Na cestách,  Po Česku

Lounské putování – zastavení na tvrzi Divice

Oblast Lounska jsme si dost oblíbili🥾🚶‍♀️ Naposledy jsme se rozhodli pro kratší výlet z Brodce do obce Divice, kde stojí znovu objevená stejnojmenná tvrz. Vzhledem k tomu, že jsme v Brodci nenašli příhodné místo na parkování bez toho, aniž bychom nevjeli někomu na pozemek nebo někde nepřekáželi, udělali jsme to tedy naopak.👍

Pod tvrzí jsme zaparkovali úplně v pohodě a vyrazili na prohlídku. Nějak jsme se ale zapomněli podívat, od kdy je otevřeno, takže jsme suverénně zapluli na nádvoří. Tam nám velmi mile sdělili, že máme ještě tak hodinku čas, a tak jsme ji využili k procházce po okolí. Do Brodce a zpět jsme se vydali po žluté turistické značce. Trasa je dlouhá necelých 7 km a největší převýšení vás čeká při výšlapu k tvrzi, pak už je to víceméně rovina. Menší kopeček si pak jen musíte vyšlápnout na zpáteční cestě z Brodce.

Užijete si vůni lesa i krásné výhledy do okolních kopců

Počasí nám opět přálo, takže jsme si pochod kolem všudypřítomných chmelnic i luk a přes les opravdu užívali. Některá místa poskytovala skutečně nádherné výhledy na protější svahy i České středohoří. Samotný Brodec nenabízí žádné cenné památky, i když jeho historie sahá až do 14. století. Bývalý zámeček už má bohužel svá nejlepší léta za sebou😥 Příjemné posezení unaveným poutníkům poskytuje aspoň lavička vedle pomníku na památku padlých v 1. světové válce; žádnou hospůdku poblíž jsme nenašli. A tak jsme zas brzy vyrazili směr Divice.

Posezení na zahradě jako návrat do starých dobrých časů

Nejdřív trochu historie. První písemná zmínka o původně vladyckém dvoře v Divicích pochází z roku 1318. Pečeť Oneše, Juříka a Vratislava z Divic patří mezi nejstarší u nás dochovaná pečetidla a je uložena ve sbírkách Národního muzea v Praze. Tvrz patřívala také Lobkovicům nebo Schwarzenberkům. V 50. letech sloužily budovy stejně jako mnoho podobných památek místnímu JZD.

Místo ožilo poměrně nedávno díky tomu, že se tvrz stala letní scénou divácky velmi oblíbeného pražského divadla Studio DVA (Jedno z posledních představení, které jsem před „koronou“ viděla, bylo právě tam.). Návštěvníci si ji mohli projít vždy před představením, ale vzhledem k situaci, která teď nebyla příznivá ani pro divadla, jsou její brány otevřeny návštěvníkům také během víkendů – koukněte na program: https://www.tvrzdivice.cz/program/?id=4

Já byla nadšená jednak z toho, že si můžu projít běžně nepřístupné prostory, ale hlavně z toho, že si lze posedět venku na zahradě, dát si něco malého a dobrého k snědku (mají třeba palačinky, klobásku z přeštíků, zmrzliny, alko i nealko nápoje) a vnímat skvělou atmosféru místa. Koupit si tu můžete také nejrůznější stylové řemeslné výrobky. Musím říct, že si odsud vůbec nechtělo. Kdyby si muž nezapomněl kšiltovku a nevyhrožoval, že dostane úpal, zůstala bych tam asi až do zavírací doby😊

Cestou se nezapomeňte zastavit taky v „panské zahradě“. Místo prochází citlivou revitalizací, a tak se moc těším, až si tu příště posedím u rybníka a naplánujeme si třeba další cestu po okolí.

Co musím taky pochválit, je perfektní organizace parkování. Kopec vedoucí k tvrzi je úzký a strmý, takže funguje jedna část pro auta jedoucí nahoru a jedna část pro ta, co jedou dolů. V areálu je k dispozici také velké parkoviště. Vstupenky si koupíte v půvabném udržovaném domku naproti vstupní bráně. Platit lze všude také kartou, za což mají majitelé u mě další významné plus.

Jestli si chcete užít víkend v turisticky nezahlcené lokalitě s milými lidmi a spoustou příjemných zážitků, Divice jsou určitě jedním ze skvělých tipů!

https://www.tvrzdivice.cz/uvod/

Šťastnou cestu!🌹🍀❤