Na cestách,  V cizích krajích

Würzburg – romantické město památek a vína kousek od hranic

Ve Würzburgu jsme s mužem strávili jen dvě noci, ale o to víc jsem se snažila stihnout vše, co tohle bavorské a francké město turistům nabízí. A že je toho opravdu hodně! Na své si přijdou milovníci architektury, umění, dobrého jídla a samozřejmě výtečného vína, jímž je oblast proslulá. Nasaďte pohodlné boty a projděte se spolu se mnou po městě, které ve spoustě věcí připomíná Prahu.

Od Keltů po UNESCO

Zhruba stotřicetitisícový Würzburg, ležící v oblasti Dolní Franky, vznikl na místě původní keltské osady. Od založení zdejšího biskupství v 8. století zde vládla mocná knížata a zároveň biskupové, díky jejichž politickému a ekonomickému vlivu můžeme dodnes obdivovat množství památek. Velká část města byla bohužel za 2. světové války bombardováním zničena, ale dnes to na první pohled prakticky nepoznáte.

Co byste neměli při toulkách městem minout?

Jako první turistický bod jsme navštívili pevnost Marienberg, první sídlo biskupského dvora ve Würzburgu (13. – 18. století). V rozsáhlém areálu se nalézá středověká pevnost, renesančně-barokní palác, zbrojnice nebo kruhová kaple Panny Marie, která je nejstarší stavbou komplexu.

Pokud nikam nepospícháte, určitě si projděte i dvě muzea. Museum für Franken nabízí mj. hezký průřez díly geniálního sochaře Tilmana Riemenschneidera, ve Fürstebau Museum si zase přijdou na své obdivovatelé sakrálních předmětů nebo rozměrných tapiserií. O tom, že z místa je skvostný výhled na město a starý most, asi není třeba se více rozepisovat.

Starý most přes řeku Mohan (Main) se sochami světců na první pohled trochu připomíná pražský Karlův most, ale pochází až z 15. století.

Blízko něj můžete obdivovat dvě jedinečné technické památky, poříční jeřáby pocházející z 18. století.

Barokní biskupská rezidence (Residenz) od architekta Balthasara Neumanna je jeden z nejkrásnějších bavorských paláců, právem zapsaný na seznam UNESCO. Právě zde se usadili vládci Würzburgu z původního sídla na Marienbergu. Obdivovat tu můžete spoustu zajímavých místností (Bílý a Císařský sál, Zeleně nalakovaný pokoj, Zrcadlový kabinet…), majestátní schodiště, které vydrželo i bombardování, velkolepé fresky nebo štukovou výzdobu. Uvnitř se nesmí fotit, ale váš objektiv se pak může dosyta „vyřádit“ v přilehlých nádherných zahradách Hofgarten.

Město plné chrámů

Ve svém živlu budou také všichni, kdo si od turistického ruchu rádi odpočinou v lavicích starých chrámů. Würzburg jich nabízí opravdu nespočet. Vaší pozornosti by rozhodně neměla uniknout katedrála sv. Kiliána, čtvrtá nejdelší románská bazilika v Německu, založená v 11. století biskupem Brunem. Sv. Kilián, patron Franků a řádu benediktinů, pocházel podle legend z Irska, působil jako misionář Franků a biskup ve Würzburgu a jako správný světec zemřel mučednickou smrtí – byl sťat pohanskými Germány a právě zde je pohřben. V dómu najdete mj. Schönbornskou kapli s hroby zdejších mocných vládců-biskupů, pokladnici nebo muzeum. Nedaleko katedrály se nachází původně románský, dnes barokizovaný kostel Neumünster, stojící na místě, kde v 7. století našel sv. Kilián se svými druhy mučednickou smrt.

Na Markplatz (centrum města) najdete tzv. kapli Panny Marie, která byla postavena na místě bývalé synagogy zničené v pol. 14. století.

Zajímavým byl pro mě i dnes evangelický Deutschhauskirche s působivou pozdně románskou kaplí. Jde o nejstarší neponičený kostel ve Würzburgu, postavený mezi léty 1260 – 1320 pro řád německých rytířů. Protože jsem tam v daný okamžik byla sama, zážitek z místa byl opravdu magický.

Na kopci Nikolausberg pak najdete poutní kostel Navštívení Panny Marie. Rokoková nádhera byla postavena podle plánů Balthasara Neumanna.

Abyste si mohli vychutnat krásný výhled na protější vrchol s pevnosti Marienberg a na město, musíte zdolat pěkných pár schodů lemovaných křížovou cestou. Ale stojí to za to.

Další tipy

Jakmile mám možnost, vydám se alespoň na malou plavbu po okolí. V tomto případě jsem úplně nadšená nebyla, přeci jen, okolí města není ani zdaleka tak malebné jako centrum. Co ale zaujme, jsou všudypřítomné vinice a několik zajímavých kostelíků. Pokud si ale dáte sklenku skvělého vína, zážitek bude o dost příjemnější.😉

Z časových důvodů jsem nenavštívila, ale moc by mě zajímalo i městské muzeum nebo památník věnovaný průlomovému objevu W. C. Röntgena. Tak snad příště.

Kde se najíst a co pít?

Hned napoprvé jsme se trefili, a tak jsme pak raději už nic neriskovali. Perfektní lokalita s výhledem na pevnost, řeku Mohan i starý most, a především skvělé gastronomické zážitky z tradiční kuchyně charakterizují restauraci Alte Mainmühle.

Ta se, jak už název napovídá, nachází ve starém mlýně. Pochutnali jsme si tu třeba na pečínce s klasickými „slizkými“ knedlíky a červeným zelím nebo na jídle typickém pro svatební hostiny v oblasti Frank. Jedná se o tafelspitz v křenové omáčce s domácími nudlemi a brusinkami. Pro mě trochu nezvyklá, ale zajímavá kombinace, kterou stálo za to vyzkoušet. Řízek s bramborovým salátem si přece můžu dát všude. 😊

Bavorsko je pro mě synonymum dobrého piva, ale oblast Frank je proslulá také pěstováním vinné révy. A tak jsem se nenechala dvakrát pobízet a poctivě porovnávala vzorky výtečného sylvánu, ryzlinku nebo „müllera“, často nabízené v typických lahvích „Bocksbeutel“. Na zdraví!

Historické město Würzburg je zkrátka ideálním místem pro strávení (nejen) romantického prodlouženého víkendu. Ač není příliš velký rozlohou, nabízí turistům spoustu zážitků z oblasti architektury, umění i gastronomie. A ani nemusíte najet tisíce kilometrů od našich hranic. Věřím, že se sem ještě někdy podívám!