
Krajem J. J. Ryby – výstup na vrch Třemšín
Technický popis trasy:
Při naší cestě na vyhlídku na vrch Třemšín parkujeme na horním konci vesničky Hutě pod Třemšínem. Jedná se o část Rožmitálu pod Třemšínem. Pokračujeme po červeně značené Svatojakubské cestě, která nás dovede až k vyhlídce u kaple na vrchu Třemšín. Zpět pokračujeme po žluté značce a na rozcestí Roubenka pokračujeme dále rovně po cestě až zpět k obci. Trasa měří necelých 10 km a překonáte převýšení 250 m.
Z Hutí pod Třemšínem na Třemšín
Tentokrát se nejedná o žádnou náročnou túru. Cesta od parkoviště sice neustále mírně stoupá, ale jedná se o asfaltovou cestu. Je to dlouhý rovný úsek. Můžete se kochat okolním lesem. Ten je tak nějak čistý. V celé této oblasti jsem měl pocit, že lesy někdo víc čistí, než je obvyklé. Příjemný pohled. Asi po 3 km jsme šli kolem Třemšínské boudy. Byla postavena v 19. století. Původně to měla být kaplička, ale je to útulna. Při špatném počasí určitě užitečná stavba.
Vyhlídka na vrchu Třemšín
Po vystoupání ke kapli Proměnění Páně z roku 1771 se nám otevřela opravdu nádherná vyhlídka směrem k Písku, Strakonicím a Klatovům. Samotná barokní kaplička byla zavřená. Byla opravdu hezká viditelnost, tak jsme viděli až na Šumavu. Vzdušnou čarou je to skoro 60 km.
Na vyhlídce stojí dřevěné odpočívadlo. Můžete si tady dát občerstvení a kochat se výhledem. Byl jeden z nejlepších, jaké jsem letos viděl. Hlavně byl tak trochu nečekaný. Jasně, že jsem čekal, že z kopce něco uvidím. Tohle ovšem ne. Předčilo to veškerá má očekávání. Asi tam chodil i známý autor České mše Vánoční J. J. Ryba. Výhled je to stejně impozantní, jako jeho nejznámější skladba. Strávili jsme tam docela dost času. A byli jsme sami, což mě dost překvapilo. V létě tam bude asi víc lidí.
Cesta zpět kolem zříceniny hradu
Kdo si na tento výlet nevzal pevnější obuv, udělá lépe, když se vrátí po červené značce. My jsme se vydali po žluté. Ta hned na úvod nabídne ruiny hradu Třemšín. Dnes už z něj zbyly opravdu jen náznaky. Hrad založil v roce 1200 rod Buziců. Poté ho obléhali husité. Záhy po husitském obléhání hrad zpustl.
Z hradu sestoupáme po kamenném poli – pozůstatcích opevnění – na příjemnou lesní pěšinu. Ta je opravdu hezká a šlo se nám po ní opravdu dobře. Na křižovatce s širší lesní cestou jsme se rozhodli opustit žlutou značku. A pokračovat po asfaltce. Je to ovšem jedno. Vzdálenost je zhruba stejná. Pak už jsme šli mírným klesáním až na parkoviště.
Cestu jsme si schválně prodloužili po žluté značce. Pokud bychom se vrátili po červené, ušetřili bychom asi 3 km. Červená značka žádnou speciální obuv nevyžaduje. Na žluté značce je lepší mít sportovní nebo turistické boty.
Tady je ještě jeden zajímavý tip na krátký výlet u Prachatic. Kratší a taky s vyhlídkou.
Krásné zážitky na vašich výletech přeje Rudolf 😊

