S chutí,  Vaříme

Perkelt – maďarská kuchyně v nejlepší formě

Jak už název napovídá, kořeny perkeltu (pörkölt) bychom měli hledat v Maďarsku. Tamní kuchyně je opravdu výtečná a já měla štěstí, že mě její variace provázely celým dětstvím. Paprikové pokrmy zařazuju do jídelníčku poměrně pravidelně i dneska, a to včetně perkeltu.

Nepsané pravidlo říká, že čím jednodušší je pokrm, tím důležitější je kvalita jeho jednotlivých surovin. V tomto případě záleží hlavně na zelenině – dodnes si pamatuju tu skvělou chuť rajčat a paprik, které jsme si donesli z trhu na jižním Slovensku, kde jsem pobývala na prázdninách u prarodičů.

Perkelt je podobný guláši, ale připravit ho můžete prakticky z jakéhokoliv druhu masa, které se dusí na zelenině a podává se s přílohou typu tarhoňa (typické těstoviny) nebo noky. Výhodou tohoto jídla je, že je prakticky z jednoho hrnce a můžete si ho navařit do zásoby.:)

Já jsem tentokrát zvolila směs kuřecího a krůtího masa (prsní řízky i stehna) a chuť jsem ozvláštnila přidáním pečených paprik a uzené mleté papriky.

Ingredience:

drůbeží maso (kuřecí a krůtí prsní řízky a celá stehna)

papriky zelené

papriky červené

cibule

česnek

sůl

pepř

mletá červená paprika (sladká, pálivá)

mletá červená paprika (uzená)

vývar

kvalitní tuk (rostlinný olej, přepuštěné máslo)

lžička mouky (volitelně)

 

Postup:

Připravte si jednotlivé suroviny. Uvařte drůbeží/zeleninový vývar, V troubě opékejte cca na 230 ˚C červenou papriku, dokud její slupka nebude načernalá. Pak ji cca na 15 minut vložte do mikroténového sáčku, bude se vám lépe loupat slupka, a odstraňte jádřince. Oloupané papriky nakrájejte na malé kousky, stejně jako bílou papriku a rajčata (lze též spařit a oloupat). Cibuli a česnek posekejte nadrobno. Maso osolte, opepřete a opečte na kvalitním tuku, odložte. Do výpeku přidejte zeleninu (od nejtvrdší po nejměkčí) a trochu osmahněte. Přidejte lžičku špaldové mouky (není nezbytné) a mletou papriku, nechte jen lehce opéct, a přelijte vývarem. Poté dodejte maso a vývar – suroviny by měly zůstat ponořené. Během dušení můžete dochutit špetkou uzené papriky.

Když je vše měkké, vyndejte drůbeží stehna, maso oberte a vraťte zpět do hrnce. Dochuťte, krátce prohřejte a můžete podávat – s těstovinami, chlebem nebo s rýží.

Dobrou chuť!

Ema