Muzea a galerie,  Na cestách,  Po Česku

Tip na vánoční výlet – Třebechovické muzeum betlémů

Nic naplat, tenhle rok zase utekl jako voda a Vánoce už klepou na dveře. Pokud zrovna marně přemýšlíte, jak se mezi nekončícím úklidem a nákupem dárků dostat do klidné a pohodové atmosféry, mám pro vás super tip. Odpojte se na chvíli od negativních zpráv, které na nás útočí všude kolem, i uměle vyvolávaného shonu a vydejte se do království vánoční atmosféry a neuvěřitelného příběhu lidského umu. Garantuju vám, že budou nadšení dospělí i děti.

Díky své práci občas opustím tradiční „akční rádius“ a podívám se do míst, kam běžně nezavítám. Na jednáních s klienty i na schůzkách s přáteli se snažím být vždy včas, a tak si nechávám poměrně velkou časovou rezervu. Člověk zkrátka nikdy neví, co se na našich silnicích bude dít. Tentokrát se mi podařilo být na místě o víc než hodinu dřív. No a co jiného zvládnout v Třebechovicích pod Orebem (cca 15 km od Hradce Králové) v tomto limitu, než návštěvu vyhlášeného Třebechovického muzea betlémů? Mohla jsem si tedy odškrtnout další turistické přání – vidět na vlastní oči slavný Proboštův betlém. Skoro se stydím napsat, že jsem tu ve svém věku ještě nebyla.🤦‍♀️ Pokud jste na tom stejně, neváhejte a naplánujte si sem výlet. Právě teď je přece ideální období. Výzva samozřejmě platí i pro ty, kdo tu už byli.😀

Dílo tří Josefů

Historie slavného dřevěného betlému se začala psát v roce 1882, kdy na něm začal Josef Probošt pracovat. Původním plánem byly jen jesličky jako dárek pro jeho ženu, postupem času se ale rozhodl vyrobit celý betlém. Později si k sobě přizval Josefa Kapuciána a Josefa Frimla.

Pánové to měli dobře rozdělené. Josef Probošt působil jako takový „ideový manažer“, zabýval se hlavně architektonickým a konstrukčním řešením, tvorbou krajiny a scénografií, řezbář Josef Kapucián se ujal vyřezávání figurek a sekerník Josef Friml uvedl nakonec celý mechanismus do pohybu.

Co je zde znázorněno?

Dílo je tvořeno dvěma hlavními částmi – pozemskou a biblickou. Obsahuje více než 2 000 součástí, z toho 351 figurek, z toho přes 200 se pohybuje. V dolní části jsou postavy pozemského světa, které vznikly podle třebechovických občanů, uprostřed stojí jesličky s Ježíškem a nahoře se nacházejí novozákonní výjevy související s Kristovým životem. Mezi chalupníky, řemeslníky, muzikanty, horníky, pastýři a dalšími postavičkami najdeme i figurky pánů Probošta a Kapuciána.

Po smrti iniciátora betlému následovalo dlouhé období nejistoty, co se dílem bude dít dál. Jednu dobu mu kvůli ne zcela bystrým komunistickým pohlavárům dokonce hrozilo spálení. 🤦‍♀️ Naštěstí ale tyhle katastrofické scénáře betlém přečkal. Dokonce se stal jedním z našich nejslavnějších exponátů na světové výstavě EXPO 1967 v Montrealu, kde stál vedle loutek Jiřího Trnky. O tři roky později byl představen na londýnské výstavě Ideal Home Show, kde si jej prohlédla i královna Alžběta II.

V roce 1999 byl vyhlášen Národní kulturní památkou. Tohle povídání je samozřejmě velká zkratka. Zájemci o podrobné informace si určitě najdou kvalitní zdroj, kde se o tomto zázraku dozví více.

Expozice v Třebechovickém muzeu betlémů

 

V současnosti je betlém prezentován tak, jak si svým významem zaslouží. V Třebechovicích mu vyhradili speciální místnost, kam se dostanete jen s průvodcem. Měla jsem velké štěstí, že jsem dílo mohla prohlédnout vyloženě soukromě – v daný moment jsem tam totiž byla jediná. Nejdřív jsem si vyslechla zajímavý výklad, který osvětlil jednotlivé části díla a spolu s působivým nasvícením navodí tu správnou atmosféru. Poté jsem měla dostatek času na to, abych se pokochala jednotlivými detaily. Stejně jako samotný betlém mě zaujal i mechanismus, který uvádí toto mimořádné dílo do pohybu.

Jak už název muzea napovídá, zajímavých věcí tu najdete mnohem víc. Ve sbírkách se nachází více než 400 betlémů z různých materiálů, které pocházejí ze všech koutů Česka. Exponáty pravidelně obměňují, a tak se až do příštího listopadu můžete těšit např. na velký třešťský betlém Aloise Boudného s modelovanou krajinou z mechu a přírodnin, na betlém z kostela sv. Jakuba na Vysokém Újezdě, skleněný betlém železnobrodských sklářů či dva mechanické betlémy – od Vincence Nitnera z Hostinného a Kamila Andrese z Třebechovic pod Orebem.

Pokud stíháte i malou procházku po městě, vaší pozornosti by neměly uniknout ani barokní sloup se sousoším Nejsvětější Trojice, kašna z roku 1675 (původně stála na Václavském náměstí v Praze), kostel sv. Ondřeje nebo kostel Božího těla. Za návštěvu stojí i nedaleký Podorlický skanzen Krňovice.

Kraj milých lidí

Abych nezapomněla, po celou dobu, kdy jsem cestovala tímhle krajem, jsem byla překvapená, jak pohodoví lidé tu žijí. Začalo to tím, že mě jeden z řidičů upozornil na dobře skrytou policejní hlídku (i když se samozřejmě snažím jezdit vždy podle předpisů😊), pokračovalo to ochotnou paní, která mi ukázala směr k budově (zřejmě je na to dost zvyklá), přes zaměstnance muzea, prodavačku místní pekárny až po personál restaurace Vnuk, kam jsem zašla na oběd s klienty. Byla jsem z toho skoro v šoku, tedy příjemném. Těším se, až se sem vrátím ryze soukromě a udělám si aspoň menší výšlap do okolní krajiny. Zajímavých míst je všude kolem plno.

Šťastnou cestu a příjemné turistické zážitky přeje

Ema