Rozhovory

Žiju ideální dny, říká Mira Burianová, kurátorka sbírky novodobé módy Národního muzea

Každé setkání s Mirou Burianovou je prostě zážitek. Vzdělaná, půvabná, vždy příjemná a elegantní. Pokud ji někdy uvidíte v teplácích, běžte si rozhodně vsadit sportku😊 Trochu ji podezírám, že takto absolvuje i horské túry, ale to nemůžu potvrdit z vlastní zkušenosti😊 Mira má pro mnohé z nás práci snů – i pro ty, co většinu času absolvují v saku a teniskách.😁👟 Působí totiž jako kurátorka sbírky novodobé módy Národního muzea, je autorkou několika knih a řady výstav.👗👠 Pokud budete mít někdy příležitost, stavte se na některé z jejích přednášek – málokdo umí tak poutavě vyprávět nejen o módě a zajímavých ženách 19. století i první republiky. Naše setkání jsme plánovaly už na jaro, ale trochu se nám to kvůli situaci protáhlo. Jsem moc ráda, že to konečně vyšlo a já mohla tuto inspirativní ženu trochu vyzpovídat pro náš blog.🥰 Tak pojďme na to!

Co ti udělalo v poslední době radost?

Stůl. Dostala jsem od manžela k narozeninám pracovní stůl. Zní to obyčejně, ale on není obyčejný. Myslím stůl, i když se to týká samozřejmě i manžela.:) Toužila jsem po něm dlouho, a protože mám ráda věci s duší, chtěla jsem starý stůl. Takže mám nádherný starožitný stůl, který je ale zároveň jen mým královstvím, kam se nesmí odkládat ani Lego, ani knihy a papíry, které nejsou moje.

Kam se ráda vracíš?

Jsem svým způsobem strašně konzervativní člověk, takže se ráda vracím: k moři na Kefalonii, do Paříže…, ale takové snové místo, kam se opravdu toužím vrátit, je Gardone di Riviera na Lago di Garda. Jako by se tam zastavil čas, cítím tam atmosféru 19. století.

Co tě nejvíc inspiruje v pracovním i osobním životě?

V pracovním životě mě inspirují především zahraniční výstavy. Přední světová muzea v současnosti pravidelně pořádají skvěle výtvarně pojaté výstavy módy, které se mj. vyznačují mimořádnou návštěvností a jejichž součástí jsou kvalitní katalogy a publikace. Můj soukromý život je s tím pracovním hodně propojen. Když jedeme na dovolenou, volíme často místo podle aktuálních výstav. Když jsme s mužem rekonstruovali dům po babičce, hledali jsme inspiraci v historii a snažili se velmi podobně jako v práci (manžel je také kurátor v muzeu, ale zatímco já se starám o oděvy, on o tanky), dohledat příběh domu, jeho stavitele, konstrukce, vybavení apod.

 

S kým by sis chtěla dát sklenku champagne?

S Milenou Jesenskou. Všichni ji znají jako přítelkyni Franze Kavky, ale byla to úžasná redaktorka tzv. módních hlídek, která neuvěřitelně chytře psala nejen o módě, ale obecně o životě. A byla to také žena s téměř románovým životem.

Podělíš se s námi o nějaké kulturní tipy?

Jsem hltač knih, ale jsou to spíše knihy vztahující se k mé práci. Moc se mi líbil životopis Miloš Havel český filmový magnát od Krystyny Wanatowitzové nebo Osvobozená móda od Margret Greinerové o životě Emilie Flöge. Z divadelních představení mě naprosto dostala Elegance molekuly v Dejvickém divadle.

Co je tvé oblíbené:

  • Jídlo: šneci po burgundsku
  • Pití: červené víno
  • Restaurace: Champagneria na Betlémském náměstí v Praze
  • Módní návrhář/značka: Zuzana Labudová/YaxiTaxi

Vaříš ráda? Pokud ano, co to je? Máte nějaký rodinný recept?

Vařím moc ráda, mám dva syny, takže i často peču.  Největší dobrota u nás v rodině je houbová omáčka s vdolky. Ale přiznám se, že stále zneužívám toho, že ji uvaří mamka.

Jak vypadá tvůj ideální den?

Žiju ideální dny. Díky koroně jsem přehodnotila svůj život a našla rovnováhu v čase pro práci, rodinu, sebe i domov.

Na čem momentálně pracuješ?

Na knize První dáma elegance o životním stylu Hany Benešové.

Na co se teď nejvíc těšíš?

Na francouzské trhy na Kampě. Chodíme tam každoročně oslavit narozeniny. Mladší syn se narodil na francouzský státní svátek (14. 7.) a ten starší 16. 7., tj. mimochodem ve stejný den jako Hana Benešová .😊

 

Co tvé plány na léto?

Psát, psát a psát.

Moc děkujeme za rozhovor, gratulujeme všem oslavencům a těšíme se na tvou novou knihu a další inspirativní setkání💛💗

 

Medailonek

PhDr. Miroslava Burianová

Narodila se v Domažlicích, vystudovala historii na FFUK, pracuje jako kurátorka sbírky novodobé módy Národního muzea. Je autorkou a spoluautorkou řady výstav – např. Karel a Naděžda Kramářovi doma, Republika, Hračky naší kačky, Retro, 2 × 100, Tajný život sbírek či aktuálně výstavy roušek Držme spolu. Je autorkou článků a knih, například Móda v ulicích protektorátu (2013),  Móda v kruhu času – retro – 200 let inspirací (2016). Je vdaná, má dva syny.

 

Foto: Archiv M. Burianové