Divadlo,  Knihy,  Muzea a galerie,  Za kulturou

Kulturní tipy: nová kniha Karin Lednické, výstava Nadějné vyhlídky v DOX a performance v Pomezí

Vzhledem k pracovním povinnostem jsem psaní na blog docela zanedbávala, ale už jsem zase zpět.:) V zásobě mám hezkou řádku výletů i kulinářské a kulturní inspirace.  Jak si tak uvědomuju, žádný z mých aktuálních tipů není příliš optimisticky laděný. Slibuju, že se najde něco povzbuzujícího v příštích příspěvcích. Taky to vzhledem k situaci potřebuju jako sůl.

Výstava

Nadějné vyhlídky

Dramaturgie Centra současného umění DOX a kurátorská práce Otty M. Urbana mě hodně baví, a tak jsem po vydařené výstavě Vanitas navštívila i druhý díl zamýšlené „pandemické“ trilogie s názvem „Nadějné vyhlídky. Dítě v současném českém umění“. I když by název mohl vyvolávat veskrze pozitivní emoce, o žádnou barvotiskovou selanku opravdu nejde. Na výstavě jsem byla u příležitosti Sympozionu, což byla komentovaná prohlídka nad vybranými díly vystavujících umělců. Naše skupina měla štěstí na Barboru Balek, Josefa Bolfa, Jiřího Petrboka, Ivana Pinkavu a Jana Vytisku. Kromě nich najdete na výstavě také práce dalších uznávaných tvůrců, jako jsou David Černý, Veronika Bromová, Krištof Kintera, Eva Koťátková, Jan Švankmajer, Petr Nikl a mnoho dalších. Obrazy, sochy, koláže, fotky, videoinstalace a další nosiče sdělení vyvolávají spoustu existenciálních otázek, zasutých vzpomínek i uvědomění si ztracených iluzí a promarněných snů. Výstavu stíháte navštívit do 24. dubna 2022.

https://www.dox.cz/program/nadejne-vyhlidky

 

Kniha

Karin Lednická – Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie

Předchozí dvě autorčiny knihy (Šikmý kostel 1 a 2) jsou bezesporu jazykově i stylisticky mimořádně zdařilé a její styl mi opravdu sedl. Proto jsem si její další počin Životice koupila prakticky hned po vydání. Stálo to za to?

Jako chvályhodný počin vnímám především výběr tématu. Drama obyvatel malé vesnice na Těšínsku ze srpna 1944 bývá přirovnáváno k lidické tragédii, ovšem osudy životických občanů byly odsouzeny k zapomnění, a to i kvůli (z různých důvodů) mizejícím pomníčkům či dalším připomínkám hrůzných okamžiků. Možná v tom sehrála roli zbabraná partyzánská akce, možná nejednoznačné vystupování některých místních obyvatel. A jak už je v historii celkem zvykem, viníci až na výjimky vyvázli bez zásadnějšího trestu. Také díky Karin Lednické se dostalo obětem alespoň drobného zadostiučinění v podobě jejich připomenutých jmen a osudů. Obrazová příloha pak připomene také některé tváře.

Zpracování námětu už mě ale tak nenadchlo, i když je za tím vidět spousta přípravné práce a studia. Vzhledem k různému střídání žánrů nepůsobí kniha kompaktně. Místy jsem měla pocit, že čtu spíše diplomovou práci z historie či regionalistiky, výpisy z jednání MNV zase občas působily nadbytečně. K postavám jsem si nedokázala vytvořit žádný vztah, i když v některých pasážích mi skoro vyhrkly slzy.

I přes veškerou kritiku ale považuju vydání knihy za důležitou. Podobné hrůzy by neměly být zapomenuty. Zvlášť, když se něco stejně děsivého nyní odehrává ne tak daleko od našich hranic.

Více se o životickém masakru můžete dočíst třeba zde: https://www.zivoticesobe.cz/co_mozna_jeste_nevite_o_zivoticke_tragedii.

 

Divadlo

Milý Karle! a Výlety – Pomezí

Pro představení projektu Pomezí mám slabost, viděla jsem od nich skoro vše. Naposledy jsem se vydala na dvě „miniatury“ – Milý Karle! a Výlety. Čekání jsem si zkrátila dobrým kafem ve vedlejším pohodovém podniku Bar/ák, který chce oživit tuto překvapivě zanedbanou pražskou lokalitu.

Asi jsem nebyla úplně dobře naladěná a kreativitu jsem zapomněla doma, ale obě věci mi přišly jako to slabší a méně propracované z repertoáru, ale i tak to mělo něco do sebe. Navíc si u každého „kousku“ můžete užít velký luxus 1 herec – 1 divák.

Hra Milý Karle! se vás pokusí vtáhnout do uvažování a reakcí nejen titulní postavy, ale i jeho ctitelek. Je jen na vás, do jaké míry se oním Karlem stanete a jak děj ovlivníte.  Představení Výlety má meditativní charakter a inspiruje se asijským učením o živlech. Pomocí smyslového vnímání se spolu se svým průvodcem vydáte na cestu dovnitř tajemné krabičky.

Jestli se chcete stát dalším vtělením Karla, čas máte jen do blížící se derniéry 23. dubna.

https://pomezi.com/projekt/mily-karle#collapse19

Co jste nestihli?

Třeba mimořádné společné vystoupení kultovních kapel J.A.R., Monkey Business a Illustratosphere dne 17. března v Lucerně při benefičním koncertu Fun4UA, jehož výtěžek šel na podporu Ukrajině. Jen mi připadalo, že účast mohla být větší – možná v tom sehrála roli i ne úplně dobrá propagace akce a jarní prázdniny.