Ochutnáváme,  Po Česku,  S chutí

Kde se dobře najíst – tentokrát mimo Prahu

Přiznám se, že na svých cestách po vlastech českých, moravských i slezských občas přestávám mít chuť stravovat se v místních podnicích. Připadá mi, že za poslední dobu šla úroveň zase dolů jak v oblasti jídla, tak personálu. Naštěstí výjimky existují a do některých podniků se ráda vrátím znovu. Která místa mě tentokrát zaujala mimo Prahu?

Kutná Hora – ART Gallery Café GASK

Kutnou Horu mám každoročně spojenou s velmi příjemnou pracovní povinností na oblíbené akci Veteran Rallye Kutná Hora. Z toho důvodu se většinou o jednom ze srpnových víkendů nedostanu dál než z Palackého náměstí do Lorecké ulice. A tak jsem si po letech řekla, že by bylo fajn zažít tohle nádherné středověké město jako klasický turista. A tak se taky stalo.

Jedno z velmi milých překvapení jsem zažila v ART Gallery Café GASK. Jak už název napovídá, kavárnu najdete v „Gasku“, tedy Galerii Středočeského kraje. Mým hlavním cílem byla právě návštěva této druhé největší galerie u nás, sídlící v prostorách bývalé Jezuitské koleje. Skvostně zrekonstruovaný komplex ukrývá expozici výtvarného umění především 19. a 20. století. Osobně považuji GASK za jednu z nejlepších uměleckých institucí v Česku. Ale abych nebyla jen za intošku, po silném kulturním prožitku to samozřejmě chtělo i lehký odpočinek. Od místní kavárny jsem nečekala žádné zázraky, o to příjemnější zážitky jsem si z ní odnesla. V nabídce tu mají spíše menší pokrmy a zákusky, které můžete kombinovat s kávou, čajem, řemeslným pivem nebo nějakým tím koktejlem. Kombinace přívětivé obsluhy, výtečných obložených chlebů (z místní pekárny), pitelného francouzského vína i příjemného prostředí vedla k tomu, že jsem se po několikahodinové procházce po okolí Kutné Hory opět vrátila na místo činu. Tentokrát to jistily makronky.:)

https://gask.cz/navsteva/den-v-gask/kavarna/

Voznice – Zastávka Voznice

Na konci léta jsem se vypravila z mé oblíbené turistické základny v Mníšku pod Brdy do zhruba 8 km vzdálené obce Voznice. Předpokládala jsem, že do cíle dorazím zhruba v době oběda, tak jsem dala na pozitivní recenze a zarezervovala jsem místo na zahrádce restaurace Zastávka Voznice. I když obec znám poměrně dlouho a dobře, do zdejšího podniku jsem zavítala poprvé. A nevěřila jsem vlastním očím – v dobrém slova smyslu. Tak skvěle komunikující personál, na kterém je vidět, že ho ta práce fakt baví a hostů si váží, jsem hodně dlouho neviděla. Specializují se tu mj. na burgery – já si dala chilli variantu a byla jsem navýsost spokojená. Můj doprovod si zase chválil panenku ve slaninovém kabátku. Hlavou se mi honily myšlenky, že tu se sklenkou „aperolu“ pobydu déle a nazpátek pojedu autobusem. Nakonec jsem ale zodpovědně zůstala u jednoho drinku a vydala se na Mníšek vychodit alespoň zlomek nabytých kalorií.:)

https://www.zastavkavoznice.com/

Zichovec – restaurace pivovaru Zichovec

Milovníci našeho národního nápoje mi dají za pravdu, že speciály z rodinného pivovaru Zichovec patří k těm hodně dobrým. O to víc jsem byla už dlouho zvědavá, jak jsou na tom v přidružené restauraci s gastronomií. Jeden slunný zářijový den jsem se tam zcela neplánovaně ocitla v rámci výletu po okolí Panenského Týnce. Hned na začátku jsem se trochu lekla, že se pro mě nenajde místo, protože tu zrovna probíhala svatební hostina. Ale pořád nebylo vyhráno – restaurace byla celkem zaplněná a na zbylých stolech byly rezervačky. Ochotný personál mě i můj doprovod naštěstí hlady nenechal a my mohli využít čas do ohlášené návštěvy.

Vychutnat si alespoň jedno malé pivo je tu téměř povinnost. I když se řadím spíš mezi „vinaře“, taky jsem neodolala.🤦‍♀️ Z menu jsem si vybrala burger (vypadá to, že nic jiného nejím, ale není to tak😊) s trhaným krůtím masem, kterému nešlo nic vytknout. O velikosti porce ani nemluvím, chvíli jsem přemýšlela o zabalení, ale to by na zpáteční cestu nebylo to pravé ořechové. Klidně bych tu strávila delší čas, ale bylo přede mnou ještě pár kopečků a ty se nezdolávají zrovna snadno s plným žaludkem.:)

 

https://pivovarzichovec.cz/

http://www.novanaves.cz/dnes-navareno

 

A kde jste byli s restaurací spokojeni vy? Budu ráda za vaše tipy!