V hlavní roli paprika – jak na rybí a fazolovou polévku po maďarsku
Při sepisování vzpomínek na výlet do Budapešti jsem neodolala a připravila dvě oblíbené polévky – rybí (halászlé) a fazolovou (babléves). To mi taky připomnělo hlášku, kterou prý pronesl děda, když nás v dětství navštěvoval: „Ať přijedu, kdy přijedu, vždycky maj ty děti pusy od papriky.“ Řekl to tedy trochu drsněji, ale v zásadě měl pravdu – paprikové pokrmy byly (a stále jsou) v naší rodině dost v kurzu😊
Ani já jsem nezůstala této záliby ušetřena, a jak vzpomíná můj muž, první jídlo, které jsem mu připravila, bylo „nějaký maso v paprikový omáčce“. Takže asi tak😊
No nic, pojďme rovnou k receptům. Nechci samozřejmě tvrdit, že tohle jsou ty jediné správné postupy, ale výsledek je myslím dost podobný tomu, co jsme naposledy jedli v „Pešti“ v ne úplně turistických hospodách.
Rybí polévka – halászlé
V ideálním případě si tuhle pochoutku můžete připravit v kotlíku, ale řekněme si upřímně, kdo z nás ho má? 😊 Suroviny jsou poměrně jednoduché, stejně jako celé vaření. Záměrně nepíšu množství, protože předpokládám, že si to každý upraví podle počtu strávníků a chuti.
Ingredience:
Ryby – candát, sumec nebo kapr
Sladká mletá paprika (doporučuji opravdu pravou maďarskou😊)
Pálivá mletá paprika
Brambory
Cibule
Pepř, sůl
Sádlo
Koření na vývar – bobkový list, nové koření, celý pepř
Volitelně čerstvá rajčata nebo pyré a čerstvá zelená paprika
Postup:
V hrnci rozpalte lžíci sádla, zpěňte na něm nadrobno nakrájenou cibuli a přidejte sladkou mletou papriku, pořádně promíchejte (pozor, aby se nespálila) a přelijte horkou vodou (případně rybím vývarem, pokud máte). Vložte pokrájené brambory a omyté rybí maso. Já měla jen kapra včetně vnitřností a úplně to stačilo. Kdo chce, může přidat i čerstvou papriku a oloupaná rajčata nebo rajčatové pyré. Do hrnce dejte ještě koření na vývar (pyramidku, nebo v čajítku), ochuťte solí a pepřem. Vařte do změknutí brambor. Pokud máte stejně jako já plechovou pusu, nebojte se přidat také mletou pálivou papriku a navrch pár kousků čerstvé feferonky😊 🌶🌶🌶Podávejte s čerstvým chlebem.
Fazolová polévka – babléves
Tady už je to se surovinami podstatně složitější, ale pokud nebudete mít úplně všechno, nezoufejte😊 Vaření je za normálních okolností docela snadné, i když já si ho dvěma oddělenými vývary dělám samozřejmě zbytečně složité😊
Ingredience:
Fazole
Uzená žebra
Krkovička
Klobása (csabai, gyulai)
Sladká mletá paprika
Pálivá mletá paprika
Koření na vývar
Cibule
Česnek
Mrkev
Petržel
Brambory
Hladkolistá petržel, petržel kudrnka
Čerstvá zelená paprika
Sádlo
Kysaná smetana
Postup:
Nejdřív si namočím fazole, klidně na několik hodin, nebo i přes noc, záleží také na jejich velikosti. Já mám nejradši ty hodně velké, na barvě nezáleží😊 Když jsou „ready“, sliju vodu a dám je zvlášť vařit. Fazole by se neměly solit, protože prý nezměknou, ale já se přiznám, že jsem je v druhé půli vaření osolila. A změkly😊
V dalším hrnci dám vařit žebra. První vodu po cca 10 minutách vaření vyliju a pak už normálně vařím. Přidám krkovičku, kořenovou zeleninu, na kostičky nakrájené brambory, čerstvou zelenou papriku, cibuli, česnek, obě petrželky a koření do vývaru.
Na pánvi/ v rendlíku rozpálím sádlo, přidám mouku, udělám světlou jíšku, doplním sladkou mletou paprikou, lehce opražím a zaliju trochou vývaru. Pořádně rozmíchám metličkou a vše vliju do hrnce s vývarem. Když jsou maso na žebrech a zelenina měkké, vyjmu je, maso z kostí oberu a kořenovou zeleninu nakrájím na kolečka. Pak přidám zpět do vývaru spolu s uvařenými fazolemi a vývarem z nich. Na pánvi lehce opeču klobásu a přidám do vývaru. Dochutím solí a pepřem, někdo přidává i trochu octa, ale to já osobně nemám ráda. Milovníci ostřejších chuťových požitků mohou opět přidat i mletou pálivou papriku.
Polévku servíruji s kysanou smetanou, bylinkami, čerstvou chilli papričkou a dobrým chlebem. Recept na něj tu najdete už brzy.
Dobrou chuť! 🌶🌶🌶 ❤