Na cestách,  Trochu pohybu,  V cizích krajích

Výlet východní částí Krušných hor

Pěší trasa z Altenbergu přes rozhlednu Luisenturm k zámku Bärenstein. Návštěva zámku Lauenstein.

Technický popis trasy

Začínáme v Altenbergu na bezplatném parkovišti Bergbaumuseum. Pokračujeme po modré značce až na Geisenberg s rozhlednou Luisenturm. Odtud dále po zelené až do Bärensteinu. Cesta tam a zpět měří 14 km a překonává celkové převýšení necelých 500 m. K zámku Lauenstein jsme dojeli za pár minut autem. Můžeme naplánovat i tak, že jednu cestu jdeme přes Lauenstein a Geising.

 

Altenberg

Altenberg je lázeňské město na východě Saska, na hranici s Českem, nedaleko Cínovce. Nachází se v zemském okresu Saské Švýcarsko-Východní Krušné hory a má přibližně 7 900 obyvatel. Historie města sahá až do 12. století, kdy horníci z Krupky a okolí začali s těžbou cínu. V průběhu středověku se zdejší ložiska stala nejdůležitějšími ložisky cínu ve střední Evropě.

Na okraji města je tzv. pinka – útvar v krajině vzniklý v důsledku těžby. V roce 1620 zde vznikl celoplošný propad vyrubaného prostoru. Živelná těžba pokračovala dál až do 20. století. Pinka je kompletně oplocená a přístupná jen s předem objednaným průvodcem.

V první polovině 20. století se Altenberg začal proměňovat ve významné centrum zimních sportů. Dnes je tady možnost rozmanitého ubytování a můžete si také udělat nákup.

Z parkoviště pokračujeme po modré turistické značce do kopce kolem muzea širokou docela upravenou polní cestou. Po obou stranách jsou výhledy na okolní krajinu. Většinou jde o pastviny. Před sebou vidíme kopec s rozhlednou, ke které míříme.

 

Luisenturm

Rozhledna na Geisingbergu byla postavena v roce 1891 a dosahuje výšky 18 metrů. V roce 1898 byla vedle přistavěna ubytovna s restaurací, která byla v roce 1906 nahrazena větší chatou. Z rozhledny je možné pozorovat města Geising, Altenberg a okolní kopce východní části Krušných hor.

Na místě jsme byli brzo ráno, tak rozhledna byla zavřená. Restaurace bohužel taky. Ale protože jde o německý bufet, tak když bude otevřeno, jistě si něco vyberete. I bez výstup na rozhlednu si můžete užít výhled na okolní krajinu. Odteď už budeme až k cíli jen klesat.

 

Bärenstein

To už jsme v cíli dnešního výletu. Je to malé, zachovalé městečko s hezkým náměstíčkem. Po dalších asi 300m jsme u zámecké brány. Dál už se pokračovat nedá.

Tato obec je jednou z nejstarších osad ve východní části Krušných hor. První písemná zmínka o Bärensteinu pochází z roku 1165, kdy se objevuje v přídomku rytíře Albrechta. V polovině 15. století byly v lesích kolem Bärensteinu písemně doložené hamry, jejichž výrobky nacházely odbyt jak v Bärensteinu, tak v blízkém Lauensteinu. V roce 1576 místní zámek vyhořel a byl přestavěn do stávající podoby. Dnes je zámek soukromým majetkem a veřejnosti není přístupný. Nejstarší částí budovy je jižní křídlo s kulatou věží ze 14. století.

 

Cesta zpět

Je mírně náročnější, protože bude převážně stoupat. Luisenturm už se dá po zelené značce obejít, aby nebylo převýšení tak velké. Nebo po asi dvou třetinách cesty je možné odbočit doprava těsně před železničním přejezdem. A poté jít sice po neznačené, ale velmi dobré Hohe Strasse až do Altenbergu, jako my. Tím obejdeme pinku z druhé strany a vrátit se přes městečko, kde jsou různé možnosti občerstvení.

 

Zámek Lauenstein (Schloss Lauenstein)

V rámci úspory času jsme k zámku dojeli autem. Zaparkovat lze zdarma v centru na náměstí. Prohlídka muzea i zámku a přilehlého zbytku hradu stojí za tu mírnou zajížďku. Návštěvu můžeme doporučit. I městečko je malebné, obklopené krušnohorskými kopci.

Historie zámku sahá až do středověku, kdy byl postaven jako obranná pevnost. V průběhu staletí byl několikrát přestavován a modernizován, aby vyhovoval potřebám svých majitelů.

Zámek Lauenstein je klenotem saské renesanční architektury. Historické prameny o původu hradu mlčí, ale nejpravděpodobněji byl založen kolem roku 1200 jako pohraniční hrad. První písemná zmínka o Lauensteinu pochází z roku 1241. V polovině 15. století byl přestavěn na rezidenční zámek a stal se majetkem šlechtického rodu von Bünau, který vlastnil zámek až do roku 1821. Dnes je zámek Lauenstein součástí Muzea Východních Krušných hor a nabízí návštěvníkům pohled do historie a přírody tohoto regionu.

Tady jsou tipy na další výlety v zahraničí nebo po Česku. Pokud budete ubytováni v apartmánu, můžete si něco dobrého uvařit. 

Krásné zážitky na vašich výletech přeje Rudolf 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *