S chutí,  Vaříme

Filet z candáta s mořskou solí, kořením s levandulí, špaldou a pečeným hroznovým vínem

Tak jsem se zase jednou rozhodla pro kuchyňský experiment, k němuž mě inspiroval salát z freekehu (zelená pšenice). Místo něj jsem ale použila nám bližší špaldu, kterou přidávám často do různých salátů nebo polévek. Špalda je starý druh pšenice, kterou pěstovali již Egypťané, Keltové nebo Germáni. Vzhledem k vysokému obsahu minerálních látek a bílkovin je zdravější než klasická pšenice. V poslední době slaví díky svým výživovým hodnotám (a příjemně oříškové chuti) návrat do kuchyní nejen milovníků zdravé výživy.

Příjemným překvapením pro mě bylo vyzkoušení mořské soli a koření obsahujícího BIO levanduli. Myslím, že k rybě se hodí perfektně. Kvalitní levandule má navíc blahodárné účinky na zdraví, imunitu a duševní pohodu. Aktuálně testuji i další produkty, tak věřím, že to na sobě brzy poznám. Určitě dám vědět.😉 A teď vzhůru do kuchyně pustit se do candáta.😉

 

Suroviny:

Ryba

filet z candáta i s kůží (dle počtu osob)/ nebo jiné bělomasé ryby

BIO koření z mateřídoušky, citrónové trávy a BIO Levandule Chodouňské

BIO hrubozrnná mořská sůl s BIO Levandulí Chodouňskou

kvalitní olivový olej

 

Příloha

špalda (cca 50 g na osobu)

hroznové víno bez pecek

hladkolistá petrželka

 

Zálivka

citrónová šťáva

olivový olej

šťáva z vypečených hroznů

bílý pepř

sůl

 

Postup:

Candáta osolíme mořskou solí, posypeme kořením s levandulí a potřeme olivovým olejem. Necháme odpočívat.

Uvaříme špaldu (cca  v lehce osolené vodě, trvá to cca 40 minut, můžete ji předtím i na nějakou dobu namočit.

Kuličky hroznového vína (bez pecek) osolíme, opepříme, promícháme s olivovým (nebo i méně chuťově výrazným) olejem, vložíme do pekáčku nebo zapékací misky a pečeme na 200 ˚C po dobu asi 30 minut. Na dně nádoby by měla zůstat šťáva. Pokud si přejeme salát teplý, přikryjeme nádobu alobalem.

Candáta vložíme buď do pekáčku vyloženého pečicím papírem, nebo ho můžeme dát na gril. Je třeba brát v úvahu, že rybí maso je jemné, takže není třeba živočicha nechat zemřít ještě jednou. Pečeme tedy z obou stran spíše na nižší až střední teplotu do 160 ˚C vždy po dobu cca 10 minut.

Mezitím si nakrájíme hladkolistou petrželku a připravíme zálivku – podle chuti (a množství špaldy) přidáme citrónovou šťávu, trochu olivového oleje, pepř, sůl, šťávu z vypečených hroznů, případně i čekankový sirup.

Vše promícháme se špaldou a pečenými kuličkami hroznového vína a případně doladíme. Salát chutná výborně, pokud je ještě vlažný.

Dobrou chuť!

 

Pozn.: Veškeré suroviny obsahující levanduli najdete na stránkách Levandulového údolí.

Pokud to lze, dávejte přednost surovinám v BIO kvalitě.