S chutí,  Vaříme

Zpestření adventu: hovězí steak se skleněnými nudlemi a zeleninou

Uznávám, že adventní čas přeje spíše klasickým pokrmům a přípravám na vánoční speciality, ale občas není od věci si aspoň víkendové menu zpestřit něčím exotickým.

Nevím, jak vám, ale i mně někdy dojde inspirace, a tak ji hledám u těch nejpovolanějších – vyhlášených šéfkuchařů, dobrých foodblogerů nebo v časopisech typu F. O. O. D., Apetit či Gurmet. Nedržím se vždy otrocky postupů nebo veškerých ingrediencí, spíš se snažím maximálně vše doladit tak, aby nám doma chutnalo a nemusela jsem pro „půl lžičky čehosi“ čekat na online objednávku nebo vyrazit do specializované prodejny.

Tentokrát mi padl do oka recept z časopisu Gurmet, ale jak je mým zvykem, lehounce jsem jej poupravila podle toho, jaké maso se zrovna nacházelo v lednici. Asijskou kuchyni (stejně jako jiné kuchyně) mám moc ráda, takže najít prakticky jakoukoliv potřebnou ingredienci ve spíži mi nedělá problém.:)

Ingredience:

I. Marináda + steak

hovězí steak

citronová/limetková šťáva

čerstvý zázvor (nastrouhaný)

citronová tráva (na kousky)

česnek (prosilovaný)

rybí omáčka

sójová omáčka

třtinový cukr/sladká sójová omáčka

sezamový olej

 

II. Omáčka:

rybí omáčka

rýžový ocet

česnek

chilli

limetková šťáva

třtinový cukr

III. K servírování:

skleněné nudle/ rýžové nudle

mrkev

salátová okurka

směs klíčků (čočka, mungo apod.)

směs salátů

čerstvý koriandr

chilli

sezamový olej

limetka

Postup:

Promíchejte veškeré ingredience z bodu I. (množství záleží na chuti, jedná se většinou o 1-3 hrsti či lžičky) a vytvořte marinádu.

Smícháním ingrediencí II. vznikne omáčka pro pozdější podávání; je třeba jen nechat dobře rozpustit cukr a vyladit jemné chuťové nuance.

Steak naložte do marinády a nechte odležet cca 3 hodiny v lednici (lze i déle). Před přípravou by měl odpočívat cca 30 minut při pokojové teplotě. Poté nechte marinádu okapat, případně použijte papírový ubrousek nebo utěrku. Zbytek marinády zatím nevylévejte, bude se hodit později.

Připravte si suroviny k podávání: mrkev a okurku (nakrájené na nudličky či špalíčky), koriandr (nasekaný), směs salátů, klíčky a limetku. Kdo má rád ostřejší chutě, které k „Asii“ bezesporu patří, nezapomene na chilli.

Rozehřejte troubu na cca 200 ˚C. Mezitím na rozpálené pánvi opečte steak z obou stran, nechte chvíli odpočívat a postup ještě jednou zopakujte.

Poté dejte steak do rozehřáté trouby a pečte z každé strany cca 7 minut, jednu stranu můžete i lehce ogrilovat. Záleží samozřejmě na tom, jaký je to steak, jak je vysoký a jak ho chcete mít propečený. Protože není steak jako steak.😍

Mezitím si připravte nudle podle návodu.

Servírujte tak, aby vše hezky ladilo a potěšilo i oči strávníků.

Další inspiraci skvělou asijskou kuchyní najdete zde:

Dobrou chuť!