelně stejně jak jste přijeli nebo ze stanice Hűvösvölgy můžete dojet rychleji, za asi 20 minut, tramvají na metro na náměstí Széll Kálmán tér.

 

Pod tímto odkazem nejdete kulturní a kulinární tipy pokud si chcete Budapešť užít i tradičnějším způsobem.

Krásné zážitky na vašich výletech přeje Rudolf 🙂