
Kulturní tipy ze sváteční Budapešti
Letošní Vánoce jsem se stejně jako loni rozhodla strávit v mojí oblíbené Budapešti. Zatímco jsem si užívala sváteční atmosféru města prozářeného slavnostním osvětlením, objevila jsem i dva mimořádné kulturní poklady, o které se s vámi musím podělit. Muzeum krásných umění (Szépművészeti Múzeum) totiž momentálně hostí dvě vynikající výstavy, které rozhodně stojí za návštěvu.
Tajemná Mezopotámie: bohové, démoni a dávné příběhy
První z nich nás zavádí do tajuplného světa starověké Mezopotámie. Výstava „Království bohů a démonů: Mezopotámie 1000-500 př. n. l.“ je první svého druhu v Maďarsku. Představuje více než 150 unikátních artefaktů zapůjčených ze sedmi významných evropských sbírek, včetně pařížského Louvru nebo vídeňského Kunsthistorisches Museum. V působivé Iónské hale můžete obdivovat úchvatné reliéfy z asyrských paláců či slavné glazované cihlové panely se zvířecími motivy z Ištařiny brány v Babylonu.
Mezi nejvzácnější exponáty patří také tabulky s klínovým písmem v akkadštině obsahující slavný mýtus o stvoření světa Enuma Eliš. Fascinující svět bohů a démonů zastupovali např. Marduk, Ištar, Enki nebo Lamaštu. Výstava nabízí pohled nejen na náboženské artefakty, ale také na amulety a sošky, které se používaly k ochraně před démony, jako byl například Pazuzu, démon větru známý z filmu Vymítač ďábla. Jeho sošky často sloužily k odhánění zlých sil. Díky těmto exponátům jste se mohla ponořit do tajemného světa, kde nadpřirozené bytosti formovaly každodenní život lidí a vyprávěly příběhy, které dodnes fascinují.
Mihály Munkácsy: Malíř, který ohromil svět
Minout byste neměli ani další výstavu nazvanou „Munkacsy: Příběh celosvětové senzace.“ Představuje se zde více než 100 děl oceňovaného maďarského malíře Mihályho Munkácsyho. Jeho život byl jako román – narodil se jako Michael Lieb v roce 1844 v Mukačevu, v mladém věku osiřel a vyučil se truhlářem. Přesto se díky svému mimořádnému talentu a píli vypracoval mezi evropskou malířskou elitu. Jeho realistické žánrové obrazy a monumentální biblické kompozice si získaly mezinárodní věhlas, především pak jeho mistrovské dílo „Kristus před Pilátem“, které ve své době způsobilo skutečnou senzaci.
Praktické tipy, které se mi osvědčily
Do Muzea krásných umění na náměstí Hrdinů (Hősök tere) se snadno dostanete metrem linky M1. Trávíte v Budapešti delší dobu? Pak si rozhodně stáhněte aplikaci BudapestGo a kupte si některou z časových jízdenek – je to rychlé, pohodlné a ekonomické. Pokud se chystáte na obě výstavy, počítejte s tím, že každá zabere minimálně dvě hodiny.
Vstupenky si určitě rezervujte předem online na www.mfab.hu. Díky tomu se vyhnete frontám a můžete si naplánovat návštěvu přesně podle svého času.
Obě výstavy nabízejí mnohem víc než jen estetický zážitek – je to fascinující výlet do historických a kulturních souvislostí, které formovaly naši civilizaci. Ať už vás zajímá tajemný svět starověké Mezopotámie nebo mistrovská díla jednoho z nejvýznamnějších maďarských malířů, v budapešťském Muzeu krásných umění najdete to nejlepší z obou světů. A pokud se rozhodnete spojit návštěvu výstav s předvánoční nebo zimní procházkou Budapeští, věřte, že nebudete litovat.
Gastronomické tipy po návštěvě muzea
Jestli vám po této slušné porci umění poněkud vyhládlo, doporučuji zamířit do Central Grand Café and Bar, který je známý pro svou vynikající nabídku tradiční maďarské kuchyně i mezinárodních jídel. Toto elegantní místo nabízí příjemnou atmosféru, kde si můžete odpočinout a vychutnat si skvělý oběd nebo večeři. A pokud jste milovníci sladkostí, rozhodně nevynechejte Muzeum čokolády Szamos, kde můžete ochutnat úžasné dezerty, které doslova pohladí vaše chuťové buňky. A zrovna měli na vitríně i můj nejoblíbenější maďarský dortík Őrség zöld aranya, takže jsem samozřejmě neodolala.😄 Oba tyto podniky zaručují, že vaše návštěva Budapešti bude nejen kulturním, ale i kulinářským zážitkem.
Hlavní město Maďarska jsme si užili opět na maximum. V neděli má pro vás Rudolf netradiční „budapešťský“ tip, tak nezapomeňte sledovat blog i naše sociální sítě.:)
Pohodové sváteční dny přeje
Mari

