S chutí,  Vaříme

Někdo to rád studené – čtyři osvěžující letní polévky

Když vystoupají v létě teploty nad 25 ˚C, poctivý horký hovězí vývar na chvíli ustoupí ze své pozice a udělá místo mým oblíbeným studeným polévkám. Díky nim si navíc můžu zavzpomínat na naše minulé cesty📸🥾👍Suroviny na ně seženete v každém běžném obchodě. Polévky jsou velmi jednoduché na přípravu, a pokud nepočítám chladnutí, i s focením je většinou máte hotové do 30 minut😊 Najdete je v různých obměnách, ale základem je téměř vždy čerstvá zralá zelenina. Můžete je podávat jako aperitiv, lehkou večeři či „nakopávací“ snídani po „těžké“ noci.😁 Chutnají malým, velkým i zapřisáhlým masožroutům –  a to se vyplatí😁 Tak s chutí do toho!

 

Tarator

Tarator

Bulharská polévka s trochu tajemným názvem je typickým představitelem výtečné balkánské kuchyně. V lehkých obměnách vám ji naservírují také třeba v Turecku, Íránu, Makedonii, Sýrii, Kypru a mnoha dalších zemích.

Suroviny:

Salátová okurka

Kefír/ acidofilní mléko

Kysaná smetana

Bílý hustý jogurt

Kopr

Česnek

Olivový olej

Sůl

Pepř

Vlašské ořechy

 

Postup:

Okurku oloupu, nastrouhám, promíchám s jogurtem, kefírem a kysanou smetanou (není třeba použít vše), nasekaným koprem a česnekem. Promíchám, dle chuti osolím, opepřím a posypu nasekanými vlašskými ořechy. Ozdobit můžete také snítkou kopru a nadrobno nakrájenou okurkou. Nechám vychladit.

 

Gazpacho

Gazpacho

Když dělám tuhle ultra jednoduchou polévku, vzpomenu si na naši svatební cestu do Andalusie a hned je mi líp😊. Bylo fakt velké horko, takže vychlazené gazpacho přišlo vždycky vhod. Z těchto čtyř polévek mi přijde asi nejzdravější.

 

Suroviny:

Rajčata

Papriky (červená, zelená…)

Okurka

Cibule

Česnek

Worcestrová omáčka

Suché červené víno

Vinný ocet

Olivový olej

Sůl

Pepř

 

Postup:

Rajčata naříznu do kříže a nechám lehce spařit v horké vodě. Slupka se pak lépe oloupe. Okurku, papriku, cibuli i česnek nakrájím nadrobno, vše rozmixuju (konzistence záleží na vás), přidám olivový olej, kapku dobrého suchého vína (s ním to radši nepřehánějte), trochu worcesterové omáčky, vinného octa (pokud nemáte, i citronová šťáva je OK), osolím, opepřím a promíchám. Nechám vychladit. Podávám s troškou chilli oleje.

 

Vichyssoise

Vichyssoise můžete servírovat za tepla i za studena. Jejím základem jsou pórek, brambory a smetana. Za autora této lahůdky bývá považován šéfkuchař hotelu Ritz-Carlton v New Yorku L. Diat, který v ní vzdal hold svému rodnému regionu a městu Vichy.

 

Suroviny:

Pórek (světlá část)

Cibule

Brambory

Zeleninový vývar

Máslo

Bílý pepř

Sůl

Sladká smetana (ke šlehání, žádné náhražky😊)

 

Postup:

Na másle zesklovatím cibuli, přidám pórek a lehce osmahnu. Pak přidám brambory a zaliju vývarem. Když je zelenina měkká, odstavím, nechám trochu vychladnout a vše rozmixuju. Při dosažení zhruba pokojové teploty vliju smetanu, osolím, opepřím a nechám zchladnout. Ozdobit můžete pažitkou a  lehce orestovaným pórkem.

 

Chłodnik litewski

Jak název napovídá, polévka je litevského původu, ale velice si ji oblíbili v Polsku, kam se dostala díky Jagelloncům. Pokud nemáte rádi červenou řepu, chłodnik si rovnou vyškrtněte z jídelníčku, je jí tam opravdu dost😊

Suroviny:

Červená řepa (ideálně i s listy, ale není podmínka)

Salátová okurka

Kopr

Kefír/ acidofilní mléko

Kysaná smetana

Ředkvičky

Vařené vejce

Ocet/ citronová šťáva

 

Postup:

Řepu oloupu, část nakrájím na malé kostičky, část nastrouhám, a dám vařit do osolené vody do změknutí. Vody stačí opravdu málo, řepa by měla být jen lehce ponořená. Poté nechám vychladnout, část řepy odeberu a zbytek rozmixuju. Přidám nadrobno nakrájenou okurku, nasekaný kopr, citronovou šťávu/ocet, kefír, případně i bílý jogurt, osolím a opepřím. Servírovat můžete s vařeným vejcem, plátky ředkviček, lžící kysané smetany a snítkou kopru.

 

Všechny polévky můžete podávat samotné nebo s pečivem. K delikátní vichyssoise navíc doporučuji také sklenku „bublinek“😊

 

Dobrou chuť!