
Za českým Stonehenge – Kounovské kamenné řady pro milovníky záhad
Moc ráda objevuju místa, která v sobě skrývají i nějaké tajemství. Patří k nim bezesporu kounovské kamenné řady, nacházející se nedaleko Rakovníku. Na výlet jsem si dělala zálusk už před dvěma lety, ale nakonec z toho sešlo, protože mě přepadla nějaká viróza. Minulé léto jsem se konečně dočkala a s mužem jsme vyrazili směr Rakovnicko.
Z Domoušic na zříceninu hradu Pravda
Jako výchozí bod jsme zvolili Domoušice. Prošli jsme obcí, minuli hodně vzrostlé bolševníky, což už se dneska moc nevidí, a krásnou přírodou jsme se po žluté vyšplhali k první zastávce – zřícenině hradu Pravda. Jeho založení se klade do 15., podle nových archeologických výzkumů je možné mluvit i o 14. století. Na nádvoří najdete zbytky paláců a hospodářských budov. Už koncem 16. století se o hradu mluví jako o pustém a za 30leté války byl údajně zpustošen docela. Ve sklepení nacházeli útočiště tuláci i loupeživé bandy. V 19. století se stala Pravda poutním místem obrozeneckých snah pro vlastence z celého okolí.
Po prohlídce areálu jsme si v blízkém altánku dali první občerstvení a pokračovali jsme z hradu po naučné stezce Kounovské kamenné řady. V některých místech byla hodně zarostlá (ostružiny, jehličnany, vysoká tráva), takže doporučuju mít s sebou repelent proti klíšťatům, a hlavně dobré boty! Já vím, že většina turistů se této radě zasměje, ale já na vlastní oči viděla dámu, která celou cestu zdolávala v šatičkách a žabkách 🤦♀️ Taky jsme ji pak viděli, jak sedí na kmeni a partner jí vybírá z nohy trny. Ale zase byla na rozdíl ode mě stylová😁💃
Místo pravěkého kultu, nebo novodobé remízky?
Po závěrečném výšlapu jsme se dostali na náhorní plošinu, minuli jsme pozůstatky hradiště Rovina z doby halštatské (až laténské), krásnou barokní myslivnu a konečně dorazili k očekávaným kamenným řadám. Ty objevil v roce 1934 mladý kounovský učitel Antonín Patejdl, který si jako první uvědomil jejich mimořádnost. O původu kamenných řad existuje mnoho teorií, ale žádná zatím nebyla spolehlivě prokázána. Hovořilo se o pravěké megalitické observatoři, kultovním místu nebo novověkých mezích. A to je přece na tom to nejlepší – každý můžeme mít svůj názor. A tajemství kounovských řad stále čeká na rozluštění…❤👍 Udělali jsme pár fotek a vyrazili kolem dozrávajícího obilí dál.
Tajemný hrad Džbán – je libo poklad?
Protože je muž nadšenec do železnice, nemohli jsme minout opečovávané nádraží v Mutějovicích. Odtud to byl zhruba kilometr k druhému hradu na naší trase – zřícenině Džbán. I tady bývalo halštatské hradiště, po němž zbyly zřejmě části valu a příkop. Samotný hrad vznikl asi ve 13. století, jako o zakladateli se mluví buď o králi Václavovi I., nebo o Přemyslu Otakarovi I. Hrad byl opuštěn zřejmě už koncem 13. století, možná že po požáru, o němž hovoří nalezená vrstva popela, nebo kvůli narušení podloží vzniklému výstavbou hradních příkopů. K místu se váže také pověst o pokladu, jehož část si můžete za určitých podmínek odnést na Velký pátek 👑💍 Já to zatím nezkoušela😉
Odtud už jsem se vraceli do místa startu – Domoušic. Zastavila jsem se ještě na místním hřbitůvku, kde vedle sebe v klidu leží statkáři, lesní rolníci, duchovní i učitelé. Poslední pamětihodností na naší trase byl místní zámeček, založený na počátku 18. století svatovítskou kapitulou jako sídlo správy panství. Jednu dobu ho vlastnili i Schwarzenbergové, v roce 1924 pak přešel do majetku státní správy lesů. Dnes je v soukromých rukou a je nepřístupný.
Putování zakončujeme v hospůdce U Mařenky, která asi zažila lepší časy. My jsme riskli jen balenou kolu😉 Hlad jsme zahnali na zpáteční cestě v motorestu Na Šustně, která nabízí slušnou českou klasiku.
Délka trasy byla necelých 13 km, ale čeká vás převýšení cca 360 m. Po cestě doporučuji mít s sebou dostatek tekutin a určitě i něco k jídlu. Výlet je vhodný pro středně zdatné turisty, vybavené kvalitní obuví a v sezóně i repelentem🦟
Tady se můžete podívat na podrobnosti: https://bit.ly/2SSZUfP
Turistice zdar! 🥾📸👍😉🚶♀️

