Na cestách,  V cizích krajích

Klášter Kosterneuburg – tip na výlet kousek od Vídně

Na některá místa se člověk musí vracet. Ne proto, že by si je napoprvé nestihl prohlédnout komplet, ale protože v sobě mají něco, co zůstává pod kůží. A přesně takový byl i náš výlet do kláštera Klosterneuburg jako součást mého narozeninového víkendu ve Vídni, který pro mě připravil Rudolf.

Poprvé jsem byla v Klosterneuburgu před mnoha lety v rámci jednoho press tripu (výlet pro novináře) pro společnost bauMax. Byla to rychlá a extrémně formální návštěva, která se klášteru zcela vyhnula. I proto jsem se těšila na úplně jiný zážitek – mnohem pomalejší, vědomější a silnější.

Přispěla k tomu i naše průvodkyně, paní Regina, která působila doslova jako chodící encyklopedie s přehledem, nadhledem a neuvěřitelným smyslem pro detail. Přesně ten typ člověka, který vám v jedné větě vysvětlí architektonický styl, vypráví legendu a zároveň vás rozesměje historkou ze zákulisí. Po jejím výkladu nám bylo jasné, že tohle místo si zapamatujeme nejen kvůli mramoru, zlatu a dávné historii, ale i kvůli lidskému rozměru, který mu dala.

Když se středověk potkává s barokem (a vínem)

Klosterneuburg není jen fungující augustiniánský klášter. Je to pevnost, rezidence, galerie, vinařství a duchovní centrum v jednom. Na jedné straně tady najdete poklady z 12. století, na druhé straně moderní výstavy nebo elegantní císařské sály. Všechno tu má vrstvy, příběhy a překvapení.

Zajímavé je, že právě zde vznikla jedna z nejambicióznějších stavebních vizí habsburského císaře Karla VI., který si přál z kláštera vybudovat duchovní centrum monarchie – něco jako rakouský Escorial. Na jeho přání tak vznikl rozsáhlý barokní areál, jehož grandióznost a zdobnost člověku doslova bere dech. Bohužel, jako v mnoha jiných případech, se celý projekt nestihl dokončit – i tak ale patří k vrcholům barokní architektury u nás i za hranicemi.

Skvosty, které nesmíte minout

Verdunský oltář

Naprostým unikátem, který moc nemá ve střední Evropě obdoby, je Verdunský oltář (Verduner Altar). Toto mimořádné dílo středověkého emailérského umění vytvořil v roce 1181 mistr Mikuláš (Nicolas) z Verdunu. Oltář obsahuje 51 pozlacených destiček s biblickými výjevy, rozdělených do tří časových období. Detail a preciznost, s jakou jsou jednotlivé scény vypracovány, jsou naprosto ohromující, zvláště když uvážíme, že dílo vzniklo před více než 800 lety.

Císařské apartmány

Klosterneuburg nebyl jen duchovním centrem – sloužil také jako rezidence pro císařskou rodinu. Apartmány Karla VI., otce Marie Terezie, jsou ukázkou barokního přepychu a velkoleposti. Obdivovali jsme nádherné stropy s freskami, bohatě zdobený nábytek a umělecká díla, která zdobí tyto prostory.

Regina nám popsala život u dvora v 18. století a přiblížila ambiciózní plány Karla VI., který chtěl přestavět Klosterneuburg na monumentální komplex, který by spojoval funkci kláštera, císařské rezidence a mauzolea. I když tento velkolepý plán nebyl nikdy dokončen, to, co bylo postaveno, je stále impozantní.

Sklepy a vinařství

Klášter Klosterneuburg má také jednu z nejstarších vinařských tradic v Rakousku. Řeholníci zde pěstují víno již od roku 1114 a klášterní vinařství patří k nejstarším nepřetržitě fungujícím vinařstvím na světě.

Pokud stíháte, určitě si vyžádejte i návštěvu historických sklepů s obrovskými dřevěnými sudy. Jeden z nich, známý jako Obří sud (Riesenfass), pojme neuvěřitelných 56 000 litrů vína.

Schatzkammer čili pokladnice

Další zastávkou byla pokladnice kláštera. Zde jsou uchovávány vzácné liturgické předměty, mezi nimiž vyniká tzv. arcivévodský klobouk, což je koruna, symbolizující spojení duchovní a světské moci v Rakousku. Tu si můžete prohlédnout i bez průvodce.

Osobní dojmy

Co mě na Klosterneuburgu baví, je harmonické propojení duchovního poslání, umění, vědy a řemesla. Po staletí tu mniši nejen uchovávali víru, ale také rozvíjeli kulturu, vzdělání a hospodářství. Tento odkaz je cítit z každého kamene kláštera.

Oproti mé první návštěvě, kde jsem na umění a kulturu neměla ani minutu, jsem tentokrát měla možnost vnímat nejen historii a umění, ale také atmosféru místa. Klášter stále žije – konají se zde bohoslužby, kulturní akce, vzdělávací programy.

Praktické informace

Klášter Klosterneuburg je snadno dostupný z Vídně – ať už autem, vlakem nebo autobusem. Prohlídky jsou možné v různých jazycích. Pokud máte možnost, doporučuji požádat o paní Reginu jako průvodkyni – díky ní se vaše návštěva promění v nezapomenutelný zážitek.

U areálu najdete klášterní restauraci, ale při naší návštěvě byla zavřená. Hlad jsem vyřešila skvělým čerstvým pečivem v pekařství dole v městečku. 😊

Pro aktuální informace o otevírací době a vstupném doporučuji navštívit oficiální stránky kláštera: www.stift-klosterneuburg.at

Náš narozeninový víkend ve Vídni byl plný krásných zážitků, ale návštěva Klosterneuburgu patřila k absolutním vrcholům. Tento klenot na předměstí Vídně stojí za návštěvu při každé cestě do rakouské metropole. Věřte mi, nebudete litovat!

Krásné cestovatelské zážitky přeje

Mari

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *