Na cestách,  Po Česku,  Trochu pohybu

Zřícenina hradu Helfenburk u městečka Úštěk

Krátká příjemná procházka lesem k romantické zřícenině hradu s věží a občerstvením.

Tentokrát jsme vyrazili na Kokořínsko do Máchova kraje. Trochu netypicky jsme ovšem nešli po známých cestách k pomníku Járy Cimrmana. Ale na opačnou stranu k hradu Helfenburk. Příhodné parkoviště je u obce Skalka, těsně u silnice 260. Zaparkuje tam asi 10 aut. Když jsme tam byli, zaparkovali jsme velmi dobře.

Cesta k hradu Helfenburk

parkoviště pokračujeme kousek na jih po silnici po modré značce. Ta asi po 400 metrech odbočí z hlavní silnice doprava a pokračuje lesní cestou. Kolem osady Krásná Studánka. Pak již vejdete do hlubšího lesa obklopeného skalami. Moc příjemné, skoro tajemné, místo na procházku.

Dále budete pokračovat kolem Hrádeckého pramene dál po modré značce. Po chvíli začne mírné stoupání a za chvilku už uvidíte zříceninu hradu Helfenburk. Celá cesta jedním směrem je dlouhá 2,5 km. Takže ji zvládnete za slabou půlhodinku. Cestou na hrad budete spíš klesat. Opačným směrem pochopitelně stoupat. Ale nejedná se o žádná zásadní převýšení. Je to dobrý tip na kratší zastávku, když nechcete jít po typických stezkách Máchova kraje.

Hrad Helfenburk – stručná historie

Hrad Helfenburk, známý také jako Hrádek, je zřícenina gotického hradu ze 14. století, která stojí asi 3 kilometry od městečka Úštěk v okrese Litoměřice. Postaven byl na vrcholu pískovcové ostrožny, která vybíhá do zalesněného údolí Hrádecký důl, v nadmořské výšce 310 m n.m.

Jeho sahá do první poloviny 14. století, kdy jej pravděpodobně vystavěli Páni z Klinštejna, pocházející z rodu Ronovců. V roce 1375 hrad odkoupil pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi, který si zde vytvořil venkovské zázemí. Hrad se stal centrem panství, ke kterému patřil také blízký hrad Hřídelík.

V roce 1422 získal hrad purkrabí Aleš z Malíkovic, který zde strávil roky ukryt před nepřízní krále. Roku 1538 na hradě žilo pouze služebnictvo a hrad postupně zpustl. Následně v roce 1622 hrad vyhořel poté, co ho vyplenili císařští vojáci. Po bitvě na Bílé hoře získali území jezuité z Liběšic a připojili jej k úšteckému panství.

Hrad Helfenburk – současnost

Dnes je zřícenina hradu Helfenburk oblíbeným cílem turistů, kteří sem míří za krásnými výhledy a romantickou atmosférou. A někteří také přespat. Hradní věž, která je vysoká 17 metrů, nabízí nádherný výhled do okolní krajiny. Zřícenina je volně přístupná. Za dobrovolné vstupné se na věž vystoupat, což vřele doporučuji. Z věže je krásný výhled na okolní krajinu i na hrad samotný. Doporučuji i pro ty, co nemají rádi dnešní „průhledné“ rozhledny.

Na hradě se nachází stánek s občerstvením a suvenýry. Občerstvení jsme nezkoušeli. Pokud na hrad dorazíte ráno, v některých jeho částech ještě spí turisté. Je to takový divný pocit, jako když někomu omylem vejdete do ložnice.

Zajímaví tipy na další krátké i dlouhé výlety po Česku i zahraničí najdete v rubrice: Na cestách – Svět podle DAM (i pánů). Pokud počasí nedovolí jít na výlet, můžete si něco uvařit.

Krásné zážitky na vašich výletech přeje Rudolf 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *