Knihy,  Za kulturou

Čtenářský deník: Selský baroko a Šikmý kostel

Po mnoha kulinářských pokusech a turistických výšlapech zase nastal čas podpořit naše autory a ponořit se do stránek plných zajímavých událostí a lidských osudů. Tentokrát padla volba na knihy, díky nimž se přeneseme do konce 19. století i do 50. let 20. století.

Jiří Hájíček – Selský baroko

Knihu Jiřího Hájíčka Selský baroko mi doporučil kamarád, jehož předkové byli sedláci, kteří za komunistů přišli o všechno. On se po restitucích začal o vrácený majetek starat. Asi se stejně jako hlavní hrdina potřeboval ponořit do relativně nedávné historie poznamenané bezútěšností selských procesů.

Hlavní postavou novely je genealog, který zpracovává rodokmeny hlavně pro emigranty hledající své kořeny v bývalé vlasti. Jedna ze zakázek ho zavede do temného období kolektivizace v 50. letech 20. století, lemovaného příběhem místní krásky Rozálie Zandlové a sedláků z vesnice Tomašice v jižních Čechách. Staré kroniky i výpovědi účastníků před námi odkrývají dobu plnou křivd, strachu, viny i odpuštění. Napínavé pátrání ho zavádí i do současnosti, a dávné otázky tak opět nabývají na aktuálnosti. Uspokojivé odpovědi na ty nejzásadnější ale nedostaneme.

Zajímavé téma i kvalitní zpracování až téměř detektivního příběhu je přesně to, co od literatury očekávám. Kultivovaný jazyk, propracovanost vyprávění, nejednoznačné role jednotlivých hrdinů a přesah do současnosti nutí čtenáře přemýšlet. A to není málo. Rozhodně mám v plánu přečíst si i pokračování této „Venkovské historie morálního neklidu“ – Rybí krev a Dešťová hůl.

Knihu si můžete koupit zde: https://bit.ly/2SDGZ8Qhttps://bit.ly/2SFIG5v

 

Karin Lednická – Šikmý kostel – románová kronika ztraceného města; léta 1894 – 1921

Kéž by takhle vypadaly všechny debuty, napadlo mě po přečtení prvních dvaceti stran. Barvité vylíčení historie zpočátku nevýznamné vesnice, na jejímž rozkvětu i smutném konci se podepsala těžba uhlí, je zde podáno prostřednictvím několika generací obyvatel. Důležitou roli zde hraje i zmiňovaný chrám, který tu zůstal jako jediný mlčenlivý pamětník barvitých osudů lidí i výstavních budov.

Kapitoly jsou pojmenovány po třech hlavních postavách (Barbora, Julka a Ludwik) a představují tři rozdílné dějové linky, které se různě prolínají. Pojí je touha po lepším životě a obyčejném štěstí, která je ovlivňována a občas i rozmetána na prach velkými historickými událostmi. Postupně před námi vyvstávají obrazy velkého důlního neštěstí, rozmachu lázní Darkov i každodenního života během 1. světové války. Setkáme se tu i se skutečnými historickými postavami – baronem Larischem či doktorem Fiedlerem.

Kniha si mě získala neuvěřitelnou plastičností postav i barvitým popisem rozmachu města na severu. V některých pasážích jsem měla co dělat, abych nebrečela, a to je u mě co říct. Je zkrátka vidět, že (zřejmě) dlouhodobá práce s prameny i pamětníky se vyplácí. Těším se na pokračování🧡

Podporujme naše autory😊 Šikmý kostel si můžete koupit zde: https://bit.ly/3djVI0nhttps://bit.ly/3fmy19Chttps://bit.ly/3diI25L

 

Pěkné počtení! 📚📖