Asijská kuchyně
S chutí,  Vaříme

Pusťte si Asii do kuchyně

V dnešní situaci můžeme cestovat asi jen prstem po mapě – a nebo si pustit cizokrajnou inspiraci alespoň do kuchyně. Nevím jak vy, ale já při vaření ráda experimentuju. Tentokrát jsem dostala chuť na něco asijského😊 Nebudu vám lhát, většina těchto jídel, aby působila aspoň trochu autenticky, vyžaduje konkrétní ingredience v podobě různých omáček, octů, olejů apod. Pokud si je ale nakoupíte, většinou vám vydrží poměrně dlouho a můžete pak pokrmy různě střídat. Odměnou vám bude harmonická chuť a působivé barevné provedení jídel.

Buddhova miska – Buddha bowl
Buddhova miska

Jídlo zvané Buddhova miska je trendem už delší dobu, ale já se k němu dopracovala až teď. Když nemůžeme navštěvovat naše oblíbené restaurace, tak holt nezbývá nic jiného, než se do tajů exotických kuchyní ponořit v domácích podmínkách🥢 Zrovna Buddhova miska patří k těm jednodušším pokrmům, je však třeba dodržovat určitá pravidla. Měla by obsahovat vyvážený mix surovin jako zdrojů proteinů, vitamínů nebo vlákniny. Miska na obrázku jsem poskládala následovně: batátové kostky pečené v troubě na kokosovém oleji, směs cizrny a fazolí, bulgur a quinoa, směs salátů, mrkev, bílá ředkev v úpravě tzatziki, mungo klíčky, uzený tempeh, červená řepa a žampióny s jarní cibulkou. Fantazii se meze nekladou, důležitá je vyváženost i oku lahodící barevnost.

 

Miso polévka

Miso polévka

Po velikonočním hodování plném mazancům beránků a pečínek nastal čas na něco odlehčenějšího. Miso polévka mi přišla jako ideální volba, řadí se totiž k nejzdravějším polévkám světa. Přiznám se, že na tuto variantu jsem nesehnala úplně všechno, přeci jen je nouzový stav🤦‍♀️, ale i tak byla skvělá👱‍♀️

Ingredience:

Vývar – zeleninový/ kuřecí

Řasa – wakame (já měla nori)

Česnek drcený

Zázvor nastrouhaný

Miso pasta

Mirin

Rýžový ocet

Salát Pak choi

Shitake

Fazole mungo

Klíčky mungo

Bambusové plátky – výhonky

Nudle (soba/ jiné asijské)

 

Postup:

Nejdříve si udělám vývar, pokud už ho nemám třeba na mrazáku, uvařím fazole mungo a připravím si ostatní ingredience. Houbičky shitake v sušené podobě je lepší si předem namočit, pokud seženete čerstvé, máte výhodu. Do vývaru (asi 2 litry) postupně přidávám vždy v množství cca 1-2 lžíce jednotlivé ingredience – tzn. česnek, zázvor, řasa, mirin, rýžový ocet (opravdu malinko) a sojovou omáčku. Pokud nejste na podobné chutě moc zvyklí, dávejte postupně, množství můžete zvýšit vždycky😊 Odeberte trochu vývaru a rozmíchejte v něm miso pastu, vše pak vlijte zpět. Přidejte nakrájenou jarní cibulku a listy pak choi, které nechte jen zlehka povařit.

Podle návodu uvařte nudle, které pak smíchejte se sójovou omáčkou a kapkou rýžového octa.

Servírujte nejlépe ve stylových miskách, ale polévka se bude vyjímat v jakémkoliv hezkém talíři😊 Do misky dám nejdřív bambusové plátky, fazole mungo, nudle, přeliju vývarem a navrchu ozdobím houbičkami shitake. Ve spíži jsem našla ještě nějaké originální japonské pálivé papričky v těstíčku, které s polévkou moc dobře ladily.

 

Rychle smažené vepřové maso se zázvorovou omáčkou

Vzpomínám na dokonale udělaný bůček v restauraci Yamato, který byl nejlepší, jaký jsem kdy jedla. Naštěstí mám v lednici jeden kousek, který přímo volá po zpracování á la Japonsko. Vybrala jsem pro něj úpravu á la „buta šogajaki“ se zázvorovou omáčkou. Hezky to zní a když to říkám muži, vypadá to, že vím, o co jde😊

Ingredience:

Vepřový bůček bez kůže

Zázvor

Sójová omáčka

Sezamový olej

Slunečnicový olej (nebo jiný kvalitní)

Mirin

Saké

Kečup (ideálně domácí)

Místo špičatého zelí jsem použila saláty, které mi zbyly z předchozího dne)

Pak choi

Klíčky mungo

Bambusové výhonky

Pražený sezam

Pepř, sůl

 

Postup:

Nejdřív si vše nakrájím a připravím do mističek, vepřový bůček nakrájím na hodně tenké plátky. Předtím je dobré maso nechat asi 30 minut na mrazáku. Vložím plátky do marinády ze sójové omáčky, oleje, kečupu, česneku, zázvoru, saké a mirinu a nechám cca 1 hodinu odležet. Na pánvi rozpálím sezamový olej, přidám bůček, po nějaké době zbytky salátů a pak choi, klíčky mungo, jarní cibulku a bambusové plátky. Servíruji s rýží, posypané jarní cibulkou a praženým sezamem.

A jaký je váš oblíbený asijský recept?

🥢🍽