Na cestách,  V cizích krajích

Mnichov – do bavorské metropole za památkami i do proslulých pivnic

Poslední roky jsme pravidelně s mužem trávili Vánoce nebo silvestra v některém z evropských měst. Na přelomu roku 2019/2020 jsme se rozhodli pro Mnichov, kde jsem pár let předtím byla na proslulém svátku piva – Oktoberfestu. Proto jsem ocenila, že tentokrát využiju svůj čas hlavně k poznávání místních památek a galerií.

Ačkoliv Mnichov se dá v pohodě zvládnout autem, my jsme vzhledem k předpokladu špatného počasí raději zvolili raději hromadnou dopravu. Oba milujeme jízdu vlakem, ale ten nám nebyli schopni s rozumným předstihem garantovat. Proto padla volba na Flixbus, který byl sice levnější, ale ne tak pohodlný. Každopádně za pět hodin jsme dorazili na mnichovské autobusové nádraží. Odtud byl už jen kousek k našemu hotelu Fleming´s, který má opravdu strategickou polohu. Za chvilku jste nejen v samotném centru, ale také na nádraží, z něhož se dají podnikat zajímavé výjezdy po okolí.

Atraktivní program pro milovníky historie, chrámů i muzeí

Ačkoliv je Mnichov pro mnohé spíše synonymem skvělého piva, aut nebo sportovních událostí, kultury chtiví turisté tu budou mít pár dní rozhodně co dělat. Výhodou města je rovinatý terén, takže se dá všude pohybovat pěšky, i když tu skvěle funguje veřejná doprava.

Vzhledem k poloze hotelu jsme prohlídku města začali na nejrušnějším náměstí Marienplatz (Altstadt), kde najdete nejen Starou i Novou radnici se slavnou zvonkohrou, ale také kostel Frauenkirche, mariánský sloup nebo Rybí kašnu.

Jeden z nejkrásnějších momentů celého výletu jsem zažila v malém, ale o to působivějším kostele Asamkirche, který je zasvěcen sv. Janu Nepomuckému. V této barokní perle zrovna probíhala zkouška na večerní koncert, a tak se prostorem začala linout Bachova Toccata & Fuga d moll, což zážitek ze skvostného prostoru ještě umocnilo.

Rezidenz je velkolepou památkou na rod Wittelsbachů

Ujít jsme si samozřejmě nenechali slavnou Residenz, sídlo bavorských vládců z rodu Wittelsbachů, pocházející z 16. století. Do muzea vstoupíte z nádvoří Grottenhof s působivou Perseovou fontánou. Projdete mj. Antiquariem, síní s valenou klenbou s renesančním interiérem (postaveno pro sbírky starožitností Wittelsbachů), komnatami kurfiřta, velkolepými rokokově zdobenými pokoji nebo soukromými místnostmi císaře.

A klenotnice (Schatzkammer) vás doslova ohromí, stejně jako mimořádná sbírka porcelánu. Pokud máte více času, určitě se projděte i přilehlý park.

Vzhůru za Leonardem i egyptskými mumiemi

Mnichov je městem nejrůznějších muzeí a galerií, na která bychom si museli vyhradit mnohem více času, než jsme měli. A tak se bohužel dostalo jen na úzký výběr – na Alte Pinakothek s díly starých mistrů (zrovna probíhala výstava mého oblíbence van Dycka) nebo Státní muzeum egyptské kultury, umístěné v moderní budově s působivou expozicí egyptských památek. Muž si samozřejmě nenechal ujít Muzeum dopravy, ale tam jsme shodně konstatovali, že to „naše“ na pražské Letné je mnohem krásnější.:)

Město nejen skvělého piva

Pokud jste si v bavorské metropoli nedali alespoň jeden tuplák, nikdy jste tu nebyli.:) Ačkoliv má Německo skvělou vinařskou kulturu a tradici, mám pocit, že v Mnichově se na ni moc nehraje. Helles, Dunkel a něco na zub k tomu, třeba jen preclík (Brezel) a obazdu (obatzdu) – výtečnou sýrovou pomazánku – musí ochutnat každý návštěvník.

My jsme samozřejmě degustovali pivo i pokrmy opravdu poctivě a navštívili jsme více i méně vyhlášené restaurace a pivnice, jako Hofbräuhaus München, Augustiner Bräustuben, Augustiner Stammhaus nebo Augustiner Am Platzl.

Tam jsme narazili na moc milého číšníka z Česka, a tak jsme si mohli objednávat v mateřštině. To jsme uvítali, i  když se naše hospodská němčina už dost zlepšila.😊 Kromě tmavého i světlého piva verze tuplák jsme si pochutnali třeba na vepřovém kolenu nebo Semmelknödel s liškovou omáčkou.

Jeden den jsme věnovali výletu do kouzelného městečka Bad Tölz, o kterém se můžete dočíst v našem starším příspěvku. A protože jsme opravdu nestihli navštívit a ochutnat všechno, co jsme chtěli, věřím, že se do Mnichova zase jednou vrátíme. 🧡