Knihy,  Za kulturou

Ema a Denny doporučují: co číst v karanténě

Kultura se pro mnohé z nás aktuálně smrskla na sledování online přenosů divadelních představení a koncertů nebo virtuálních návštěv expozic a výstav. Jedna z mála věcí, která naštěstí zůstává stejná, je čtení knih. Pokud jste si udělali zásoby ještě před karanténou, tak si třeba teď najdete i víc času na to vše přečíst. A když vám papírové knížky dojdou, jsou tu čtečky, které hravě pojmou celou knihovnu. E-knihy sice tak hezky nešustí, ale svůj účel splní – a co také jiného nám knihomolům zbývá😊

Emin výběr č. 1

Viktorie Hanišová – Houbařka

Kniha - Houbařka

Protože čtu hodně odborné a populárně naučné knihy, v oblasti prózy si nechám občas poradit od svých kulturně orientovaných kamarádek ohledně děl zajímavých současných autorů. Jednou z doporučených knih byla Houbařka Viktorie Hanišové a musím říct, že jsem byla spokojená. Ne že bych úplně šla do kolen, ale v té záplavě balastu je člověk rád za cokoliv inteligentního. Navíc knížku v pohodě přečtete během víkendu.

Průvodce mladého mykologa rozhodně nečekejte😉 Román, nebo spíš možná novela Houbařka vypráví o podivínské, samotářské Sáře, která žije ve staré šumavské chalupě. Živí se sběrem lesních hub a prodává je za pár drobných do místní restaurace. Její monotónní život, vztah k rodině a lidem obecně jsou důsledkem dávného traumatu, které dokáže dětskou duši poznamenat na celý život.

Zápletka není sice úplně originální a uhodnete ji poměrně brzy, ale pokud vnímám dílo jako celek, líbí se mi čistý jazyk i to, jak vše poměrně odsýpá. V dalším plánu jsem si tu rozšířila znalosti o jedlých a nejedlých houbách, ale stejně pro jistotu vždycky zůstanu u „mecháčků“😊 Houbařka mi každopádně připomněla, že bych se zase měla podívat na Šumavu. Už jen z toho důvodu, že ji miloval můj děda.

Houbařku si můžete pořídit např. zde:

https://www.hostbrno.cz/houbarka/

https://www.kosmas.cz/knihy/239096/houbarka/

https://bit.ly/34nIVXM

Emin výběr č. 2

Daniel Kehlmann – Tyll

Kniha Tyll

Knihu německého autora Daniela Kehlmanna Tyll mi doporučila moje kamarádka „ryzí intelektuálka“ – a je to znát😊 Navíc mi ji nejen doporučila, ale taky koupila k Vánocům a neustále se ptala, jestli už jsem ji dočetla. Prostě se snaží, abych intelektuálně nezakrněla – a já jsem za to ráda😊 Nějak jsem se ke knize nemohla dostat, ale protože nerada lžu, přece jen jsem se nakonec vrhla do čtení. Pravdou je, že teď bylo po večerech nějak víc volného času, než bych si sama přála😉

Tyll asi není úplně pro každého, navíc spousta z nás teď potřebuje trošku odlehčenější čtivo. Těm to teda moc nedoporučuju😊 Ne snad, že byste si to po přečtení poslední stránky šli „hodit“, ale nic moc veselého nečekejte. Jak by taky jo, když se děj odehrává za třicetileté války, což asi nebyla žádná legrace. Proti tomu je tahle situace jen slabý odvárek! Pokud se neleknete tohoto úvodu, dostanete řemeslně perfektně zvládnutou historickou fresku prošpikovanou úvahovými pasážemi, ironickým nadhledem, ale taky spoustou popisu. To mi občas vadilo.

Překvapením bude určitě přenesení postavy známého středověkého kejklíře a šprýmaře Tylla Ulenspiegela (aka Enšpígl) do válečné vřavy 17. století. V jeho stopách budete řešit otázky čarodějnictví, chamtivosti, politických půtek a nevyhnete se tu ani morové epidemii. V některých pasážích budete mít skoro pocit, že se brodíte bahnem, oči máte plné prachu a na krku vám začíná rašit nějaká divná boule…

Vzhledem k tématu se pochopitelně ocitnete také v Praze a Tyllovým prostřednictvím se blíže seznámíte třeba se švédským panovníkem Gustavem Adolfem, zimním králem Fridrichem Falckým a především jeho ženou Alžbětou-„Betty“. Její linie mi přišla hodně zajímavá, protože mám pocit, že ve velkých „politických“ románech se často na postavy královen a obecně žen známých mužů dost zapomíná…

Snad jsem vás tou syrovostí neodradila, protože by to byla škoda – Tyll rozhodně stojí za přečtení!

Elektronicky si ji můžete koupit např. zde: https://argo.cz/knihy/tyll-2/

Hezké počtení📖📕