-
Salát s chřestem, čočkou beluga a barevnou řepou
Na salátech mě baví, že si můžu vyhrát s ingrediencemi, zálivkou i barvami. Fantazii se tu meze nekladou – stačí jen použít kvalitní suroviny a hra chutí může začít. I v tomto případě hraje chřest jednu z hlavních rolí. Abych potlačila přílišnou „zelenost“ pokrmu, rozbila jsem ji výtečnou a vizuálně zajímavou dvoubarevnou řepou, kterou běžně seženete např. na „Rohlíku“. Ingredience: Barevná řepa chioggia Směs salátů Zelený chřest Čočka beluga Enoki Olivový olej Zálivka: Sezamový olej Med Citronová šťáva Pepř, sůl Černý a bílý sezam Postup: Podle návodu připravte čočku, mezitím (ideálně) na páře uvařte barevnou řepu, měla by zůstat pevnější. Na olivovém oleji lehce osmahněte chřest tak, aby zůstal křupavý. Houbičky enoki pak stačí jen…
-
Asijská směs s tofu, houbičkami a chřestem
Tuhle směs tofu a zeleniny dělám poměrně často, a tak se v tomto období přímo nabízela lehká inovace v podobě zeleného chřestu. Pokud máte rádi pokrmy s asijským šmrncem, různými druhy hub a křupavou zeleninou, je tento recept dělaný přímo pro vás. Stejně jako já určitě oceníte jeho variabilitu a jednoduchost. Jen ingredience si raději připravte dopředu, ať je můžete do woku přidávat v pravý čas. Ingredience: Uzené tofu Brokolice Cuketa Asijské houby (shitake, Jidášovo ucho, enoki) Jarní cibulka Chřest Česnek Omáčky (sójová omáčka se sníženým obsahem soli, hoisin) Mirin Zázvor Sezam bílý a černý Arašídy Sezamový olej Škrob Pepř, sůl Příprava: Pokud máte sušené houby (shitake, Jidášovo ucho) namočte je cca na 2 hodiny, pak je…
-
Krémová chřestová polévka
Jen co skončí sezóna medvědího česneku, už klepe na dveře král zeleniny – chřest. Vzdejme tedy jeho veličenstvu hold a připravme si spolu více či méně typické recepty, v nichž vynikne jeho jemná chuť. Prvním z nich je polévka z bílého a zeleného chřestu se smetanou a bobem obecným (někdy nesprávně označován jako fava fazole). Budu ráda, pokud mi dáte vědět, jestli jste byli stejně jako já okouzleni její delikátní chutí. Ingredience na 2-3 porce: Bílý chřest – svazek Zelený chřest – svazek Kedlubna Šalotka Česnek – 2 stružky oloupané Bob obecný (mražená směs – ½ balení) Smetana ke šlehání – 250 ml Máslo – dle potřeby Pepř, citrónový pepř, sůl, muškátový oříšek Postup: Odlomte dřevnaté…
-
Skryje – vydejte se po stopách trilobitů, na hrad Týřov nebo za romantikou Skryjských jezírek
Každý rok na jaře jsem si udělala aspoň jeden prodloužený víkend a navštívila některé ze zajímavých evropských měst – Benátky, Vídeň, Milán nebo Lisabon. Tato tradice sice na nějakou dobu vzala za své, na druhou stranu jsem objevila místa, o kterých jsem často jen matně slyšela, pokud tedy vůbec. Jedním ze zajímavých koutů středních Čech jsou určitě Skryje a jejich okolí. Malá obec v okrese Rakovník totiž nabízí dostatek podnětů milovníkům historie i přírodních krás. Vydejte se po stopách místního maskota – trilobita Výchozím bodem pro naše putování se stalo veřejné parkoviště s dostatečnou kapacitou vedle autobusové zastávky a kostela sv. Archanděla Michaela. Odtud jsme se vydali směrem ke zřícenině hradu Týřov, částečně po…
-
Skvělé jarní špagety, kterým podlehne i váš italský kamarád
Fakt jsem nečekala, že tohle dost jednoduché jídlo se doma setká s tak velkým úspěchem. Za léta, kdy chodím do práce, jsem se naučila, že lepší než deset pochval je jedna proplacená faktura. V domácnosti tohle pravidlo bohužel uplatňovat nejde, takže i dokonale „vyčištěný“ talíř je tím pádem v pohodě.😁 Čím víc toho mám navařeno, tím víc si uvědomuju jednu zásadu. Oč je pokrm jednodušší, o to kvalitnější suroviny musíte mít. A přesně tak tomu bylo i v případě špaget s pestem z medvědího česneku. Kdybych byla velká frajerka, připravila bych si špagety domácí. Protože jsem ale měla za sebou nějaký ten kilometr v nohách, sáhla jsem po BIO celozrnných těstovinách. Upřímně nevím, jestli by…
-
Z Hudlic na tajemný vrch Velíz
Poslední březnové dny se se „pochlapily“ vydařeným počasím lákajícím k výletu do míst, která nemáme s mužem příliš prozkoumaná. Tentokrát nás mapa zavedla do obce Hudlice, ležící několik kilometrů západně od Berouna. Naši vycházku jsme začali u tamního pseudorománského kostela sv. Tomáše. Kromě něj najdete v obci i rodný domek Josefa Jungmanna (tentokrát byl bohužel zavřený), kapličku vybudovanou Jungmannovými rodiči nebo Hudlickou skálu, typickou ukázku buližníkových skalek. Architektonicky zajímavá rozhledna Máminka Vydali jsme se po modré turistické značce až k rozhledně Máminka na Krušné hoře (609 m. n. m.). Je to jedna z nejhezčích rozhleden, na kterých jsem poslední dobou byla. Za jejím návrhem stojí architektonické studio Huť architektury Martina Reiniše. Stavba ve tvaru trojbokého jehlanu dokonale zapadá…
-
Dubnové tipy z blogu Svět podle DAM
Velikonoce jsou sice za námi, ale duben teprve začíná. Udělejte si radost některým z našich tipů ze světa designu, kultury nebo cestování. Ve zprávách se nás často ptáte, kam se zase chystáme na výlet, odkud je ten talíř, který vidíte na fotce, co vaříme o víkendu nebo co zrovna čteme, rozhodly jsme se každý měsíc nabídnout magazín plný inspirace. Užijte si první, aprílové číslo! Hezké jaro a příjemné počtení přejí Ema a Denny!
-
Jednoduchá jarní dekorace
První jarní dny jsou tady, venku krásně svítí sluníčko, teploty jsou venku už skoro letní, tak jak si trochu jara přenést také do bytu? Ideální volbou jsou samozřejmě jarní květiny. Když vykvetou rozzáří každý pokoj a vnesou radost do každého z nás. Kytice z řezaných květů umí být krásné, ale nevydrží dlouho. Ideální volbou jsou tak ty hezky zasazené do země. Navíc, nevím jak vy, ale já miluju ten pocit, když se můžu hrabat v hlíně. 🙂 A jak si takovou zasazenou kytičku ještě víc „vyjarnit“ a neutratit přitom obrovské sumy za stylové jarní květináče? Je to jednoduché – zrecyklujte staré zavařovačky od okurek, medu nebo třeba jogurtu. Stačí si tedy vybrat kytičku…