
Cesta na sever Polska – Štětín, Kolobřeh, Ustronie Morskie a Gdyně
Když jsem před několika lety na otázku „Kam se chystáte na dovču?“ odpověděla „Do Polska k Baltu“, užívala jsem si tu spoustu upřímně udivených pohledů. Polsko je na dovolenou pro našince zkrátka moc malá exotika. Zkuste letos přehodnotit svoje cestovatelské plány a dejte našemu severnímu sousedovi šanci. Uvidíte, že stejně jako u mě půjde o dlouhodobý spokojený vztah. Navíc nás, obyvatele Česka, mají Poláci (pro mě z nepochopitelného důvodu) opravdu rádi, tak se tu ke své státní příslušnosti můžete hlásit s hrdostí.
Troufám si říct, že téměř vše, co v Polsku stojí za vidění, už jsem navštívila. Moc ráda vzpomínám na letní dovolenou vedoucí na sever země, díky níž jsem se dostala až k samým hranicím s Ruskem. A právě o ní bych se chtěla víc rozepsat.
Štětín
Polsko je opravdu velká země a vzdálenosti mezi našimi jednotlivými zastávkami opravdu nejsou malé. Ona už cesta z Prahy k našemu prvnímu noclehu ve Štětíně trvala asi 5 hodin. Díky tomu jsme se dostali až téměř ke břehům Baltského moře. Jedno z největších a nejvýznamnějších polských měst, bývalé hanzovní město a námořní přístav si mě získalo pohodovou atmosférou, památkami i dobrým jídlem a pitím. Vynechat byste neměli nádherný výhled na Odru z Chrobrého valů, návštěvu zámku pomořanských knížat se zámeckým muzeem nebo chrámů sv. Petra a Pavla, sv. Jakuba či sv. Jana.
Dobré pivo i místní speciality, jako je např. žurek, jsme si dali v pivovaru Wyszak.
Zajímavostí je, že mezi lety 1919 – 1956 byla část Těšína pronajata Československu jako důsledek poválečného (míněna 1. světová válka) vypořádání.
Kolobřeh (Kolobrzeg)
Asi 150 km od Štětína se nachází Kolobřeh, kde jsme strávili pár hodin. Velká většina tohoto města na území Západního Pomořanska byla zničena za 2. světové války, o pár století dříve ho dobývali Prusové či Napoleon. Původně pevnostní charakter města se postupem času přetavil do půvabného lázeňského koloritu. Dnes patří Kolobřeh k největším lázeňským centrům na břehu Baltu.
Naše krátká, ale intenzivní zastávka zahrnovala procházku po molu, návštěvu majáku a samozřejmě taky něco dobrého na zub v podobě výtečného zmrzlinového poháru.
Z přístavu se lze dostat na Rujánu i na dánský Bornholm.
Ustronie Morskie
Nedaleko Kolobřehu se nachází příjemné přímořské městečko Ustronie Morskie, kde jsme zažili tu pravou „baltskou“ atmosféru se studeným mořem a větrem, v tomto případě naštěstí mírným. Vzhledem ke slunečnému počasí jsem se i já osmělila a udělala pár temp. Ale co si budeme povídat, na Balt se líp kouká, než se v něm plave.
Tedy alespoň mně.😁 Zmínit musím i příjemné ubytování ve stylových apartmánech Stella Mare. Vypadá to, že stále fungují, takže pokud zavítáte do těchto končin, nebojte se je zarezervovat. V některé ze zdejších restaurací nebo hospůdek si dejte nějakou rybu. Jednu z nejlepších, co jsem kdy jedla, ale překvapivě nabídla domácí udírna místního rybáře. Tak skvělého uzeného úhoře jsem tu nečekala.
Gdyně
Ryze moderní Gdyně patří spolu s městy Gdaňsk a Sopoty do tzv. Trojměstí. Z původně malé rybářské vesnice vyrostl velký námořní přístav, jehož podoba pochází z obnovy po 2. světové válce. Najdete tu mj. Gdyňské akvárium, což je pro suchozemce vždycky vítaný zážitek, nebo dvě majestátní lodě se zajímavou historií. Školní fregata Dar Pomorza vznikla v Hamburku jako cvičná loď německého námořnictva, později zakoupená pro gdyňskou námořní školu a nyní sloužící jako muzeum. I torpédoborec Blyskawica se může pochlubit zajímavým příběhem, uvádí se mj. jeho nasazení v rámci spojeneckých akcí za 2. světové války v Dunkirku, Narviku a při vylodění v Normandii.
Odtud už jsme zamířili do jednoho z nejhezčích měst v Polsku – do Gdaňsku. Ale o tom až někdy příště. Čekání si můžete zpříjemnit třeba přípravou výtečného polského boršče.🌞
Hezké zážitky z cest přeje
Ema

